•smi Stoffel Boot (100) werkte voor Juliana Theo Thijssenschool wil klassen op één locatie Oproep om zelf onkruid weg te halen valt niet in goede aarde 4 M->! -*■"■?* '"V' -v K.y'1 Guido van der Heijden en Wendy de Jong Terneuzen Sinds 2015 bestrijdt Terneuzen on kruid in de stad met branders en borstelmachines. Het is minder ef fectief dan gif, maar dat mag niet meer. ,,We kunnen het momenteel niet bolwerken", bekent wethou der Jurgen Vervaet. Op Facebook legt Terneuzen uit waarom de ge meente nu zo groen is. 'Alle hulp is welkom', wordt er ook geschreven. Het leverde een storm van me rendeels verontwaardigde reacties op. 'Waarom betalen we dan belas ting?' vragen veel Terneuzenaren, die de Facebookpagina's van Ter- neuzen en de PZC bestoken met foto's van onkruid. Maar ook elders in de provincie ergeren mensen zich aan het ongewenste groen. 'Dat vragen ze in Zierikzee ook', reageert Annemarie Huurling. He laas moet ik werken en mijn tuin doen. Sorry gemeente, maar ik ga niet de straat borstelen'. Henny van de Wege uit Middelburg vindt het geen gezicht: 'Middelburg staat vol met onkruid. Ze zetten overal prachtige schalen met bloeiende planten neer die goed worden on derhouden maar de plek waar ze staan staat vol onkruid.' Pim Skipper woont in Goes. 'Ze komen wel met branders, blazers en zuigers, maar alles wordt in mijn tuin geblazen. De trottoirs zijn helemaal vol gegroeid met dis tels, paardenbloemen, zevenblad enzovoort... Knettergek word je er van'. Wybe de Haan zit juist te wachten op een 'onkruidstraatje'. Mooi al dat groen in de straten! Niet weghalen hoor. Zolang je er nog overheen kan rijden, lopen, fietsen, springen enzovoort is het alleen maar mooi toch?' Vervaet bestrijdt dat de inwo ners nu het werk van de gemeen ten moeten doen. ,,Ik zou het eer der een oproep voor begrip noe men dan dat we mensen vragen om mee te helpen. Op plekken waar auto's staan kunnen we met onze machines niet komen. We vragen de mensen daarvoor be grip." Het gevolg van het nieuwe gif- vrije beleid is deze zomer beter zichtbaar. ,,Vorig jaar was geen normale zomer", verklaart Eveline van der Hof, beleidsmedewerker Groen van de gemeente. ,,Toen was het zo droog dat zelfs onkruid amper groeide." Volgens Vervaet zullen de men sen er aan moeten wennen dat er meer onkruid blijft staan. ,,De kos ten stijgen en het gebied wordt steeds groter. Vroeger kwamen we twee keer per jaar langs met de gif spuit. Nu moeten we het steeds opnieuw doen. Dat geldt ook voor de mensen privé. We zijn mis schien verwend geraakt. Het is een kwestie van acceptatie en onkruid kan ook heel mooi zijn." PiPUBPHIHHI 'V.;- 9 '-Ï v»-i' Stoffel Boot (foto) ver fraaide met zijn bloemschikkingen tal rijke staatsbanketten in opdracht van konin gin Juliana. En prinses Be atrix straalde mede dankzij zijn bijzondere bruidsboeket op haar huwelijk met Claus. De nog altijd kwieke Zierikzeeënaar wordt vandaag honderd jaar. Zijn leven tussen de bloemen heeft Stoffel schijnbaar veel goed gedaan. Los van wat problemen met het gehoor en 'een wat sleetse heup' heeft de plaatselijke apo theek aan hem een slechte klant. In tegenstelling tot de kleding winkel. De van oorsprong boeren- zoon loopt er altijd uiterst ge soigneerd bij; casual chic gekleed, keurig gekapt, het dunne snorretje stijlvol getrimd. En op z'n tijd een lekker si gaartje. „Twee, drie per m yW dag. Als de dokter zou zeggen dat ik moest stop pen, zou ik daar geen enkele moeite mee hebben." Geheugen Aan zijn geheugen mankeert niks. Feilloos diept Stoffel de verhalen op uit een rijk verleden, dat hij deels op paleis Soestdijk door bracht. In 1955 klopte de hofmaar schalk van koningin Juliana aan bij hofleverancier Frankenhuy- zen-Corona in Amsterdam, waar Stoffel toen acht jaar werkte. Zijn baas schoof hem naar voren om tafelversieringen te verzorgen bij staatsbezoeken op Soestdijk. ,,Op het paleis werkten ook wel bloe misten, maar die hadden geen verstand van bloemschikken. Dat was mijn specialiteit." In opdracht van Juliana maakte hij in 1966 het bruidsboeket voor Beatrix. ,,Daar moest als symbo liek één specifieke bloem in ver werkt zitten, de eucharis grandi- flora. Dat staat voor dankbaar heid." Stoffel verwerkte dezelfde bloem later in een kleurrijk glas schilderij voor Willem-Alexan- der. Drie jaar later zette hij een punt achter zijn werkzaamheden voor het hof en koos volledig voor het onderwijs. Tot zijn pensione ring was hij leraar bloemsierkunst in Amsterdam. Zierikzee De Zierikzeese Theo Thijssenschool wil haar leerlingen niet onderbren gen in gebouwen van andere scho len. Daarom zoekt ze naar een ma nier om binnen de muren meer les ruimte te maken. De populaire brede school in de Noorderpolder ziet de leerlingen aantallen jaar na jaar stijgen. Om de problemen deels op te lossen, werd daarom afgelopen schooljaar een ruimte gehuurd in het naastgele gen appartementencomplex Mitt Hem van Eilandzorg. Maar die ruimte is na de herfstva kantie niet meer beschikbaar, zegt Ewald de Keijzer. De Keijzer is direc- teur van Obase, waaronder de Theo Thijssen als openbare basisschool valt. Dat betekent dat de hoogste groep straks weer les krijgt in het ei gen gebouw. Want verhuizen naar het gebouw van Binnen de Veste, zo als de gemeente voorstelde, wil de school niet. ,,Twee verschillende lo caties is niet alleen voor de leerlin gen vervelend, ook voor ouders met meerdere kinderen", zegt De Keij- zer. Wat wel zou kunnen, is het aan passen van de speelzaal en een open leerruimte in het gebouw. Zodat daar ook les gegeven kan worden. De Keijzer: ,,We zijn aan het onderzoe ken wat we kunnen doen." Dat gaat in samenspraak met de gemeente, die eigenaar is van het gebouw. zaterdag 24 augustus 2019 GO Ergernis over ongewenst groen Een klein berichtje over onkruid- bestrijding op de Facebookpa- gina van de gemeente Terneu- zen leverde het stadsbestuur een karrenvracht aan boze reac ties uit de hele provincie op. -V 1 L Onkruid aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen... fotos CAMILESCHELSTRAETE en op het talud van de Axelse Dam. «mmiv&mena» --.-A* „4." - V Marcel Modde Zierikzee Michiel Bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32