LI Appels van nu en straks 18 ZEELAND De cabrio-kap die het fruit droog houdt. 2-D bomen die straks ruimte geven aan de introductie van de plukrobot. Of gloednieuwe appelrassen, waar je van droomt. In de Proeftuin Randwijk loop je in de toekomst rond. In enkele van de vele rijen fruit bomen in de Proeftuin Rand wijk staan appels te rijpen van een ras dat we over enkele jaren in de winkel kunnen vinden. Zoals de WUR37, die volgende maand bij de introductie pas een naam krijgt. Het 18 hectare grote terrein langs de Linge bij Randwijk is naast een boomgaard, waarvan de opbrengst gewoon de markt op gaat, een levend laboratorium. Wageningen Univer sity en Research (WUR) doet er on derzoek naar verbeteringen in de fruitteelt. Appels en peren nemen de meeste plek in, maar ook naar prui men, kersen en zacht fruit zoals bra men en frambozen wordt in de proeftuin onderzoek gedaan. Je moet geen ongeduldig type zijn als onderzoeker, blijkt uit de uitleg van Alma van der Heiden. Ze is in Randwijk onderzoeker fruitrassen en vertelt bij een rondgang over het terrein over de uiteenlopende typen onderzoek die worden gedaan. Aan de bomen in veel rijen lijken dezelfde appels te zitten, maar bij goed kijken zijn per vak kleine ver schillen te zien, in bijvoorbeeld kleur of opbrengst. Dat wordt gebruikt voor verder onderzoek en selectie. Ziektegevoeligheid is een belangrijk aspect in dit perceel met nieuwe kruisingen. De opbrengst wordt later De hardheid is in augustus nog goed, bij de Elstar is dat in mei al wat minder getest op onder meer smaak, stevig heid en bewaarbaarheid. Door te kruisen met een ras met andere eigenschappen werken de on derzoekers aan verbeterde appelras sen. Dat is gelukt bij de Natyra, een biologische appel die niet bevattelijk is voor de ziekte schurft. Het eerste zaadje van het ras ontstond door een kruising in 1990 tussen een Elise en een ras zonder naam, maar met een nummer van de WUR. ,,Dat gebeurt door handmatig te bestuiven, door onze veredelaar Evert Walraven. De bloem wordt bestoven met stuifmeel van het andere ras en er komt een zakje overheen. Uit de pitten die daarna uit de vrucht komen groeien zaailingen'', legt Van der Heiden kort uit. De beste zaailingen worden gese lecteerd en geënt op een onderstam. Na enkele jaren komen daar vruch ten aan, die kritisch worden beoor deeld om uiteindelijk de bomen met de beste eigenschappen over te hou den. Het nieuwe ras is door de WUR- voorouder resistent tegen de ziekte schurft geworden. Dat betekent dat de teler nauwelijks hoeft op treden tegen deze ziekte. Bespuitingen ver minderen is dan ook een belangrijk doel van het onderzoek en innovatie in de proeftuin. Magic Star Dat de Natyra ook buitengewoon goed bewaarbaar is, laat Van der Hei den met twee kistjes appels, waarvan het lijkt alsof ze gisteren zijn geplukt. ,,Deze zijn van vorig seizoen, van dit jaar zijn ze nog niet rijp.'' De biologi sche appel wordt al verkocht in de supermarkten van Albert Heijn. In het kistje ernaast liggen appels met de naam Magic Star. Die ligt over twee jaar in de winkels. De roots zijn hetzelfde als de Natyra. Een aromatische, volle smaak, iets zoetzuur maar wat zoeter dan de El- star, beschrijft Van der Heiden. ,,Ste- vig, knapperig, sappig en goed be- waarbaar. De hardheid is in augustus nog goed, bij de Elstar is dat in mei al wat minder.'' Voor de eerste hap van de WUR37 moet de consument nog even langer geduld hebben. Het nieuwe ras, ook ontstaan door een kruising van een Elise en een schurftresistente selectie wordt half september in Duitsland geïntroduceerd en krijgt dan ook een echte naam. De appel is iets groter dan een Elstar, zoetzuur, tweekleurig en een oogsttijd die net wat later is dan de Elstar. De bomen gaan dan naar de telers die pas in het tweede jaar de eerste appels kunnen verko pen. Cabrio-kap In de proeftuin wordt op meer terrei nen onderzoek gedaan voor de fruit teelt. Met overkappingen bijvoor beeld. Recent is bij de open dag de cabrio-kap geïntroduceerd. Die sluit automatisch als het gaat regenen. De vruchten blijven droog waardoor schimmelziekten minder kans heb ben. Het opgevangen water komt via een irrigatiesysteem terug. Bij appelbomen worden proeven gedaan met valletjes voor de appel bloesemkever of een schuilplek voor oorwormen, die graag een peren- bladvlo verorberen. ,,Het staat er net, we moeten het allemaal nog testen. We zoeken langs meerdere lijnen naar oplossingen.'' De fruitteelt is nog voor het me rendeel handwerk maar ook dat ver andert, verwacht Van der Heiden. Daar wordt in de proeftuin al aan ge werkt, met aangepaste snoei- en groeiwijzen. Enkele rijen appelbo men hebben als basis twee gekruiste takken, zonder zijtakken. 2D-bomen worden ze genoemd. De eerste stap naar robotisering van de pluk, al zal dat nog wel enkele jaren duren. zaterdag 24 augustus 2019 ZV Droomappel van morgen rijpt nu in proeftuin Randwijk Gerard Menting Randwijk —Alma van der Heiden De Magic Star, knapperig, sappig, goed bewaarbaar. De meest ge teelde appel in Nederland is de Elstar, een zoete, rode herfstappel met lichte aroma. Het ras is in 1955 ontstaan uit een kruising van Gol den Delicious en Ingrid Marie. Arie Schaap uit Elst (de plaatsnaam en zijn voornaam zorgen voor de rasnaam) voerde de kruising uit. Tot 1970 is verder geselecteerd om het perfecte re sultaat te krijgen. De Natyra (sinds twee jaar bij Al- bert Heijn in het bioschap) en de Magic Star (regu lier, komt over twee jaar in het schap) komen voort uit een krui sing van Elise en een resistente WUR-selectie. In tegenstelling tot de Elstar zijn de De Elstar is in 1955 ont staan door twee rassen te kruisen. rassen schurftre- sistent. Het zijn bewaarappels die bijna tot de vol gende oogsttijd stevig en knappe rig blijven. De eerste appels van de WUR37 liggen op zijn vroegst over twee jaar in Duitsland in de winkel. In sep tember krijgt de appel bij de pre sentatie een naam. De appel is iets grover dan de Elstar, resis tent tegen schurft en te be waren tot in mei. Voor de fruitsector is de proeftuin in Randwijk een belangrijke plek voor onderzoek, demonstraties en innova ties. Naast Wageningen University en Research zijn de Centrale Advies dienst Fruitteelt, de Nederlandse Fruittelers Organisatie en Fruitconsult er partners. Toeleveranciers en afne mers kunnen de proeftuin als suppor ter of sponsor steunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131