Amazone levert 20 procent van al onze zuurstof 9 'We kunnen lading niet per boon controleren' 4t BELANGEN REACTIES BEDRIJFSLEVEN Brazilië zelf. Volgens het Brazili aanse Nationale Instituut voor ruimteonderzoek (INPE) zijn er dit jaar al 74.155 bosbranden gere gistreerd. Dat is een zorgwekkend record. Het betekent 84 procent meer branden dan in dezelfde pe riode vorig jaar, hoewel de weten schappers het daarover oneens zijn. En dan was het dit jaar niet eens extreem droog, zeggen Bra ziliaanse onderzoekers die al der tig jaar onderzoek doen in het Amazonegebied. Toeval of niet: de extra brandhaarden vallen samen met het eerste regerings jaar van president Bolsonaro. Eerder deze maand moest de baas van het INPE opstappen nadat die publiekelijk afstand had genomen van verklaringen van Bolsonaro dat was geknoeid met de data van het verlies aan bossen om de Bra ziliaanse regering in een kwaad daglicht te stellen. De president vindt dat op een verantwoorde manier meer omzet kan worden gemaakt in het Amazonegebied. ngo's (niet-gouvernementele or ganisaties) betwijfelen dat. Bolsonaro vermoedt een complot waarin ook ngo's een kwalijke rol spelen. Behalve complotdenkers in de sociale media nemen weinig mensen dit serieus. Waarschijn lijker is dat Bolsonaro door eer dere uitspraken over ontwikke ling van het Amazonegebied de deur heeft opengezet voor hout hakkers, boeren en speculanten die zich nu niet geremd voelen al vast grond vrij te maken voor vee teelt, sojaplantages en mijnbouw. In Brazilië zou per minuut een oppervlakte van drie voetbalvel den afbranden. De Amazone is met 7 miljoen vierkante kilometer bos goed voor ongeveer 20 procent van de we reldwijde productie van zuurstof. Vandaar de bijnaam 'de longen van de wereld'. De Amazone speelt ook een cruciale rol in de verdeling van vocht in de atmos feer. Dat is nodig voor een goede luchtkwaliteit. Bolsonaro is een bewonderaar van Trump en geeft meer om eco nomische groei dan om het mi lieu. Hij wil Brazilië weer groot maken. Bovendien is hij politiek gelieerd aan Braziliaanse organi saties van boeren en grondeigena ren die hun bedrijven willen uit breiden, zelfs in kwetsbare gebie den. Aan internationale zorgen over de 'longen van de wereld' hebben direct belanghebbenden over het algemeen weinig bood schap. Het geruzie en 'getrol' doen erg denken aan de schermutselingen tussen aanhangers en tegenstan der van Donald Trump. Iedereen heeft zijn waarheid en de emoties laaien dan meteen snel en hoog op. Daarbij worden gefotoshopte en oude beelden ingezet om te scoren. Volgens president Bolso naro is er een mondiale informa tieoorlog gaande, tegen hem per soonlijk en tegen zijn land. De ngo's ziet hij nu als vijanden. vrijdag 23 augustus 2019 GO AMAZONE BRAZILIË <J» Aantal branden van de afgelopen 72 uur. BRON NASA, HET PAROOL Boskalis voelt zich niet aan gesproken door de oproep van WNF. Het bagger- en sleepbedrijf is mede-eige naar van een sleper in Ama zonehavens in Brazilië. Niels Klaassen Rotterdam Een woordvoerder noemt het 'heel vergezocht' van WNF om het bedrijf milieugevaren als ontbossing aan te reke nen. ,,We kunnen de lading niet per boon controleren, dat is ondoenlijk, die kisten mag je niet zomaar openma ken." Als het bedrijf weet zou hebben van dubieuze vrach ten dan 'kun je natuurlijk maatregelen nemen'. „Maar dat is in deze heel ver ge zocht." Later dit jaar doet Boskalis afstand van haar aandeel in deze sleepactivi- teiten, maar dat staat los van deze kwestie. ,,Dat komt ge woon door de dynamiek in de havensleepmarkt." Een woordvoerder van de Rotterdamse haven stelt dat WNF met de oproep voor een ban op niet-duurzame soja aan het verkeerde adres is en bij de bedrijven moet zijn die producten importe ren. ,,Wij gaan daar als Ha venbedrijf niet over.'' Ingenieursbedrijf Arcadis trekt zich de kritiek wel aan, stelt een woordvoerder. Vorig jaar bleek dat de lokale bevolking rond een te bou wen sojahaven voor veel te weinig geld was uitgekocht, vlak voordat Arcadis betrok ken raakte bij het project. De milieuvergunningen waren af gegeven. Het bureau zegt daarom niets van de uitbui ting van families geweten te hebben. Maar na de onthul ling trok Arcadis het boete kleed aan. ,,We gingen ervan uit dat een milieuvergunning zekerheid bood over deze leefbaarheids- en duurzaam- heidseisen. Dus nu zijn we daar veel strenger op gewor den. Vergelijkbare projecten in dat gebied zullen nu een no-go zijn voor ons. We let ten juist heel erg op duur zaamheid en leefbaarheid, daarom laten we ook we- leens projecten schieten." Brazilianen in het Amazone gebied kuchen in de rook van wege de ergste bosbranden sinds tijden. De Braziliaanse president Bolsonaro zorgde voor internationale verbijste ring met zijn suggestie dat niet boeren en grondspeculanten, maar internationale natuurbe schermingsorganisaties (ngo's) achter de branden zitten. Hij vermoedt opzet om zijn econo mische beleid zwart te maken. J Wie heeft gemeld dat er meer bosbranden zijn dit I jaar? 2 Hoe kan het dat er opeens zo veel meer bosbranden zijn? 3 Waarom moeten we ons zorgen maken over die branden in Brazilië? 4 De Braziliaanse president, die ook wel een Tropische Trump wordt genoemd, houdt wel van stoere taal. Hij dreigde eerder uit het Parijse kli maatakkoord te stappen. Wat wil hij eigenlijk? 5 In de sociale media doen al lerlei complottheorieën de ronde over die branden in het Amazonegebied. Wat moet je geloven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9