ECONOMIE 15 Stellen die hun relatie zien stranden maken veel vaker dan getrouwde stellen fouten met hun aangifte of toeslagen, vaak met forse naheffingen tot gevolg. De Belastingdienst begint daarom een speciale voorlichtingscampagne. MEEST GEMAAKTE FOUTEN MEEST GEMAAKTE FOUTEN Belastingen Mediator is een vrij beroep en veel advocaten doen belastingzaken erbij mensen belanden daardoor zelfs in de schuldsanering." Het gaat om grote groepen men sen, want ruim 40 procent van de huwelijken eindigt vroeg of laat in een scheiding. Vorig jaar over kwam dat 61.000 Nederlanders. Nog eens circa 5000 mensen ver braken hun geregistreerde part nerschap, dat juridisch vrijwel identiek is aan het huwelijk. Vooral het bezit van een geza menlijke woning vergroot het ri sico op fouten. ,,Zo trekken ex- partners vaak beiden de volledige hypotheekrente af. Dat mag niet." Ook wordt hypotheekrente nogal eens als betaalde alimentatie afge trokken, zonder dat er afspraken op papier staan. Fouten met de kinderopvangtoeslag zijn eve neens talrijk. ,,Voor het aanvragen moeten ouders de fiscus eerst een brief sturen waarin ze aangeven hoe het ouderschap is geregeld. Hoeveel dagen heeft de een de kinderen en hoe vaak de ander? De Belastingdienst moet vervolgens instemmen met die opgave." Wat kunnen ex-geliefden doen om de kans op fouten te minimali- seren? Door in het jaar van schei ding tóch nog gezamenlijk aan gifte te doen, zegt Van Vliet. ,,Het invullen levert dan beduidend minder fouten op, zien wij." Ver standig is om dan fiscaal partner te blijven. ,,Dat is wettelijk toege staan en biedt de kans om nog eenmaal je inkomsten en aftrek posten op gunstige wijze te verde len." De Belastingdienst adviseert mensen die een voorlopige aanslag ontvangen, deze direct te laten aanpassen bij een scheiding. Blind vertrouwen Hulp van een belastingadviseur is ook verstandig, stelt Van Vliet. ,,Let er wel op dat je alle gegevens verstrekt, anders kan het alsnog mis gaan." Worden er bij de schei ding advocaten of een bemiddelaar ingeschakeld, dan is het raadzaam om te vragen wat de fiscale conse quenties van afspraken zijn. ,,Dat wordt nu regelmatig vergeten." Blind vertrouwen op deze advi seurs is sowieso niet aan te raden. ,,Mediator is een vrij beroep en veel advocaten doen belastingza ken erbij. Ze zijn geen specialist." De komende maanden zal de Belastingdienst de campagne 'Voor wie verder wil, maar niet sa men' bekendmaken via onder meer tijdschriften als Viva, Flair, Libelle en via diverse sociale media. Gewezen wordt daarbij op de spe ciale 'scheiden-checklist' die op de internetsite van de Belastingdienst te vinden is. Toeslagen zaterdag 24 augustus 2019 GO Leuker kan de Belastingdienst de scheiding niet maken... Hypotheekrente Betaalde hypotheekrente wordt door één van de ex-partners als alimentatie in aftrek gebracht, zonder dat daar schriftelijke af spraken over zijn gemaakt. De fiscus ac cepteert dit niet, wat tot een correctie in de aangifte leidt. Woongenot Als het huwelijk over is en de uit het geza menlijke huis vertrekkende partij hypo theekrente blijft betalen, verstrekt de ver trekker een stukje woongenot aan de blij ver. De vertrekker mag dat opvoeren als alimentatie. Dat gebeurt echter vaak niet, waardoor mensen zichzelf tekortdoen. Hypotheekrenteaftrek Er wordt meer hypotheekrente afgetrok ken dan het eigendomsdeel van de wo ning. Vaak zijn beide ex-partners voor de helft eigenaar van de woning. Ieder mag dan slechts maximaal 50 procent aan hy potheekrente aftrekken. Ook als één partij maandelijks de gehele hypotheek betaalt. Aflossingsvrije hypotheek Tot 2013 mochten hypotheken geheel af- lossingsvrij zijn als mensen rente wilden aftrekken. Nu niet meer. Als één van de ex- partners een deel van de gezamenlijke wo ning overneemt, kan hij of zij dat deel niet aflossingsvrij meer financieren. Dat bete kent een hogere eigenwoningschuld. - John van Vliet, Belastingdienst Recht op toeslag Na de scheiding kan een van beide ex-partners in aanmerking komen voor een toeslag. Vaak wordt echter de financiële situa tie niet goed ingeschat, waardoor onjuiste bedra gen worden toegekend door de Belastingdienst. Toeslag aanvragen Aan alle formaliteiten moet zijn voldaan. Als een ex-partner bijvoorbeeld een toeslag wil ontvan gen, zonder dat de ex- partner meetelt, moet de scheiding zijn ingediend bij de rechtbank. Kinderopvangtoeslag Als de ouders allebei evenveel voor de kinderen zorgen en allebei gebruik maken van kinderopvang, kunnen ze ook allebei kin- deropvangtoeslag krijgen. Nu de kinderen bij de ge meente slechts bij één van de ouders ingeschre ven kunnen staan, kan de andere ouder alleen toe slag aanvragen als bij de fiscus bekend is dat er sprake is van co-ouder schap. Dit moet men schriftelijk aantonen. Kindgebondenbudget Als beide ouders voor de kinderen zorgen, kan men kiezen wie de kinderbij slag krijgt. De ouder die de kinderbijslag op zijn of haar naam ontvangt, krijgt ook het kindgebonden budget, mits aan de voor waarden wordt voldaan. Het kan soms veel uitma ken wie dat kindgebonden budget krijgt. Hoe lager het inkomen, hoe hoger de toeslag. Let daar op. Toeslag terugbetalen Een toeslag is een voor schot. De hoogte wordt pas na afloop van het jaar definitief berekend. Het kan daardoor voorkomen dat ex-stellen over het jaar dat ze (deels) nog samen waren, toeslag re tour moeten betalen. De aanvrager is in eerste in stantie voor de gehele te rugbetaling verantwoor delijk. De ex-geliefden moeten vervolgens onder ling verrekenen wie welk deel voldoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15