22 Laura Aarts over besluit om te passen voor de Spelen Volleybalsters starten met zege moeten Belgen grijpen Europese titel Aarts voelt zich het meest thuis in Dunaujvaros, een plaats op het Hon gaarse platteland waar de tijd lijkt stil te staan. Het leven is er heerlijk over zichtelijk. Het waterpolo, een grote sport in het Oost-Europese land, zit nog ouderwetser in elkaar. ,,De men taliteit is anders. Het maakt niet uit wat je doet, als je maar presteert. Maar mijn keuze was niet: Hongarije of Nederland? Ik zat met de vraag of ik door wil gaan met topsport. Dat antwoord is nee." „Vroeger kon ik makkelijk hele maal kapotgaan in een oefening", legt Aarts uit. ,,Het boeide me niet hoeveel pijn ik had. Maar ik heb geen zin meer om helemaal tot het gaatje te gaan. Ik heb geen zin meer om 's nachts wakker te liggen van de pijn in mijn lichaam en een uur te moe ten rollen en rekken om te kunnen slapen. Ik ben op het punt dat de op offeringen niet opwegen tegen de prestatie, de beloning. De Olympi sche Spelen zijn het niet waard om een heel jaar ongelukkig te zijn." Aarts is nu verlost van een worste ling. Maar het plotselinge afscheid, vlak voor het WK, zit haar wel dwars. Als ze terugdenkt aan de laatste rit uit Zeist, breekt de beresterke keep- ster opnieuw. ,,Ik zit nog steeds in een zwart gat, maar ik ben bezig om daaruit te klimmen. Ik kies voor me zelf, één van de moeilijkste dingen als je een teamsport doet. Maar ik wil een andere toekomst. Er is meer dan topsport." Aarts blijft een jaar in Dunaujvaros wonen en spelen. Volgende zomer begint ze in Nederland waarschijn lijk aan een studie fysiotherapie. „Morgen gaan we met het team op trainingskamp naar het Balatonmeer. Ik weet nu al dat ik ga huilen van ge luk. Het is klaar, het is goed zo. Ik ga het heus moeilijk hebben dit jaar, maar ik kan terugkijken op fantasti sche momenten met het Nederlands team." Laura Aarts (23) behoort tot de beste waterpolokeepsters van de wereld, maar haar topsportcarrière eindigde twee maanden geleden abrupt. Ze ziet het traject naar de Olympische Spelen niet zitten. Na twee maanden zwijgen doorbreekt Aarts nu de stilte. ,,Ik heb geen zin meer om helemaal tot het gaatje te gaan.'' Marcel Kittel zet er punt achter PASPOORT daarvoor bij bondscoach Arno Ha- venga aangegeven dat ze zijn olympi sche traject niet ziet zitten. Alle wa- terpolosters moeten daarvoor terug keren naar Nederland om een jaar lang met de selectie te trainen in Zeist. Net als in 2016, toen de kwalifi catiemissie mislukte, is er voor een volledig clubseizoen geen ruimte. Buitenbeentje ,,Ik voelde me er vanaf het begin niet goed bij", vertelt Aarts vanuit Du- naujvaros, waar ze sinds 2017 speelt. ,,Ook al speel en train ik al jarenlang met die andere meiden samen, ik voel me meestal het zwarte schaap, het buitenbeentje. Ik wil iets anders, doe iets anders. Dat kan goed zijn, maar te vaak voel ik me daar niet prettig bij. Voor iedereen staat bij voorbeeld het leven volledig in het teken van de Spelen. In 2016 had ik dat ook. Oogkleppen op en gaan. Ik heb nu een andere visie. Ik wil op een fijne plek zijn en sociale contacten kunnen hebben. Ik denk ook dat we goed presteren als iedereen in het buitenland speelt en we vaker sa menkomen dan normaal. Maar dat is geen optie." Kritiek op het programma is niet nieuw. Na de mislukte missie van 2016 uitten speelsters ook hun onge noegen. Het trainingsschema is nu aangevuld met onder andere hardlo pen en yoga. „Maar ik vind de im pact van het programma op mijn le ven te groot. Ik moet elke ochtend invullen hoe goed ik ge slapen heb. En zo zijn er nog meer van die dingen. Ik ben klaar met dat Het geestdodende grauwe zwembad, middenin de Zeister bossen. De so bere kamers met stapelbedden die doorgaan voor 'topsporthotel'. Een te volle daginvulling. Als Laura Aarts het traject van het Nederlands water- poloteam richting de Olympische Spelen van Tokio voor zich ziet en beseft dat ze ook nog eens haar Hon gaarse (sociale) leven moet opgeven, krijgt ze het Spaans benauwd. ,,De Olympische Spelen lijken me supervet", zegt Aarts. ,,Maar is het ook nog leuk als je daarvoor een heel jaar niet happy bent geweest? Het programma, van 9 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds alleen maar in Zeist zitten, dat trek ik niet. Ik voel me daar niet op mijn plek, vind het een ver schrikkelijke omgeving. De kern van het verhaal is dat ik het niet wil op de manier waarop de rest het wil. Ik ben klaar met het extreme topsportleven en heb ingezien dat er meer is dan waterpolo. Dat is niet iets van de laat ste maanden, maar speelt al drie jaar." Het wegvallen van Aarts (23) is een grote klap voor het Nederlands team. De Beuningse is de één na beste wa- terpolokeepster van de wereld. Het grote publiek kent haar vanaf 2015. Op het WK in Kazan leidt Aarts als 18-jarige debutant Nederland voor het eerst in zeventien jaar naar de fi nale. Sindsdien is de keepster één van de drijvende krachten achter het suc ces. Oranje kan de wereld aan met 'straatvechtertje' Aarts in het doel. Maar een jaar voor de Spelen van Tokio krijgt ze een roemloos af scheid. Vlak voor het WK van vorige maand wordt Aarts uit de Ne derlandse selectie gezet. De keepster heeft even zaterdag 24 augustus 2019 GO 'Heel jaar ongelukkig zijn, dat wil ik niet' PAARDENSPORT De Belgi sche springruiters hebben in Rotterdam voor het eerst de Europese titel gepakt in de landenwedstrijd. Het kwartet uit België bleef de favorieten Duitsland (tweede) en Groot- Brittannië (derde) voor in het Kralingse Bos. De equipe van Nederland eindigde teleur stellend als achtste. België wist op de EK's nog nooit een medaille te pakken bij het springen, maar in Rotterdam zorgden Pieter Devos (met Claire Z), Jos Verlooy (Igor), Jéröme Guery (Quel Homme de Hus) en Gregory Wathelet (MJT Nevados S) voor een grote verrassing. Ze verover den de titel met een totaal van 12,07 strafpunten en verdienden ook een ticket voor de Olympische Spelen. In Hongarije ben ik een stuk vrijer. Dat heeft me weer plezier gegeven. Anders was ik al eerder gestopt." Laura Aarts als keepster van Oranje tijdens het EK van *,2018. FOTO GERTJAN KOOIJ WIELRENNEN Marcel Kittel (foto) stopt met wielrennen. De 31-jarige Duitser, winnaar van 89 profkoersen, laat weten dat hij alle motivatie om nog wedstrijden te rijden is kwijtgeraakt. In de Duitse media kondigde hij gisteren zijn definitieve afscheid aan. ,,Pijn definieert de sport en de wereld waarin je leeft. Ik heb alle motivatie verloren om me nog langer op de fiets te kwellen'', aldus de sprinter. Kittel maakte zijn profdebuut in 2011 bij de Nederlandse ploeg Skil-Shimano. Daar werd hij van tijdrijder omge vormd tot de beste sprinter van zijn generatie. Kittel won veertien Touretappes. VOLLEYBAL De Nederlandse vrouwen hebben de eerste wedstrijd op het EK volleybal eenvoudig gewonnen. In Boedapest moest Roemenië in drie sets buigen voor de ploeg van bondscoach Jamie Morrison: 25-21 25-18 25-9. Het mocht geen verrassing heten dat Oranje weinig moeite had met de nummer 52 van de wereldranglijst. Toch was het voor de volley balsters een prettige start van het EK, zeker na het mislopen van een olympisch ticket begin deze maand in Italië. Morgen volgt in groep C het duel met Azerbeidzjan. Naam: Laura Aarts Geboortedatum: 10 augustus 1996 Geboorteplaats: Beuningen Woonplaats: Dunaujvaros (Hongarije) Sport: Waterpolo Positie: Keepster Club: Dunaüjvarosi FVE (Hongarije) Vorige clubs: Aqua- Novio'94 (Nijmegen), Polar Bears (Ede), UZSC (Utrecht). Erelijst Nederlands team: Zilver WK 2015, zilver EK 2016, zilver World League 2018, goud EK 2018. Julian Droog Dunaujvaros/Beuningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22