Vlees en de planeet Weer 'nee' voor plan slaapstrandhuisjes Sluis wil kunstwerk andere plek geven Groeistuipjes 2 FLEXITARIER VLEESVERVANGERS Feestje, voetbalwedstrijd, verjaardag of gewoon, omdat de temperatuur boven de 20 graden komt. Nederlanders steken graag de barbecue aan. Met name jongeren leggen daarbij naast de hamburger vaak een vegetarisch alternatief op het rooster. Commentaar Zodra het KNMI een hittegolf voorspelt, steken mensen de barbecue aan. Zeeuwen die dit weekend in de tuin kokkerellen, doen dat hopelijk met enig besef voor eigen lijf en voor de planeet. Want hoewel de verkoop van vegetari sche vleesimitaties wel toeneemt, eten we met zijn allen nog steeds (te) veel vlees. De NOS meldde vorige week nog dat de vleesconsumptie in Nederland met 9 procent is gedaald. Op zienbarend nieuws, omdat Wakker Dier en de onderzoekstak van de Wageningen Universiteit (WUR) vorig jaar vaststelden dat de vleesconsumptie al twee jaar niet meer daalde. Foodlog.nl onderzocht vervolgens de brondata die de NOS had gebruikt. De aap kwam uit de mouw. De NOS had uitslui tend verkoopcijfers van supermarkten benut. Daarmee sloot de omroep de helft van vleesverkopen uit, namelijk de bestellingen in restaurants/fastfoodketens en thuisbezorgde maaltijden. De naakte waarheid is dat de vleesconsumptie stabiel is. Het aan deel vleesvervangers is daarbij nog minder dan 1 procent van de totale vleesverkopen in de supermarkt. Daarbij eten we per persoon te veel vlees: 38 kilogram per persoon per jaar. De Schijf van Vijf beveelt 25 tot 26 kilo aan. Te veel dierlijke vetten vormen een gezondheidsrisico. Een hoge vleesconsumptie staat ook haaks op de bestrijding van de klimaatproblemen. De veehouderij produceert meer broeikasgassen dan alle auto's, treinen, vliegtuigen en schepen bij elkaar. Gooi dus ook eens een paprika op de grill. De planeet is u dankbaar. De veehouderij produceert meer broeikasgas dan alle auto's, treinen, vliegtuigen en schepen bij elkaar In februari probeerden de initia tiefnemers tevergeefs de voltallige gemeenteraad van hun plan te overtuigen, nadat ze nul op het re kest hadden gekregen van het Veerse college van burgemeester en wethouders. Daarna dienden de vijf een be zwaarschrift in, in de hoop via die weg alsnog toestemming te krijgen voor hun plan. Opnieuw vindt het dagelijks gemeentebestuur dat ze er geen toestemming voor horen te krijgen. Het plan van vijf is name lijk in strijd met de bouwstop die is ALMANAK afgekondigd voor een groot deel van de Veerse kust. Het gemeentebestuur vindt dat er voldoende slaapstrandhuisjes en strandhokjes staan en dat ervoor gewaakt moet worden dat het niet te druk wordt op de stranden. Het plan van de vijf particulieren is namelijk in strijd met de bouwstop Want de rust en ruimte op de stranden is een van belangrijkste redenen waarom veel mensen naar de Walcherse kust komen, zo werd begin dit jaar nog eens nadrukke lijk door de gemeenteraad gecon cludeerd. Voor het gevoel nam hij pas gis teren afscheid van de juf na drie jaar kleuteren, de melktandjes nog vers in het geheugen. De groeistuipjes. Ieder nieuw schooljaar heeft wel iets wee moedigs. Het gaat zo snel. De groeistuipjes gaan ook al over. 3 of 4 havo, dat maakt niet veel uit. Of toch Een ander schoolgebouw. Een andere conciërge waar moeder nog niet eerder de vergeten gymspullen bracht. Ze zullen elkaar nog vaak gaan zien met gymtassen of broodtrommels. Wat wordt hun kleine jongen toch snel groot. Jongeren in debat over vier vrijheden Autootje brandt tot de grond toe af Een 45-km auto is gister avond helemaal uitge brand aan de Sterken- burg in Vlissingen. De brandmelding werd om 18.40 uur gedaan, maar toen de brandweer ter plaatse kwam, was er van het voertuig niets meer te redden. De auto was bin nen het kwartier tot de grond toe afgebrand. De brand zorgde voor een flinke rookontwikkeling. De brandweer heeft de resten afgezet met rood lint. Volgens buurtbewo ners reed de vrouw over een drempel toen er vlammen vanonder de auto kwamen. De vrouw is gelijk uitgestapt. Goes Proefrit via ANWB met stekkerauto Barbecueën is een last-minute-be- slissing, weten ze bij de supermark ten. Met één oog op de thermome ter wordt de knoop doorgehakt. Zo vlak voor het weekeinde is het weer topdrukte bij de Agrimarkt in Goes, waar bij de vleesafdeling het bbq- vlees strategisch bij elkaar is gelegd. Tanny en Eddy Stobbelaar uit Kloe- tinge dubben over de filetsteaks. De Stobbelaars eten vanavond met de kinderen en kleinkinderen in de buitenkeuken, op de Weber. ,,We moeten nog een spareribje doen", zegt Tanny te- Ik hou helemaal niet van barbecueën. Ik vind die vleeslucht onprettig gen Eddy. ,,En worstjes voor de kinderen." In de kar liggen al mi- nibroodjes met minihambur- gertjes voor de kids. Géén vleesvervan gers, alsjeblieft niet, zegt Tanny. Jill Vermue (21) uit Wolphaarts- dijk staat met haar moeder Marlen van Driel (54) bij het schap met vleesvervangers. Vanavond schui ven ze met z'n zevenen om de bar becue. ,,Doen we gemiddeld twee keer in de week, zodra het weer het toelaat", verklaart Marlen. Op de gasgestookte barbecue komt van avond zeker niet alleen vlees te lig gen, maar ook vis en een vegeta risch alternatief. Het gezin behoort tot de bewuste vleeseters: in de vriezer ligt een vleespakket met 'herleidbaar', in Zeeland getogen en geslacht vlees. Jill: ,,Ik eet regel matig een vleesvervanger. De kip- nuggets van Vivera vind ik echt lekker." Er is duidelijk iets veranderd rondom de barbecue, ziet shiatsu- therapeute Monica van Helden (61) uit Goes. ,,Er liggen veel vaker vleesvervangers op. Vandaag ga ik barbecueën en ik weet dat ze een deel van de grill apart houden voor vegetariërs. Dat is heel fijn. Ik eet sinds mijn twintigste geen vlees. Als ik voor een barbecue uitgeno digd werd, nam ik altijd zelf iets mee. Gepofte aardappels, een rolletje room kaas in folie, groentespies jes, salade, maiskolven of een hamburger van Vivera. Dan ging ik voor de gezelligheid, want ik hou helemaal niet van barbe- cueën. De vleeslucht is onprettig." Ook Dorine Bier uit Middelburg is niet dol op barbecues, al eet ze wel vlees. ,,Vaak ontaardt het in een soort all you can eat. Barbecueën, prima, maar normaal eet je bij het eten toch ook geen vier lappen vlees?" De Middelburgse is advi seur bij hoogbegaafdheid. ,,Men- sen die mij kennen weten dat ik niet van barbecues houd, maar ik word wel eens uitgenodigd en ik Kunstenaar Johnny Beerens ziet toekomst voor zijn kunstwerk Brood en Vis op de te slopen graan silo in Breskens. Een gesprek hier over deze week bij de gemeente Sluis heeft hem hoop gegeven. Sluis wil zich echt hard maken een andere plek te vinden voor de 22 bij 20 meter grote wandschilde ring, is Beerens' indruk. Het zal wel lastig zijn om die te vinden in het te vernieuwen havengebied van Breskens, aldus de kunstenaar. Burgemeester Marga Vermue, verantwoordelijk voor cultuur, be vestigt dat. Op de gevels van de te bouwen appartementen is geen plek. Met de ontwikkelaars van het havengebied zal worden gespro ken om te kijken of er nog moge lijkheden zijn. Daar is tijd voor, volgens Vermue. Het terrein rond de silo is niet als eerste aan de beurt. Een optie is het kunstwerk te de monteren en tijdelijk op te slaan, waarmee een adempauze kan wor den ingelast om een andere locatie te zoeken. Beerens noemde eerder de graansilo van Verbrugge Termi nals aan de Zevenaarhaven in Ter- neuzen als alternatief, maar het liefst houdt hij de schildering in Breskens. zaterdag 24 augustus 2019 II Nee blijft nee. Die boodschap kregen vijf particulieren die op het strand bij Dishoek 94 strandhokjes willen vervangen door 50 slaapstrandhuisjes. Emile Calon Dishoek Tip? redactie@pzc.nl HEINKENSZAND De jongerenraad Borsele houdt op 2 september de jaarlijkse debatavond Borsele Draait Door. Deze keer staat de avond in het teken van 75 jaar bevrijding. Tijdens Bor sele Draait Door discus siëren de jongeren onder andere met vertegen woordigers van de poli tiek in Borsele. Het thema van dit jaar is de vier vrijheden en wordt ingeleid door Geert van Maanen van de Roose- veltstichting. Daarna vol gen vier debatrondes. De avond wordt gehouden in de raadsboerderij in Heinkenszand. Aanmel den via jdekker@ borsele.nl. S*-t 1[.' VLISSINGEN Wie kennis wil maken met het rijden in een elektrische auto, kan za terdag 31 augustus proefritten maken bij het stadskantoor in Goes. De dag wordt ge organiseerd door de ANWB en de gemeente. Op het parkeerterrein staan van 10.00 uur tot 16.30 uur zeven model len klaar (BMW i3, Nis san Leaf, Volkswagen e- Golf, Hyundai Ioniq EV, Opel Ampera-e, Hyundai Kona electric en Renault ZOE). Wie zeker wil zijn van een proefrit kan het best reserveren via anwb.nl/proefrijden. Lap vlees Ondine van der Vleuten Goes -Monica van Helden Harmen van der Werf Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30