35 procent gaat uit elkaar ,,Je maakt het nu uit'', bulderde mijn vader. Een partner die veel ouder of jonger is dan jijzelf - het roept vaak nogal wat emoties op. Waar loop je tegenaan als je verliefd wordt op iemand van een jaar of vijftien jaar ouder? Of jonger? Drie stellen vertellen. Bob Kerklaan (30), zelfstandig financieel adviseur, en Jasmijn Kerklaan-Schol (43), administrateur bij een staalconstructiebedrijf. Bob en Jasmijn waren 18 en 32 jaar toen ze elkaar ontmoetten in een kroeg in Maasdam. Ze zijn getrouwd. Zij: ,,Ik had nooit gedacht dat ik met een 18-jarige thuis zou komen. Ik was net een halfjaar gescheiden van de vader van mijn kinderen, daarvoor had ik al twee keer samengewoond. Die mannen hadden altijd een fout randje. Bob is anders, dat zag ik meteen in die kroeg in Maasdam. Door de blik in zijn ogen en zijn houding voelde ik dat hij een goede man is. Toen mijn ex via via hoorde van Bob en mij, belde hij me boos op. 'Wat doe jij nou?!' Maar als je Bob ontmoet, snap je het. Hij is wijs. Qua intelligentie en algemene kennis kijk ik tegen hem op. Nee, makkelijk was het niet. In het dorp ging het gerucht dat ik niet voor mijn kinderen kon zorgen en daarom afleiding zocht bij een jonge vent. Dat deed pijn, maar het heeft me nooit aan het twijfelen ge bracht. Bobs moeder, anders dan zijn vader, accepteerde ons vanaf het begin. Ze vroeg al leen: hoe gaat dat dan met kind jes? Bob wilde graag kinderen, en ik had geen zeeën van tijd meer. Ondertussen moest ik door de recessie het schildersbedrijf van mij en mijn vader opdoe ken. Daardoor moest Bob stop pen met studeren en gaan wer ken toen we Raffaël kregen. Hij had liever nog een master gedaan. Daar voel ik me nog steeds schuldig over. Vaak ge noeg heb ik tegen Bob gezegd: joh, zoek een fris ding van je eigen leeftijd. Maar ja, dat doet- ie niet, hè?'' 20 Hoe groter het leef tijdsverschil tussen twee partners, hoe groter de kans dat ze uit elkaar gaan. Met dat bericht kwam het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) deze zomer. De onderzoekers van het CBS volgden vijf tien jaar een groep van bijna 90.000 stellen die in 2003 gingen samen wonen. Van de stellen met maximaal twee jaar leeftijdsverschil, was een kwart na vijftien jaar uit elkaar. Bij de groep waarbij de part ners tien jaar of meer van leeftijd verschilden, lag het aantal scheidin gen hoger: 35 procent. Met name jonge stellen besloten een punt ach ter hun relatie te zet ten. Van koppels die gingen samenwonen toen de vrouw 18 tot 20 jaar was, is na vijf tien jaar maar liefst de helft gescheiden. Bij de stellen waarbij de vrouw 25 jaar of ouder was, lag dat percen tage op 25. Bij huwelijken komt het vaak voor dat de bruid jonger is dan de brui degom. In meer dan 40 procent van de ge vallen is de man één tot vijf jaar ouder, maar er zijn ook gevallen waarbij de bruidegom vijftien jaar ouder is (2 procent, tweedui zend huwelijken per jaar). Andersom komt zelden voor; slechts bij 0,2 procent is de vrouw vijftien jaar ouder dan de man. TEKST JETTE PELLEMANS FOTO'S DANIEL COHEN Zij droeg nog een luier toen hij al autoreed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 100