<D \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 Er wordt getrokken en geduwd achter de schermen in voor bereiding op Prinsjesdag, zo veel is zeker. Donderdag lekte het plan uit voor een groot fonds van tussen de 10 en 50 miljard euro, waarmee langjarige projecten kun nen worden gefinancierd die onze economie naar een hoger groeipad moeten tillen. Nog geen 24 uur la ter leek het plan afgeschoten, om dat er 'wrevel ontstond over het uitlekken van de plannen'. Weer een uur later veranderde Teletekst weer in: 'Het fonds ligt even stil. De coalitie is het er nog niet over eens.' toen het plan naar buiten kwam. Eindelijk deelt het kabinet met Prinsjesdag eens geen suikergoed uit voor kortdurende populariteit, maar gaat er substantieel geld naar het vergroten van de economische taart. Geld dat de staat gratis kan le nen en niet eens in zijn geheel hoeft terug te betalen, nu de rente negatief is. De staatsschuld en het begrotingstekort staan er zo roos kleurig voor dat we - volgens onze berekeningen - makkelijk 9 tot 25 miljard euro kunnen ophalen op de markt, zonder tegen het vingertje van Europa op te lopen. Eindelijk durft een minister van Financiën het aan om ver vooruit te kijken en in het belang van onze toekomst te handelen. Eindelijk een minister die durft voor te sorteren op een mogelijke economische neergang, zodat investeringen de gevolgen daarvan kunnen verzachten. De geruchten over waar die mil jarden naartoe zouden gaan, waren ook al zeer hoopgevend. Een eerste gerucht was dat het zou gaan om investeringen in het ov en de ener gietransitie. Of dat nu gaat om in novaties die klimaatneutraal bou wen mogelijk maken, of om het aanleggen van elektriciteitsnetten die het aankunnen dat stroom zo wel vanuit centrales als vanuit da ken met zonnepanelen het net op kan. Het tweede gerucht betrof in vesteringen in kunstmatige intelli- gentie. Daarmee kan de arbeidspro ductiviteit van werkend Nederland worden opgeschroefd, is het idee. Een belangrijk voorstel, omdat onze productiviteit per gewerkt uur al tijden stilstaat, terwijl we wel meer loon willen. Die combinatie van lage productiviteit maar wel een hoger loon willen, maakt dat we onszelf langzaam onaantrekkelijk maken. Dan zijn de Chinezen of hun robots ons een stapje voor. De geruchten over waar die miljarden naartoe zouden gaan, waren hoopgevend Wat kan er nu in hemelsnaam ge beurd zijn dat deze geweldige plan nen on hold staan? Ik kan mij twee obstakels indenken. De eerste is dat VNO-NCW hier weer een vinger in de pap heeft. Dat ze - onder het mom van 'laat ons bepalen wat goede investeringen zijn' - probe ren de investeringen om te buigen in een lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Een tweede obstakel zou kunnen zijn, dat politici het toch weer moeilijk vinden om hun handen uit de snoeppot te houden. Dat ze aan de miljarden willen ko men om wat koopkrachtkruimels uit te delen. Dat laatste zou even zonde zijn als een lastenverlichting voor het bedrijfsleven, want het gaat ons nu financieel voor de wind. Het inkomen van de meeste Nederlandse huishoudens groeit nu harder dan de economie. Laten we eens solidair zijn met de toe komst. Het is nog niet te laat zolang het fonds nog 'in de lucht' hangt. ASR ASML ABNAmro Aperam Het tijdstip voor de nieuwe campagne van de Belasting dienst kon niet beter zijn gekozen. Jaarlijks zijn er twee duidelijke pie ken in het beëindigen van een relatie: direct na de zomervakantie en met kerst, vertelt John van Vliet, hoofd van de projectgroep Scheiden bij de Belastingdienst. ,,Stellen zitten dan 24 uur per etmaal op elkaars lip. Als je huwelijk al niet lekker loopt, is dat vaak net te veel." Loopt een relatie op de klippen, dan zijn belasting en toeslagen vaak het laatste waaraan ex-tortelduifjes denken. ,,Als Belastingdienst hebben we daar alle begrip voor, maar toch is het belangrijk hier aandacht aan te besteden", aldus Van Vliet, die als verbindingsofficier fungeert voor de verschillende afdelingen die binnen de Belastingdienst met echtscheidin gen te maken krijgen. ,,Anders kan dat jou en je ex-partner duur komen te staan." Belastingmedewerkers vermoed den al langer dat ex-echtelieden on evenredig vaak aangiftefouten ma ken. Nu kan dat met harde cijfers worden aangetoond. Scheidende stel len met een eigen woning maken 2,5 keer zo veel fouten bij hun aangifte als getrouwde koppels, blijkt uit twee recente steekproeven. Daarbij keek de Belastingdienst hoe in totaal 1800 pas gescheiden Nederlanders de inkomstenbelasting 2014 en 2016 invulden. De kans dat een net gescheiden persoon een dwangbevel krijgt voor één of meerdere vorderingen bedraagt ruim 8 procent. Dat is 3,5 keer meer dan een gemiddelde be lastingplichtige. Gescheiden Ne derlanders bellen ruim vijf keer va ker met de Belastingtelefoon. Eén op de vijf ex-koppels belt binnen een maand na de scheiding met de Belastingdienst. Ook maken net gescheiden personen twee keer zo vaak bezwaar tegen een aanslag. Niet samen De verontrustende uitkomsten zijn voor de fiscus aanleiding een campagne te starten met als motto 'Voor wie verder wil, maar niet sa men'. ,,Een foute aangifte kan in een forse naheffing resulteren", zegt Van Vliet. ,,Of iemand moet ineens honderden of duizenden euro's aan te veel ontvangen toe slagen terugbetalen of loopt toe slagen mis. Dat heeft grote finan ciële consequenties, sommige Stellen zitten in de vakantie 24 uur per etmaal op elkaars lip. Dat is vaak net te veel @sandraphlippen Eindelijk eens wat meer dan Wij economen stonden te juichen Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 24 augustus 2019 GO De verzekeraar had uitmun tende cijfers, maar ontkwam niet aan de ne gatieve sfeer. De Chinese sancties op Amerikaanse producten zetten de beurzen in mi neur. Analisten van ING verlaagden het koersdoel van ABNAmro. De roestvrijstaal- maker lijdt onder de handelsoorlog tussen China en de VS. o David Bremmer Den Haag -John van Vliet, Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14