Brand in cel Torentijd roept vragen op ZEELAND 3 zaterdag 24 augustus 2019 Eddy Stobbelaar zeg wel eens ja. Dan neem ik zelf dingen mee, salades of zo. Ik eet wel vlees op een barbecue, maar zeer minimaal. Het stoort me dat er vaak te veel vlees wordt ingekocht. Meestal is het niet meer geschikt voor restverwerking, omdat het al de hele dag buiten heeft gelegen. Dat wordt dan na afloop wegge gooid. Pure voedselverspilling." Vooral jongere generaties vinden vlees niet meer zo vanzelfsprekend, zegt Arie Otte van de Agrimarkt. Die veranderde houding zie je ook rondom de barbecue. ,,Bij de super markten is de strijd om de flexita- riër losgebarsten. Dit jaar hebben we de vleesvervangers prominent meegenomen in het barbecue-aan bod. Minder vlees eten is vooral bij mensen tot een jaar of veertig on derdeel geworden van het eetpa troon. Dat merken we goed. Toen ik twaalf jaar geleden hier begon, had je misschien een halve strekkende meter vegetarisch assortiment in de schappen. Nu zitten we op negen meter. Het begon met Vivera, in 2015 kwam De Vegetarische Slager erbij met artikelen voor de liefheb ber van de smaak en structuur van vlees, waaronder een aantal die heel geschikt zijn voor de barbecue. Vo rig jaar is er nog een groot assorti ment van Goodbite en Quorn bij gekomen." Kan dit op de barbecue? ,,We krijgen vaak de vraag: kan dit ook op de barbecue?", zegt Amadea Boneschansker van De Vegetari sche Slager. „Speciaal met het oog op het goede barbecueweer dit weekeinde hebben we onze 'grill helden' op onze website op een rij tje gezet. Want je moet natuurlijk wel weten: is deze Mc2-NoBeefbur- ger in een paar minuten gaar of niet? Moet die met olie be reid worden of kan het zó op de grill? Dat houden we bij onze pro ducten steeds in gedachten." ,,Nee, nog niet. Het kan zijn dat de meneer in de cel die zelf heeft aan gestoken. Dat kan bewust zijn ge weest, maar ook per ongeluk. Hij kan bijvoorbeeld met een bran- dende sigaret in slaap zijn gevallen. Maar we sluiten ook nog niet uit dat er sprake is van bijvoorbeeld kort sluiting in een elektrisch apparaat. Gedetineerden hebben immers een tv in hun cel en een magnetron. We zijn nu onderzoek aan het doen. In afwachting van de uitslagen heb ben we meneer wel onder toezicht in een aparte cel gezet. We willen eerst uitzoeken of hij zichzelf niets aan wilde doen. Tot we dat kunnen uitsluiten, houden we hem extra goed in de gaten." „Jazeker, in principe mogen men sen die hier vastzitten, roken. Mijn ervaring is dat ze het ook bijna alle maal doen. Gedetineerden kunnen sigaretten en shag bestellen bij de gevangeniswinkel. De directie kan Gedetineerden mogen roken in hun cel. Het zou te diep ingrijpen in de persoonlijke rechten om roken te verbieden wel per individu andere besluiten nemen. Mensen die in de war zijn bijvoorbeeld, krijgen vaak wel een verbod. Maar die verblijven meestal op onze psychiatrische afdeling. Deze brand vond plaats in het Huis van Bewaring. Daar zitten mensen die nog niet veroordeeld zijn. Ove rigens is roken in de rest van het ge bouw verboden. Het mag alleen in de cellen en buiten, op de lucht plaats." „Volgens de wet is het gewoon toe gestaan. Het heeft ermee te maken dat de cel de directe leefomgeving is van de gevangene. Het zou te diep ingrijpen in zijn persoonlijke rech ten om hem te verbieden om daar te roken. Nogmaals: de regels staan het de directie wel toe om, als daar een reden voor is, andere besluiten te nemen. ,,Nee, brand in een cel is nogal zeld zaam. In Middelburg was het de af gelopen jaren niet voorgekomen." ,,Het verliep allemaal rustig. De hulpdiensten als politie en brand weer waren hier snel. Ondertussen hebben we de mensen van de be treffende afdeling, zo'n zestig per sonen, ondergebracht in de gym zaal. Het heeft allemaal niet zo lang geduurd. De mensen konden snel weer terug. Het viel uiteindelijk al lemaal wel mee." op de bbq, kan dat nog wel? Jill Vermue (I) met haar moeder Marlen van Driel uit Wolphaartsdijk leggen niet alleen vlees op de barbecue, maar ook vegetarische burgei FOTO'S MARCELLE DAVIDSE De brandweer moest donder dagavond een brandje blussen in een cel van de Middelburgse gevangenis Torentijd. Het vuur is mogelijk aangestoken door een gedetineerde. Dat roept vragen op. Die stellen we aan Robert Meijer, communicatiemedewer ker bij de Dienst Justitiële In richtingen. Martijn de Koning Middelburg Weten jullie al hoe de brand is ontstaan? U heeft het over een brandende sigaret. Mag dat dan, roken in een cel? -Robert Meijer, gevangenisdienst Bijna nergens mag nog binnen worden gerookt. Waarom wel in een cel? Gaat het vaak mis? Jullie moesten tientallen gevan genen uit hun cel halen. Hoe kij ken jullie daarop terug?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31