Ostersoruten ik onder een onwaarschijnlijk diepe ster renhemel; hier is nauwelijks lichtvervui ling. Heel in de verte hangt boven de Oost zee een oranje gloed: het Zweedse Malmö, 100 kilometer verderop. De volgende ochtend, een stille maandag, spreek ik in Geocenter M0ns Klint op goed geluk Nils Natorp aan vanwege zijn shirt met het logo van het Geocenter; hij blijkt de CEO van dit museum. Spontaan leidt hij me rond. Denemarken ligt op kalk, vertelt hij. Zacht materiaal. Op de (heel erg) lange duur kan dat niet goed gaan. De gigantische kliffen- kust hier is tienduizenden jaren geleden ontstaan door de stuwing van oprukkend ijs. Even later zit ik op een bootje op de Oost zee champagne te drinken, met de kliffen als indrukwekkend decor. Nils is jarig (59) en we hebben een klik, zeker als we het over onze voorbije huwelijken hebben. Nils is hertrouwd met een vrouw die nu 36 is. Ze hebben kinderen van 3 en 5. Koldingshus Cliffhanger Van de zachte krijt- wanden kalft elk jaar 10 centimeter af. Snogh0j N^stved De Deense Oostzee- route, ook wel N8: is in 2018 geheel ver nieuwd en in maart 2019 op de Nederlandse Fiets- en Wandelbeurs uitgeroepen tot Fiets route van het Jaar. is 820 kilometer lang (de auteur fietste er on geveer 620) en heeft de vorm van een liggende 8, met het historische stadje Svendborg als middelpunt. leidt over twaalf eilan den. De fietser steekt vijf keer met een veerboot over en passeert acht bruggen. Eén keer pakt hij de trein: de Grote Beltbrug (Kors0r-Ny- borg) is niet toegankelijk voor fietsers. kent een redelijke be wegwijzering, maar soms minder helder dan Nederlanders gewend zijn. Advies: ga naar route.nl/denemarken, download de gpx-gege- vens (in acht keer, via acht deeltrajecten) en laad ze stuk voor stuk in Google Maps (via My Maps). Onderweg, met de smartphone- houder op het stuur, maakt dit de oriëntatie een stuk makkelijker. is opgenomen in de Bikeline-serie, Duitstalig: Ostsee Radweg Dane- mark, €16,90 (o.a. bij fietsvakantiewinkel.nl). Ringbandboekje, prima kaarten en nuttige info over route en omgeving. is tamelijk vlak, maar heeft diverse korte trajecten over onver harde paden, met losse steenslag. Meer iets voor mountainbikers. Advies: mijd deze. In de Bikeline-gids staan de onverharde delen aangegeven. heeft (nog) geen eigen site. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121