I m Ontstemming over brief minister over gas lozen in Zeeland Milan Vader is bezig aan Stoffel Boot wordt 100 jaar 2., asF Onkruid op de stoep of in de straat. Mensen klagen steen en been, maar onderhoud is een flinke klus. Volgens wethouder Jurgen Vervaet van de gemeente Terneuzen zullen we er aan moeten wennen dat er meer onkruid blijft staan. Het is volgens hem een kwestie van acceptatie. Bovendien kan onkruid ook heel mooi zijn, zoals de bloeiende malva op het talud bij de Axelse Dam. Hij is wel blij dat op enkele locaties in de provincie nu al een verbod voor het ontgassen van alle gevaar lijke dampen is ingesteld. ,,Het is fijn dat het ministerie dat nu op pakt, daar vragen we al enkele jaren om. En dat concrete stappen wor den gezet en een datum is genoemd voor het totaalverbod is ook een goede ontwikkeling", laat de gede puteerde weten. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastruc tuur en Waterstaat, VVD) een stap gezet naar een totaalverbod in 2024. Op de meeste Zeeuwse vaarwegen, met hun dunbevolkte oevers, blijft het voorlopig toegestaan om de dampvormige restlading te lozen. De vaarwegen tussen Rotterdam en Antwerpen/Terneuzen worden drukbevaren door tankschepen. Hier worden, op de route Amster dam-Rotterdam na, de meeste Een totaalverbod kan ook nog niet omdat schippers nergens heen kunnen schepen varend ontgast. In de Randstad wordt het varend ontgas sen nu al aan banden gelegd. In het grootste deel van Zeeland dus nog niet. ,,Het is jammer dat in de brief staat dat het hier, net als in andere regio's, in sommige gebieden is toegestaan. Dat zou een waterbed effect kunnen hebben", aldus Van der Velde. De provincie Zeeland stelde, net als een aantal andere provincies, zelf al een verbod in op varend ontgassen. Maar dit verbod betekent niets omdat het Rijk de zeggenschap heeft over de door gaande vaarwegen. Papieren tijger Van der Veldes voorganger Ben de Reu was hierover eind vorig jaar 'verbaasd en verbolgen'. Hij kon digde toen aan 'in de touwen te gaan klimmen' om te voorkomen dat het provinciale verbod een pa pieren tijger zou blijven. Tot een procedure voor de rechter is het nooit gekomen. Daar werd volgens Van der Velde destijds al voor gekozen 'omdat een juridische strijd afleidt van het doel dat we allemaal nastreven, namelijk een algeheel verbod'. Van der Velde: ,,Een totaalverbod kan ook nog niet omdat schippers nergens heen kunnen. Daarom werken we hard aan de ontwikke ling van installaties waar schepen kunnen ontgassen. Het is wel jam mer dat het ministerie het beeld laat ontstaan dat op andere plaatsen ontgassen is toegestaan. Dit is geen goed signaal richting ondernemers die ontgasinstallaties willen ont wikkelen. Want we willen graag dat schippers straks het totaalver bod kunnen naleven. Zolang er geen alternatieven zijn voor schip pers kunnen zij ook niet veel. Daarom moeten er snel installaties komen." de beste zomer uit zijn loopbaan als mountainbiker Een leven tussen de bloemen heeft hem goed gedaan It zaterdag 24 augustus 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl I Onkruid T1 11 i w -V^ kan ook mooi zijn ZEELAND4 'Ontgassen schip moet snel in installatie kunnen' Het kan niet de bedoeling zijn dat Zeeland een vrijplaats wordt voor het varend ontgassen van binnenvaarttankers, reageert dagelijks provincie bestuurder Dick van der Velde (VVD, milieu) op het verbod in drukker be volkte delen van het land. Er zijn snel ontgasinstallaties nodig zodat schippers een totaalver bod kunnen naleven. Theo Giele Middelburg -Dick van der Velde, gedeputeerde ZEELAND14 ZEELAND4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29