Verplichte kost voor seriekijkers O 24 MEDIA CULTUUI Beste zangers begint aan de tiende jaargang. Het programma wekte Glennis Grace uit een ingedutte carrière, haalde André Hazes uit de schaduw van zijn vader en maakte Davina Michelle de succesvolste vrouw ooit in de Top 40. De vijf grootste klappers. VERBORGENJUWEELTJES De Amerikaanse stad Baltimore wordt ontleed aan de hand van spannende, soms intrigerende verhalen. De serie is bewust opgebouwd in vijf seizoenen van twaalf afleveringen, waarbij in elk seizoen een ander aspect van de stad centraal staat. Leef je in het eerste seizoen intens mee in het kat-en-muisspel van politie en een drugs bende, in het tweede seizoen waan je je opeens in de tanende havenindustrie van Baltimore. In 2002, toen de serie bij HBO op tv verscheen, was de komst van de iPhone nog slechts een ge rucht. Swipende criminelen tref je dus niet aan, maar is dat een probleem? Totaal niet. Waarom deze? Heeft u even? The Wire legde het aanvankelijk af tegen die andere HBO-hit, die sinds 1999 op tv was: The Sopranos. De waardering voor de serie van schrijver David Simon kwam later. Op uni versiteiten, ook die van Amsterdam, werd de serie gebruikt als studiemateriaal. Die route van vijf seizoenen langs drugsbendes, de haven, de poli tiek, het onderwijs en de media brengen de kijker in de haarvaten van Baltimore. De serie kruipt on der je huid. En dan hebben we het nog niet eens over de acteurs. Dominic West (ook bekend als Noah Solloway in The Affair) zet de eigenzinnige rechercheur Jimmy McNulty neer met veel flair. Een jonge Idris Elba is ge loofwaardig als Stringer Bell, een van de leiders van de drugsbende. En een aparte vermelding verdient Michael K. Williams (die ook speelt in de veelgeprezen Netflix-serie When they see us). Williams is de harde crimineel Omar, voorzien van een litteken in het gezicht en een enorm geweer, dat hij verbergt onder zijn kle dij. Mooi is het contrast met de homoseksuele jongeman die zijn oma verzorgt en op zondag naar de kerk brengt. Ook dat is Omar. ...nog zo veel mensen deze serie niet hebben ge zien. The Wire kreeg al veel positieve kritieken, maar kwam desondanks maar matig in het vizier van het massapubliek. Doodzonde. The Wire is verplichte kost voor serieuze seriekij kers. Wie eraan begint, raakt vanzelf in de ban van Baltimore en zijn zeer diverse inwoners. Dit is zo'n serie die je je jaren later nog herinnert. Donders en Stenberg in Robinson Jubileum De Kast Davina Michelle Duurt te lang Jamai, Ronald Molendijk, Eva Simons en Martijn Krabbé stuurden Davina Michelle nog voor de eindrondes van Idols naar huis. Ze besloot daarom covers te plaatsen op YouTube om toch verder te gaan in de mu ziek. En met succes: haar versie van Pinks What about us kwam bij de Ame rikaanse superster zelf terecht. Die re ageerde erop en bij de AvroTros beslo ten ze de zangeres van die cover maar eens uit te nodigen. Wat er toen ge beurde, is muziekgeschiedenis. Ze zong in het programma Glen Faria's Duurt te lang op geheel eigen wijze en verbrak met de hitsingle vervolgens record 5 na record. Maar liefst elf weken stond ze bovenaan in de Nederlandse Top 40 en daarmee is het de grootste nummer i-hitvan een vrouw ooit in de dik 54 jaar dat de lijst bestaat. Glennis Grace Afscheid André Hazes Ik leef mijn eigen leven De eerste stappen in zijn inmiddels succesvolle carrière als volkszanger zette - toen nog - An- dré Hazes junior in Beste zangers. Hij had al wel twee albums opge nomen met zijn zus, maar nu stond hij er voor het eerst echt als soloartiest. Goede vrienden van zijn vader die op de bank zaten, onder anderen Xander de Buisonjé, René Froger en presentator Jan Smit, konden hun tranen amper bedwingen. Ze werden geraakt door de kleine Dré, die met het nummer van zijn vader recht hun hart in zong. Nederland was ook verkocht en zo scoorde Hazes junior zijn eerste solo num mer 1-hit. Muziek van wijlen André Hazes doet het goed bij de Beste zan gers. Ook Dominique van Hulst, beter bekend als Do, scoorde met een hit van de overleden volkszanger. Ze bracht in 2011 een gevoelige versie van Hij (Zij) gelooft in mij. De Brabantse zan geres had toen net een heftige peri ode achter de rug. Na amper 'v drie jaar strandde haar huwelijk met Mare Verschoor. Al haar gevoel legde Do in haar versie van de Neder landse muziekklassieker. In een seizoen waarin ook Glennis Grace Nederland massaal aan het huilen bracht met Afscheid, wist Do ook de tranen over de wangen te laten stromen. We noemden Glennis Grace al even bij Hij gelooft in mij van Do. De YouTube-views die we hanteren zijn op basis van de accounts Sterren.nl en Avro- Tros. Daarop is echter niet de video van Afscheid te vinden, die staat enkel op het account van de zan geres zelf. Ze was de eerste die een nummer 1-hit scoorde als deelnemer van het pro gramma. Ze zong haar longe: uit haar lijf voor de oude Vo- lumia-hit. Opvallend is dat ze de tekst licht heeft ver anderd, omdat ze naar ei gen zeggen de woorden kwijt was. Met de zestien miljoen views op haar eigen account zou Grace op de derde plek eindigen in deze lijst. We worden overstelpt met nieuw aanbod van series en films, maar kunnen lang niet alles bekijken. Deze week duiken we naar de bodem van de ondemandplatforms, op zoek naar vergeten pareltjes. Vandaag The Wire (2002, 5 seizoenen, HBO en Videoland). Alexander van Eenennaam Wat stelt het voor? Is het niet verjaard? Alleen jammer dat... Kortom ANGELA DE JONG is met vakantie zaterdag 24 augustus 2019 GO TELEVISIE Realityster Roy Donders en voormalig flui tiste Berdien Stenberg zijn te zien in het nieuwe seizoen van Expeditie Robinson. Het zijn de laatste namen van in totaal twintig deelnemers aan het programma. MUZIEK De Kast viert haar 30-jarig bestaan met een concert in Afas Live. De Friese pop groep is bekend van hits als In Nije Dei en Hart van mijn gevoel. In 2002 nam de groep afscheid, nu speelt De Kast alleen nog op speciale ge legenheden. 3 ■u Beste zanaers? (19 miljoen views) •iVXN Een nieuw seizoen Beste zan gers met Tim Akker man, Floor Jansen, Ruben Annink, Jan Smit, Emma Heesters, Henk Poort, Rolf San chez en Samantha- Steenwijk. FOTO AVROTROS Mark den Blanken (20 miljoen views op YouTube) (10 miljoen views)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24