10 NIEUWS Dinsdag staat verdachte Jos Brech samen met de familie van de dood gevonden Nicky Verstappen op de Brunssummerheide voor een speciaal rechtbankbezoek. Met zijn advocaat, het Openbaar Ministerie en de rechters wordt gekeken hoe het daar moet zijn geweest, in de laatste momenten van Nicky's leven in augustus 1998. Dit is wat ze zullen zien SCHOUW BRUNSSUMMERHEIDE NICKY VERSTAPPEN verdwenen, terwijl zijn naam werd omgeroepen op de heide. En straks staan de direct betrokkenen hier ook met de man die verantwoordelijk wordt gehou den voor al dat leed: Jos Brech. Oud-politieman Peters weet precies wat zij dan zullen zien, op de schouw waarbij pers wordt geweerd. Hij kent dit gebied op zijn duimpje, werd er vlakbij geboren, woont nu iets verderop. Op de Brunssummerheide liep Peters zijn hardloopronde. Soms kampeerde hij, net als Nicky had gedaan op de Heikop, met de scouting waar hij lid van was. Het was in die laatste func tie dat Peters betrokken raakte bij de zaak-Brech. Van een politiecollega kreeg hij als scoutinglid informeel informatie toegespeeld over het pedo fiele verleden van jeugdleider Brech. Peters sprak hem daarop aan, eiste zijn vertrek en werd zo een van de weinigen aan wie Brech toegaf: ik val op jonge jongens. Die bekentenis kwam vanzelf, anders dan de verklaringen die Peters als politieman vaak af dwong bij verdachten. ,,Die zwegen in het begin allemaal. Dan ging ik aan hun stoelpoten zagen, zo noemde ik dat.'' Hij zorgde dat de verdachten tegenover hem gingen nadenken, totdat ze be seften: ik kan maar beter praten. Meestal werkte het als hij de vergelijking maakte met een jon getje dat bij het stelen van een snoepje werd be trapt door zijn moeder: ,,Wie krijgt de hoogste straf, vroeg ik de verdachte dan: het jongetje dat zijn mond houdt, of het jongetje dat zegt dat hij spijt heeft?'' Brech blijkt daar niet vatbaar voor. ,,Zijn zwij gen is anders. In de stilte heeft hij veiligheid ge vonden, een pantser.'' Sinds de voormalig scou- tingleider vorig jaar augustus in beeld kwam als verdachte in de zaak-Nicky, volgt Peters de ont wikkelingen op de voet. Pas nog, in de rechtbank, laatst werd gezien, het perceel met de dennenbo men waar hij verderop werd gevonden en de routes die deze twee plekken aan elkaar verbin den. In het weidse natuurgebied zullen ze zien dat de afstanden groot zijn. Zo ligt er meer dan een kilometer tussen de tent van Nicky en zijn vrien den en de plek waar hij een dag later dood ge vonden werd. Hemelsbreed is het korter, maar die route is moeilijk begaanbaar. Om zulke feiten zal het gaan bij het rechtbankbezoek aan de heide. Niet om al die emoties, ook al moeten ze straks voelbaar zijn. Bang Hier zochten de ouders met een steeds groter wordende groep mensen naar hun zoon, terwijl ze al hadden gevoeld dat het helemaal fout was. Hun bang aangelegde Nicky zou nooit zelf weg lopen, in het donker. Hier brachten Nicky's vriendjes nog een laatste, bizarre en angstige nacht door in de tent waaruit hun vriendje was Verdriet is aan een boom gespijkerd, op de Brunssummerheide. Hier lieten de opa en oma van Nicky Verstappen boodschappen achter op witte bordjes die hangen aan een stam, op de plek waar hun kleinkind 21 jaar geleden dood werd gevonden. 'Geen kind is zo aanwezig als een kind dat wordt gemist', schreven ze op. En die harde werkelijkheid: 'Nog steeds niets'. Jaar tallen, maanden en dagen staan erbij. De tijd zonder Nicky, de tijd zonder antwoorden. Die vreet ook aan zijn ouders, die dinsdag te rugkeren naar de Brunssummerheide voor een nieuw hoofdstuk in de rechtszaak tegen Jos Brech. Een bezoek aan de heide, een zoge noemde schouw, moet de rechters meer gevoel geven bij de afstanden die in het onderzoeksdos sier worden genoemd. Twee officieren zullen alle plekken aanwijzen: de tent waar Nicky voor het zaterdag 24 augustus 2019 GO Brunssum Brunssum Brunssummer heide 1998: Vindplaats Nicky Verstappen Landgraaf De tent waarin Nicky verbleef voor zijn verdwij ning werd af gezet voor politieonder zoek. ARCHIEFFOTO DE LIMBURGER Niels Klaassen Carla van der Wal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10