Goedkope woningen afbreken? 'Dat is een héél erg slecht idee!' €1549 5 OORZAKEN Vergeleken met anderen in de nachtopvang van het Leger des Heils is de inmiddels 68-jarige Gert van der Meer nog steeds een harde werker. Een donkerblauw fleecedekentje hangt vanaf het bo venbed naar beneden, zodat hij al kan slapen als de verlichting op de slaapzaal nog aanstaat. Om half vier 's ochtends staat hij op om op zijn knalblauwe scooter kranten rond te brengen. Twee krantenwij ken leveren 700 euro per maand op. „Daarmee hoop ik mijn schul den af te lossen. 7000 euro huur- schuld. En voor het opslaan van mijn inboedel moet ik nog drie keer 250 euro afrekenen. En 450 euro voor het vernietigen ervan, omdat ik het niet op tijd heb opge haald.'' 'Empathisch, rustig en goedzak- kerig', zo omschrijft een begelei der van de nachtopvang hem. ,,En wat te goed van vertrouwen'', voegt ze eraan toe. ,,Daar hebben we ook wel gesprekken over ge had.'' Gert: ,,Nu kan ik wat makke lijker 'nee' zeggen, omdat ik denk: neem zelf ook een krantenwijk." Aankloppen bij één van zijn acht broers, onder wie een tweeling broer, wil hij niet. Hoofdschud dend. ,,Ik wil hun er niet mee be lasten en laten zien dat ik mijn ei gen boontjes kan doppen. Het is uiteindelijk mijn eigen schuld. Dat ik de eindjes niet aan elkaar kon knopen, had ik kunnen voorzien.'' 42.000+ producten op voorraad Deskundig advies Laagste prijsgarantie Klantwaardering 9.1 5 jaar garantie SONY CYBERSHOT DSC-RX10 MARK IV GRATIS 5 JAAR I O Bezoek één van onze 22 winkels in Nederland en België of shop op kamera-express.nl SONY A6000 ZWART 16-50MM POWERZOOM NU INCLUSIEF GRATIS FOTOGRAFIECURSUS SONY Verkrijgbaar in: vrijdag 23 augustus 2019 GO Het aantal daklozen in Neder land neemt fors toe. Zeven oorzaken van de verdubbeling in tien jaar tijd. J Te weinig goedkope woningen I Bestuursvoorzitter van het Leger des Heils Cornel Vader kan er niet over uit. ,,Net las ik nog dat een woningcorporatie goedkope woningen wil afbre ken. Dat is echt een héél erg slecht idee! Goedkope huisjes zijn er al bijna niet.'' Hij krijgt bij val van Rina Beers van de brancheorganisatie Federatie Opvang. ,,Er werd lang gedacht dat de aantrekkende woning markt het tekort aan woningen wel zou oplossen. Maar de wer kelijkheid is dat er 263.000 wo ningen te weinig zijn. Dit is geen woningnood meer, dit is woning crisis.'' 2Opvanglocaties zitten overvol ,,Mensen blijven daardoor veel te lang in de kortdurende opvang',' betoogt Vader. De Leger des Heils-voorman rekent voor dat daklozen daar nu ge middeld vierhonderd dagen ver blijven. ,,Nieuwe dakloze mensen moet de toegang worden gewei gerd en zijn op de straat aange wezen.'' Beers wil dat er 'nü' maatregelen worden genomen om huurwoningen te mogen delen met meer huishoudens. 3 Hoog risico op afglijden Volgens Vader lopen dak lozen door de woningnood het risico eerder terug te vallen in oude patronen. ,,Door de wo ningnood moeten ze vaak een klein onooglijk kamertje betrek ken in de binnenstad. We zien vaak dat mensen daar toch weer afglijden. Zij komen dan opnieuw met mensen uit hun verleden in contact en zo gaat er weer een jaar verloren.'' 4 Geen aansluiting Dakloos worden gaat vol gens Rina Beers van de Federatie Opvang vaak op de zelfde manier. „Mensen belan den in de geestelijke gezond heidszorg of in de jeugdgevan genis, maar daarna is er niets goed geregeld in de aansluiting.'' 5 Minder plekken in psychi atrie en gevangenis Het Legers des Heils wijst ook naar de bezuinigingen op de geestelijke gezondheidszorg. ,,Er zijn steeds minder bedden in de psychiatrie." Ook in het straf recht ziet Vader diezelfde ont wikkeling. ,,Mensen komen min der in het psychiatrisch gevang, of korter. Die groep belandt nu eerder op straat.'' 6 Vangnet bijstand onvol doende Volgens Godfried Engber- sen, raadslid van de Weten schappelijke Raad voor Rege ringsbeleid en hoogleraar socio logie aan de Erasmus Universi teit is 'het vangnet van de bij stand onvoldoende'. ,,De laatste tien jaar zijn er gaten in het bij standssysteem gevallen. Er is bijvoorbeeld ook een grotere vraag naar voedselbanken.'' 7 De val van de midden klasse ,,Er is een ongekend flexi bele arbeidsmarkt, het is heel makkelijk om zonder werk te komen zitten'', licht Engbersen toe. ,,In de regel zijn het laagop geleiden en migranten die last hebben van dak- en thuisloos heid. Maar het aantal mensen uit de middenklasse neemt toe.'' een plastic box Gert met zijn grootste bezit: een scooter. Daarmee brengt hij kranten rond. Van het geld betaalt hij zijn schulden af. foto frank de roo Kijk op de site bij /video Wij gingen met Gert terug naar de plek waar hij zijn eerste nacht als dakloze doorbracht. Compacte camera voorzien van een 1.0-inch 20,1 MP Exmor RS CMOS sensor met een 24-600mm f/2.4-4 Zeiss zoomlens en supersnelle autofocus van 0,03 seconden. Artikelnummer: 12235666 GARANTIE jm SONY tweakers AWARDS 18/19 I winnaar camera vaste lens Adviesprijs: €1999 *Prijs na €150 kassakorting Acties geldig t/m 30-08-2019 Veelzijdige en geavanceerde spiegelloze camera met een 24.3 megapixel APS-C formaat sensor. Ultrasnelle automatische scherpstelling, Full HD video-opnames en ingebouwde WiFi. Artikelnummer: 12194337

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5