Aan de drank GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Shawty heeft vuur in haar bam, bam, bam En ze laat het klappen als het kan, bom, bom Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven antwoorden op prangende vragen die de nummers oproepen. Komen ze er zelf niet uit, dan roepen ze de hulp in van de wetenschap. Vandaag kijkt Pieter diep in het glaasje. Dikke kans dat u niet weet wat 'woozy' betekent. Tot ik dit schreef, wist ik het zelf ook niet. 'Woozy' is droeloe, loesoe, toeter, lam, bezopen, starnakel, dronken. En Woozy is de nieuwe single van rapper Caza en de razendpopulaire Ronnie Flex en 2 miljoen keer beluisterd. 'Shawty is helemaal woozy in de club, club Als je haar niet remt dan gaat ze nudie in de club, club.' Vrij vertaald: het meisje is dronken in de dancing, als nie mand haar stopt, staat ze straks naakt te dansen. Ik zie mijn oom en tante al denken: tuttut, de jeugd van tegenwoordig zingt alleen maar over drank (en drugs). Maar al sinds jaar en dag is drank een belangrijke muze van menig artiest. Dat drank slecht voor j e is, weet ieder nuchter mens. Volgens de Wereldgezond heidsorganisatie veroorzaakt alcohol één op de twintig doden. Dat is meer dan het aantal slachtoffers van aids, tuberculose en geweld samen. Toch werd twee maanden geleden een onderzoek gepubliceerd dat menig wijn-, bier- en jeneverliefhebber vrolijk zal stemmen. Zweedse onderzoekers vonden een opval lende relatie tussen alcoholconsumptie en depressie. Duizenden proefpersonen deden jarenlang mee aan dit onderzoek en wat blijkt: niet-drinkers hebben een hogere kans op een depressie dan lichte en gema tigde drinkers. Zware drinkers hebben wel weer een grotere kans op depressie, maar dat zal u niet verbazen. De onderzoekers geven als mogelijke verklaring dat niet- drinkers er dikwijls een minder uitgebreid sociaal leven op na houden dan mensen die geregeld drinken. 'Jenever walk alone' zullen we maar zeggen. Klaarblijkelijk kunnen we bijna niet zonder alcohol als sociaal smeermiddel: in een café maak je nou eenmaal sneller vrien den dan in een saladebar. De vriendschap tussen mens en drank is dan ook al duizen den jaren oud. In 7000 voor Christus lieten boeren in China al rijst, druiven, meidoorn bessen en honing fermenteren om wijn te maken. (Het wiel zou pas 3500 jaar later worden uitgevonden; de mens heeft zo zijn prioriteiten.) Nog steeds grijpen we elke gelegenheid aan het glas te heffen: om iets te vieren, iets te vergeten, of om iets te laten gebeuren. Dit laatste is het geval in het nummer van Caza en Ronnie Flex, waar een meisje op het punt staat om in haar nakie te dansen. Als ze die avond louter thee had gedronken, was die kans een stuk kleiner geweest. Hoe het ook zij, alcohol veroorzaakt enorm veel ellende maar ook, mits in gematigde hoeveelheden, plezier, sociaal contact én fijne liedjes. Of zoals Frank Sinatra al zei: 'Alcohol is de erg ste vijand van de mens, maar de Bijbel zegt: heb je vijand lief'. Gijs Groenteman (45) is maker van de podcasts Met Groenteman in de kast en De Grote Harry Bannink Podcast. Hij schreef boeken over Ischa Meijer en Willem Ruis, heeft een wekelijkse column in Het Parool en is presentator van Kunststof op Radio 1. Gijs zingt altijd Volgende week: waarvoor staat de kleur rood in het gelijknamige lied van Marco Borsato? Tekst uit Woozy van Caza en Ronnie Flex (2019) Pieter Hulst (29) is opgeleid tot psy choloog en maakt programma's voor de VPRO, waaron der De Proefkeuken (met Willem Voogd), Wetenschap Haver moutpap en De Nationale Weten schapsquiz (met Ionica Smeets). Pieter heeft zijn zweefvliegbrevet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 104