TOPBOEKEN INTERVIEW „Elke vakantieganger koopt dit boek.'' (Xander Uitgevers, €13) ,,De afgelopen week verkocht ik er zes van, dat is voor onze boekhandel heel veel.'' (De Arbeiderspers, €27) ,,Dit boek verkoopt ineens weer goed. Kennelijk verdiepen mensen zich op vakantie graag in geschie denis.'' (De Bezige Bij, €35) drie vrouwen lisa taddeo ,,Een werkelijk fantastisch boek over een gezin dat langzaam uit elkaar valt.'' (Van Oorschot, €22,50) Lisa Taddeo - Drie vrouwen Y~' Met Millennium 6 - Zij die moet sterven neemt David Lagercrantz (56) afscheid van de hitreeks rond punk hacker Lisbeth Salander. ,,Haar piercings en extreme punkuiterlijk hebben plaatsgemaakt voor een pak en een blouse. Haar motor en tattoo's blijven uiteraard.'' Hij bezit een privé-eiland voor de kust van Helsinki en woont met vrouw en drie kinderen in een penthouse zo groot als een voetbalveld. Zijn uitzicht daar blijkt eersteklas: Gamla Stan, het sfeervolle stadshart van Stockholm waar Millennium personage Lisbeth Salander met haar opge voerde motor al jaren de verkeersregels aan haar laars lapt. Kortom: David Lagercrantz' boeken scoren. Van zijn opvolgers Millennium 4 (Wat ons niet zal doden) en 5 (De man die zijn schaduw zocht) gingen 20 miljoen exempla ren over de toonbank. Misschien logische aantallen na het immense succes van Stieg Larssons trilogie, waarvan er 80 miljoen werden verkocht. Lagercrantz' biografie Ik, Zlatan - over het leven van voetbal dwarsligger Ibrahimovic - was eveneens een wereldwijd succes, daar staat de teller op 14 miljoen en er zijn plannen voor een Hollywoodverfilming. Grote klappers in een industrie die worstelt met ontlezing. Lagercrantz weet dan ook twee talenten feilloos te combineren: hij voelt de tijdgeest aan en beschikt over een toegankelijke, pakkende schrijfstijl. Zo draait Millennium 6 niet alleen om de voort durende en genadeloze vete tussen Lisbeth en haar zus Camilla, maar ook om de op mars van Russische trollfactories, haat op sociale media en een fatale expeditie op de Mount Everest. Tegelijkertijd kruipt hij in het brein van de biseksuele hacker en be schrijft hij haar angsten en onzekerheden, en haar moeizame relatie met journalist Mikael Blomkvist. Na vijf boeken en evenzoveel verfilmin gen is de mensenschuwe Lisbeth Salander, door criticasters de lelijkste en engste vrouw op aarde genoemd, uitgegroeid tot een iconisch figuur met eigen fanclubs, tattooshops en kledingwinkels. Tours in Stockholm langs de Millennium-locaties 32 Lezen Veronie Snijder-Kramer over de bestsellers van Boekhandel Kramer in Winterswijk (en drie tips). 3 BESTSELLERS Lucinda Riley De zeven zussen, deel 1 Ilja Leonard Pfeijffer Grand Hotel Europa Bart van Loo - De Bourgondiërs 3 AANRADERS Elizabeth Day - Het Feest ,,Over de vriendschap tussen twee jongens van verschillende komaf en een gebeurtenis op een feest.'' (Ambo Anthos, €23) Marijke Schermer Liefde, als dat het is ,,Heel mooi. Ik was geïntrigeerd door het omslag en de aanbeveling door psychotherapeut Esther Perel.'' (Nijgh Van Ditmar, €21,50) k d nu meer met Lisbeth en kae te doen TEKST ANNEMART VAN RHEE FOTO'S JONATHAN NACKSTRAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 112