Urk heeft nu met Jan Ras ook Ogen zijn bij start van de Italiaanse competitie 18 Het debuut van Matthijs de Ligt (20) in de Serie A lonkt, vandaag in het uitduel met Parma Calcio 1913 Er klonk geregeld kritiek op de verdediger tijdens de voorbereiding, maar de voortekenen voor een basisplaats zijn gunstig. Column SJOERD MOSSOU geen uitgesproken hipsterbaard; die zijn meer rechthoekig (en bovendien te herkennen aan de restjes sojamelkcappuccino). Een nonchalant laat-maar-waaien-baardje kun je het ook niet noemen. Mitroglou heeft zijn baard als het ware in een oud-Griekse punt geschoren, perfect symmetrisch, als een subtiel eerbetoon aan de Stelling van Pythagoras. De baard van Mitroglou valt niet los te zien van de opwinding die donderdag opeens losbarstte in het Philips Stadion, in een wedstrijdfase die daar verder weinig aanleiding toe gaf. Bij PSV hebben ze al aardig wat spitsen voorbij zien komen in de loop der jaren, de ene nog beter dan de andere, maar nog nooit eentje met een Griekse puntbaard. er eentje. Mark van Bommel snapte dat blijkbaar ook, Mitroglou was amper geland op Eindhoven Airport, hij moest nog aan de Wikipedia- pagina van Berry van Aerle beginnen, of hij werd stante pede in een PSV-shirt gehesen. Kort daarna rende hij opeens het veld op, onder luid gejuich van het publiek. Een 'instant cult- held' noemde acteur en PSV-fan Frank Lammers hem nog dezelfde avond - en dat was precies wat het was. Op het woordje 'cult' is hevige inflatie Van Bommel zag de weergaloze puntbaard van Mitroglou en wist genoeg. Opstellen die man ontstaan, tegenwoor dig wordt elke week wel een voetballer tot cultheld gedoopt, maar bij Mitroglou ontkom je er niet aan. De waarde van een cultheld wordt vaak onder schat, niet door het publiek, wel door voetbaltrai ners. Ze hebben de neiging om bijna academisch naar voetbal te kijken, om iedere beslissing volle dig te rationaliseren, om dogmatisch te verdrinken in hun eigen starre visie. Nog erger: trainers die hun autoriteit denken te ontlenen aan het negeren van een cultheld, zoals de bondscoach van Noord- Ierland deed op het EK van 2016, bij spits Will Grigg (on fire). Zo van: 'Kijk mij toch eens onge voelig zijn voor een tribuneliedje'. Toen Mitchell van der Gaag vorig seizoen bleef weigeren om linksback Greg Leigh op te stellen bij NAC, was zijn lot bezegeld. Dat die Leigh er wei nig van kon, zag iedereen wel, maar de lamlendige rest was geen haar beter, en bovendien: deze cate gorie culthelden heeft een heel ander talent. Ze maken een ongrijpbaar soort energie en opti misme los. Ze doorbreken vastgeroeste patronen. Dat werkt niet altijd natuurlijk. Bij Ajax had je ooit Ismael Urzaiz, een spits die eruitzag als een bejaarde Baskische diepzeevisser, met een prach tige doorgroefde kop en een melancholische oog opslag. Behalve een hoop meligheid als hij inviel, leidde het nergens toe. Bij Mitroglou wordt dat vrijwel zeker een ander verhaal. Hij kan goed voetballen, dat helpt al een beetje. Maar bovenal pleit het voor Van Bommel dat hij zich even niet druk maakte om moeilijke tactische instructies. Hij had moedig schijt aan inspanningsfysiologische afwegingen en quasi- ingewikkelde teamafspraken. Van Bommel zag de weergaloze puntbaard van Mitroglou en wist genoeg. Opstellen die man. Ramselaar bij Utrecht Vente gaat naar RKC Matthijs de Ligt debuteert van avond in een karakteristiek decor in de Serie A, de competitie van glamour én vergane glorie. Stadio Ennio Tardini in Parma is zo'n ty pisch Italiaanse betonnen bak, niet meer opgeknapt sinds 1991, en ge speend van luxe. Daar, in de stad van de hammen en de kazen op 250 kilometer van Turijn, begint het nieuwe avontuur van de net 20-jarige Nederlandse verdediger pas echt. Ook tegen Parma Calcio 1913 zal het machtige Juventus als een vijand worden onthaald, zoals in vrijwel ieder Ita liaans stadion. Veel ogen zullen daarbij nadruk kelijk gericht zijn op de Nederlan der, die in Turijn werd binnenge haald voor ruim 70 miljoen euro. De voorbereiding van De Ligt ver liep minder spetterend dan die van zijn oud-ploeggenoot Frenkie de Jong in Barcelona. Sterker nog: er klonk al geregeld kritiek. De Nederlander had een maand geleden amper het Juven- tus-shirt aangetrokken, of hij scoorde in eigen doel tegen Inter- nazionale, in een oefenwedstrijd in Nanjing, China. Cristiano Ronaldo Dik twee weken later scoorde zijn directe tegenstander Joao Felix voor Atletico Madrid, waarna De Ligt voortijdig werd gewisseld in Solna. En vorige week begon De Ligt op de bank tegen Serie C-club Triestina, naast sterspeler Cristiano Ronaldo. Het leidde al tot uitgebreide be- spiegelingen in de Italiaanse media, maar de kans dat de oud-Ajacied vanavond 'gewoon' een basisplaats krijgt bij Juventus, is wel degelijk reëel. De vaste volgers van onder an dere Gazzetta dello Sport verwach ten dat De Ligt het verdedigings centrum vormt met Giorgio Chiel- lini, ten koste van onder andere Leonardo Bonucci. Conclusies Conclusies uit de vriendschappe lijke wedstrijden vallen er toch al amper te trekken. Juventus oefende in de hele maand augustus maar twee keer, en slechts één keer tegen een volwaardige club, Atletico Ma drid. »Juist De Ligt moet in staat worden geacht om, zeker voor Italiaanse begrippen, ver van het eigen doel te spelen De nieuwe trainer Maurizio Sarri staat veel liever op het trainingsveld om zijn spelstijl in te slijpen. De ex centrieke trainer, deze week geveld door een longontsteking en niet aanwezig in Parma, bouwt nadruk kelijk aan een geheel nieuwe ma nier van voetballen. Onderlinge af standen, tactische details, lange trainingssessies: Sarri is geen type om zaken aan het toeval over te laten. De coach staat voor dominant en aanvallend voetbal, gestoeld op kort combinatievoetbal. De Ligt moet in staat worden geacht om, zeker voor Italiaanse begrippen, ver van het eigen doel te spelen. Sarri's voorganger Massimiliano Allegri was meer een coach van controle en zuinigheid. Die aanpak leverde Lopend door de haven van Urk heeft hij het over het moment dat hij bij SC Heerenveen zijn eerste handtekening uit moest delen. De o, zo nuchtere Urker wist even niet wat hem overkwam. ,,Ik had niet eens een handtekening, haha. Die heb ik ter plekke verzonnen, want je moet er toch eentje zetten. De eerste Urker in het profvoetbal, ik begin nu wel te beseffen dat het iets bijzonders is." Als kleine jongen werd Ras al uit de jeugdafdeling van SV Urk ge haald. In de F-pupillen werd hij ge- scout, even daarna maakte hij de overstap naar Heerenveen. Al snel trok hij in bij een gastgezin. Maar je kan een Urker weghalen uit zijn dorp, omgekeerd is dat onbegon nen werk. ,,Dit voelt echt altijd als thuiskomen, wanneer het ook is", glundert Ras terwijl hij over het IJs- selmeer tuurt. ,,Al mijn vrienden woonden hier en wonen hier nog. Ik heb wel eens nagedacht over dat ik uit Urk weg moet voor het voet ballen. Als het moet, dan moet het en doe ik het. Maar dan ga ik zo vaak mogelijk terug, hoor." Urk heeft niet alleen een sterke verbinding met voetbal, ook het ge loof speelt in het vissersdorp een prominente rol. Dat kan nog wel eens een probleem zijn voor top sporters uit het dorp, want die moeten vaak op zondag aan de bak. Voor Ras is dat echter geen issue. ,,Ik ben gelovig, maar dat zit niet in de weg. Ik weet zeker dat God mij het talent heeft gegeven en daar moet ik iets mee doen. Op zondag zit ik, als we vrij zijn, in de kerk. Lukt dat niet, dan probeer ik het doordeweeks in te halen. Dan lees ik wat uit de bijbel." Het geloof speelde ook een rol toen Ras in 2018 op het punt van doorbreken stond, maar met een zaterdag 24 augustus 2019 GO @sjoerdmossou Mitroalou De baard van Konstantinos Mitroglou laat zich lastig in een hokje plaatsen. Het is Soms heb je spelers bij wie je meteen ziet: dit is VOETBAL FC Utrecht haalt Bart Ramselaar terug. PSV verkoopt de middenvelder aan zijn vroegere werkgever. In 2016 haalde PSV hem binnen, maar Ramselaar zat bij de club uit Eindhoven al geruime tijd op een dood spoor. Mark van Bommel zag geen toekomst meer voor de Amersfoorter bij PSV. VOETBAL RKC Waalwijk heeft zich versterkt met aanvaller Dylan Vente. De spits (20) wordt van Feyenoord gehuurd. De Rotterdam mer trainde gisteren al mee met de selectie van Fred Grim. Vente heeft bij Feyenoord nog een contract tot medio 2022, maar had geen basis plaats onder Jaap Stam. O a 0) De Ligt direct Sjoerd Mossou Parma/Rotterdam Urk is een voetbalmaf dorp, maar een profvoetballer hadden ze nog niet. Totdat Jan Ras (20) twee weken geleden zijn debuut maakte voor SC Heerenveen. Het verhaal van de eerste Urker op het allerhoogste niveau. Wouter Foppen Urk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18