8 NIEUWS AMAZONE BOSBRANDEN ,,De telefoon staat roodgloeiend, de hele dag al", zegt directeur Kirsten Schuijt van de Nederlandse tak van het Wereld Natuur Fonds (WNF). Heel veel mensen bellen de natuurbeschermingsorganisatie met de vraag wat ze kunnen doen voor het brandende Amazonegebied. Groot is de verontwaardi ging over de beschuldigin gen van de Braziliaanse president Bolsonaro, dat natuurbeschermingsorga nisaties als WNF achter de bosbranden zouden kunnen zitten. Kirsten Schuijt, directeur van de Neder landse tak van WNF, heeft er al heel wat vragen over beantwoord. „Verschrikkelijk dat hij dat zegt. Het is een tactiek die moet afleiden van waar het echt om gaat. Sinds Bolso- naro's aantreden is de druk op het Amazonebied enorm toegenomen door ontbossing en nu dus ook door de bosbranden. Dat heeft met elkaar te maken. Wij hadden bij zijn aantre den wel een en ander ver wacht. Maar dit is onge kend. Zijn beleid is heel erg gericht op economische kortetermijnwinst. Na tuurbehoud in de Ama zone zit hem in de weg. Dus zitten wij hem in de weg en zal hij niets nalaten om zijn doel te bereiken." ,,Dat is een van de dingen die niet klop pen. De feiten zijn dat hij nauwelijks heeft gekort, omdat er al niets meer te korten viel. Het WNF van Brazilië krijgt vrijwel geen overheidssteun. Wat hem raakt is dat de Noorse en Duitse rege ring vorige week hebben besloten dat Brazilië vanwege de groot schalige ontbossing geen geld meer krijgt uit het Amazonefonds. Dat geld ging toch al niet naar ngo's, maar bijvoorbeeld naar het tegengaan van bosbranden. De consequenties zien we nu. Bolsonaro werkt met rookgordijnen en verzint een verhaal dat ngo's bos branden aansteken omdat ze zijn gekort. Dat zijn niet de feiten." Handel oké, maar niet over de rug van de Amazone ,,Er zijn twee grote zaken die in de Amazone spelen. Aan de ene kant is er na tuurbescherming, aan de andere kant is het leefgebied van heel veel inheemse bevolkingsgroepen. Als je dan een pre sident hebt die vooral het kortetermijn- gewin najaagt, dan zitten die twee din gen hem in de weg. In zijn ogen kan het niet samengaan. Je moet de Amazone omkappen en mensen uit dat gebied verdrijven om het economisch gewin dat hij nastreeft voor elkaar te krijgen." ,,We zijn als Europa zwaar afhankelijk van Brazilië vanwege de soja. 90 pro cent gaat naar veevoer. We zien nu wat er gebeurt in Brazilië. Want die Ama zone is van ons allemaal, we zijn alle maal afhankelijk van dat tropische re genwoud. Daarom moeten wij vanuit onze overheid en ons bedrijfsleven nu de druk opvoeren met de investeringen die naar Brazilië gaan." Hoe dan? ,,De EU heeft net een handelsdeal ge sloten met Zuid-Amerika (Mercosur). Dat akkoord ligt nu ter ratificatie in Eu ropa. Wij zijn niet tegen die deal, maar roepen op die onderhandelingen te ge bruiken om de druk op te voeren bij de Braziliaanse overheid. Je kunt dit on mogelijk ondertekenen zonder iets te zeggen over de dingen die de afgelopen week zijn gebeurd. Handel oké, maar niet over de rug van de Amazone. Frankrijk en Duitsland dreigen al de ra tificatie uit te stellen. Ik vind dat Neder land zou moeten volgen. ,,Een groot deel daarvan is niet-duur- zame soja. Het Nederlandse bedrijfsle ven draagt dus indirect bij aan de ont bossing in Brazilië, want je blijft de ille gale ontbossing ondersteunen. De Rot terdamse haven zou moeten besluiten niet-duurzame soja niet meer te ver werken. Die komt de haven niet meer in." ,,Arcadis, Boskalis, Damen Shipyards en Alewijnse zijn of waren betrokken bij de aanleg van treinverbindingen, ha vens of het leveren van boten. Dat wordt allemaal gedaan om Braziliaanse soja sneller naar Europa te krijgen. We zijn niet tegen die investeringen, alleen moeten die niet leiden tot verdere ont bossing en het ondersteunen van een regime dat voor enorme druk zorgt op het regenwoud. Onze regering en het bedrijfsleven moeten ook hun eigen verantwoordelijkheid pakken. Je kunt niet aan de ene kant Bolsonaro bekriti seren en aan de andere kant gewoon bijdragen aan wat daar gebeurt. Kijk naar jezelf, naar de rol die je speelt als handelsland en importeur. Dat zeggen we al lang, alleen wordt het nu heel ur gent. Wijzelf beginnen nu een sms- noodactie om die mensen die echt met de voeten in de klei in de Amazone werken te ondersteunen. Zij hebben het het zwaarst. Zij worden van hun land gegooid en met hun levens bedreigd." vrijdag 23 augustus 2019 GO 'Wij zitten Bolsonaro in de weg, dus verzint hij dit' Wat dacht u van die be schuldiging? Bolsonaro suggereert nu dat ngo's als WNF wouden in brand hebben ge stoken uit wraak. Omdat hij eerder de subsidies aan Braziliaanse zuster organisaties heeft gekort. Bob van Huët -Kirsten Schuijt, WNF Nederland Volgens het Braziliaanse nationale instituut voor ruimteonderzoek (INPE) zijn er dit jaar 74.155 bos branden geregistreerd. Dat is een record. Veel mensen schrikken daar van. Nu roepen Nederland en Europa al een tijd dat het allemaal heel erg is wat er in Brazilië gebeurt. U roept nu om concrete tegenactie. Hoe? Nederland is met de Rotterdamse haven de grootste importeur van Bra ziliaanse soja vanuit Brazilië. U sprak eerder over de zogeheten sojasnelweg in Brazilië. Veel Euro pese instellingen en ook grote Neder landse bedrijven werken daaraan mee. Kijk op de site bij /video Beelden van de enorme branden. FOTO'S REUTERS/WNF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8