II EUWS 11 zaterdag 24 augustus 2019 10-11 augustus 1998 2001 27 m poWV 2017-2018 2019 trappend viel hij op bij een marechaussee, die Brech rond de vindplek van Nicky nog staande hield en te horen kreeg dat hij scoutingfolders bezorgde, in het holst van de nacht. Niet ver van de plek waar dat gesprek plaats vond, zet Peters nu tientallen stappen van de weg, het gras in, naar de precieze plek waar Nic ky's lichaam werd gevonden. 50 meter van het pad is een hele afstand, wijst hij. ,,Denk je nu echt dat het dna zich zo verspreidde, dat het he lemaal hier op de onderbroek van Nicky terecht kwam?" Hij doet niet eens moeite zijn eigen vraag te beantwoorden, zo voor de hand liggend vindt Peters het: „Natuurlijk niet.'' Even denkt hij niet meer in scenario's, aan slimme vragen, of aan de zaken die hij zelf op de Brunssummerheide trachtte op te lossen - zijn werkgebied lag aan de andere kant. De onopge loste moord op de getrouwde groenteman die hier seks had met mannen verdwijnt naar de achtergrond, net als de zaak van de vermiste prostituee - 'nooit opgelost'. Peters staat stil bij de familie van Nicky, de moeder en vader, zijn zus: ,,De moeder zei, toen ze hoorde dat de ver dachte een vreemde was, dat het ergste was ge beurd. Nicky moet nog banger zijn geweest, zei ze. Dat is met niets te verzachten, wat er nu ook nog gebeurt.'' De dennenbomen waartussen Nicky lag, zijn inmiddels verdwenen. De afscheiding van prik keldraad van vroeger staat er nog, maar schermt nu loofbomen af. Een vogel fluit. Even is het stil. Op de plek waar de hoop werd weggeslagen, weerklinkt de wanhoop die achterbleef bij het monument, net als de onvoorwaardelijke liefde voor hun zoon, kleinzoon, broer en vriend, een jongetje van 11. 'Levenloos gevonden, hoe kan dat bestaan? Als ze kon spreken vertelde het ons de maan', staat in het marmer gebeiteld. hoorde hij hoe Brech zei 'zijn troefkaarten liever tegen de borst te houden'. ,,Als hij praat, kan hij op leugens betrapt worden. Als hij zwijgt niet.'' Dat betekent ook dat de dood van Nicky wel- eens voor altijd raadselachtig kan blijven. Juist hier, op de Brunssummerheide, kan Peters laten zien waarom. Hij keert zijn rug naar de bomen, de plek waar Nicky's tent stond. Daar is het bijna alsof de tijd heeft stilgestaan, sinds hier een lu gubere foto werd gemaakt van Nicky's groene onderkomen, afgezet met een politielint. Daar rechts zijn de bomen die om elkaar heen kronke len. Links die andere, met drie staken. Een ervan ontbreekt inmiddels: soms gaat het leven verder zonder iets wat er als vanzelfsprekend bij hoorde. Nu wijst Peters over de Heikop. ,,De kortste weg naar het dennenperceel van toen, waar kerstbomen werden geteeld, leidt steil naar be neden.'' Het is een zandpaadje, tussen de bomen en de hei door. Als Peters daar even later over loopt, valt de helling hem zwaar. Goed, hij heeft twee nieuwe knieën gekregen. ,,Maar het is geen gemakkelijke weg om af te leggen, zeker als je een kind mee moet nemen." Een andere route is eenvoudiger te bewande len, maar langer, loopt in een bocht langs de rand van de hei. Peters wijst, terwijl hij voort stapt. „Kijk, dit pad leidt langs de openbare weg. Wie hier loopt, kan niet zo maar wegduiken.'' De zandweg is ruim, het asfalt waarin die overgaat is breed - nu brokkelig, maar toen als nieuw. ,,'s Nachts is er weinig verkeer, maar je komt hier langs de homo-ontmoetings plaats.'' Die laat ook vandaag zien dat vreemde confrontaties altijd op de loer liggen. Een oudere heer parkeert zijn auto en struint tussen de brandnetels de bosjes in Even later volgt een fietser van middelbare leef tijd, met zijn gestreken ruitjesoverhemd met korte mouwen. Hup, daar verdwijnen zijn fiets tassen tussen de bosjes. ,,Dit noemden we het tissueparadijs", zegt Peters als hij hier langs loopt. „Overal lagen zakdoekjes, van mannen die hier elkaar ontmoeten.'' Mannenliefde Ging Brech hier op zoek naar de mannenliefde, ter vervanging van zijn voorkeur voor kinderen? Ontmoette hij zo op één of andere manier Nicky? Peters kan zich niet voorstellen dat het jongetje dat bang was in het donker zelf het zomerkamp verliet. Maar wat is er dan gebeurd? En via welke weg kwam Nicky zo veel verderop op het den nenperceel terecht, waar zijn lichaam in een zaamheid werd achtergelaten? ,,Om die vragen te beantwoorden is de verklaring van een verdachte nodig. Want er is geen logisch verhaal te beden ken, niet om de ontmoeting te verklaren of de plek waar Nicky uiteindelijk is gevonden.'' Het relaas van Brech ontbreekt tot nu toe. Soms kan Peters niet geloven wat Brechs advo caat Gerald Roethof daartegenover zet. Het geha mer op de noodzaak van extra onderzoek omdat een tissue in de buurt van het dennenbos is ge vonden bijvoorbeeld, vindt hij belachelijk. Hier mee zou de advocaat bijvoorbeeld de mogelijk heid van andere betrokkenen suggereren. „Je struikelde hier over die dingen, dat zegt niets." Ook nu ligt een aantal door het bos verspreid. En dan het verhaal dat het dna van Brech op Nicky's onderbroek en pyjamabroek terecht zou zijn gekomen, simpelweg omdat Brech hier ook op de heide kwam. Roethof sugge reert dat die sporen wellicht afkomstig zijn van het zwetende lijf van Brech, die hier rond fietste na de dood van Nicky. Al heen en weer Zijn zwijgen is anders. In de stilte heeft hij veiligheid gevonden, een pantser GO Nicky Verstappen verdwijnt van een zomerkamp op de Brunssummerheide. Een dag later wordt hij dood ge vonden. Hij is waarschijnlijk misbruikt. De nacht erna fietst Brech langs de plaats delict. Zijn gegevens wor den door de marechaussee genoteerd. Jos Brech wordt verhoord door het nieuwe recherche team. Ondanks zijn opmer kelijke uitleg over de fiets tocht en een oude zeden zaak uit 1985 wordt hij geen verdachte. Justitie begint een dna-on- derzoek. Brech reageert niet op de oproep. Als de politie zijn dna verkrijgt via familie en een vriend blijkt er in juni een match te zijn met het spoor op Nicky's onderbroek. In augustus 2018 wordt Brech opge pakt. Foto boven: een monument op de plek waar in 1998 het lichaam van Nicky werd gevonden. A De omgeving waar Nicky werd vermoord, Betrokkenen bij de rechtszaak brengen eer daags een bezoek aan het terrein om een beeld te krijgen van het natuurgebied. FOTO'S ANP EN KOEN VERHEIJDEN Brech ontkent Nicky ont voerd, misbruikt en ver moord te hebben. De in houdelijke rechtszaak be gint later dit jaar. Frank -Oud-politieman Frank Peters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11