'Ik raad het iedere schrijver aan: begin bij twijfel opnieuw, je werk wordt er beter van' blijken een lucratieve business en de inte resse in Zij die moet sterven is zo groot dat de uitgever doodsbang was dat het script voortijdig zou uitlekken. Lagercrantz werd verzocht maatregelen te nemen. De broodmagere Zweed - 'ik wandel en roei veel om na te denken' - toont zijn werkruimte in een afgescheiden hoek van de woonkamer: drie computers en twee laptops worden er omringd door stapels papier en een enorm portret van Zlatan. Lagercrantz: ,,Op twee computers kon ik online, zodat ik informatie kon opzoeken en kon mailen. De andere waren niet aan gesloten op het internet en op een daarvan tikte ik al mijn aantekeningen en het uit eindelijke verhaal van Millennium 6. De Amerikaanse uitgever was zo paranoïde, dat ik onder een andere naam moest goo- gelen op onderwerpen in het boek, zoals het beklimmen van de Mount Everest en dna-onderzoek.'' Hij meldt dat hij bij dit deel meer moeite had met het schrijven dan bij de vorige twee. ,,Het begin van een verhaal is voor mij ontzettend belangrijk. Het fundament van het complete boek. Klopt dat niet, dan stort alles in. Ik wilde de vete tussen de twee zussen naadloos laten overgaan in een breder thema, maar kon aanvankelijk het verbindende element niet vinden. Ik bleef doorgaan op de weg die ik zelf gekunsteld vond, maar op een gegeven moment heb ik hard ingegrepen: ik gooide honderd pagi na's en daarmee vijf maanden werk weg. Dat deed pijn. Maar ik kan het iedere schrij ver aanraden: begin bij twijfel opnieuw, je werk wordt er alleen maar beter van.'' Dat ene verbindende element bleek de introductie te zijn van een sherpa die op een tragische manier in Stockholm aan zijn einde komt. ,,Met hem kon ik de rijkste aan de armste milieus in de samenleving kop pelen, een internationaal plot geloofwaar dig maken en tegelijkertijd eigentijdse thema's en activiteiten naar voren brengen. Zeer actueel: ik zag onlangs die foto van de file op de Mount Everest. Een stoet rijken die allemaal 70.000 euro betalen om om hoog te kunnen. Die klimpartij heeft niets meer met passie te maken, maar alles met ego en status. In plaats van een dure Por sche aan te schaffen om hun succes te etale- Paranoïde 'Van mijn uitgever moest ik onder een andere naam googelen op onderwerpen in het boek.' ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 113