II 4 DAKLOOS SAPPELEN Gert van der Meer was één van de in totaal bijna 40.000 mensen in Nederland die in 2018 dakloos waren. Naast zijn bed in de nachtopvang staat een plastic box met wat kleren erin en op de gang heeft hij enkel een kluisje. Rutte positief na klimaatoverleg Ik wil mijn broers er niet mee belasten en laten zien dat ik mijn eigen boontjes kan doppen pres'', lacht hij. Samen werkten ze bij een plantenkweker. ,,Maar ik ben van haar gescheiden, omdat ze alcoholist werd. Heel vaak liep ze heen en weer naar het schuurtje. Naar haar drankvoorraad witte wijn.'' Daardoor kreeg ze later ook korsakov, dat ontstaat door alco holgebruik en een gebrek aan vita mine B1. ,,Als ik dat had geweten had ik wel vitamine B1 gegeven. Iedereen liet haar in de steek. Ik ging nog elke zondag langs. Ze was 45 toen ze overleed aan keelkan ker.'' Het was niet de eerste keer dat Gert werd getekend door de dood. ,,9 jaar was ik toen mijn vader overleed. Mijn tante vertelde het: 'papa is overleden'. Een hartstil stand. Ik kom uit een gezin van negen broers. De jongste was toen vijf weken. De oudsten konden el kaar niet uitstaan. Soms vlogen de asbakken door de kamer. Ik was introvert, legde moeilijk contact en ging spijbelen. Later, op mijn 28ste, heb ik in de avonduren naast mijn werk nog wel de mavo ge haald. Ik ben met lof geslaagd.'' De nacht van 12 op 13 septem ber 2018. Gert van der Meers eerste nacht als dakloze. Hij zit in de stations hal van het vernieuwde Rotter dam Centraal op een bankje. ,,Er was die nacht een pianist die aar dig speelde op de stationspiano, dus dat was leuk.'' Zittend pro beert hij de slaap te vatten. ,,Dan word je wel aangesproken ja. Na drie keer word je eruit gezet.'' Overdag belt hij de gemeente Bergschenhoek, waar hij geboren en getogen is. Hij wordt verwezen naar Centraal Onthaal, het loket voor daklozen van de gemeente Rotterdam en komt terecht in de tijdelijke nachtopvang. Een deurwaarder zette hem op 12 september uit zijn woning. ,,De huur werd automatisch afgeschre ven, maar dat boekte ik wel eens terug. Anders kon ik de bood schappen niet betalen. De corpo ratie heeft nog wel een betalings regeling met me getroffen, maar toen ik er geen erg in had dat er net 100 euro te weinig op stond, was het klaar. Mijn inboedel ver dween in een container.'' De huur van die woning was 640 euro, 440 euro meer dan de huur die hij jarenlang gewend was. Maar zijn goedkope huurwo ning van 40 vierkante meter werd gesloopt door de woningcorpora tie. Tot overmaat van ramp werd een deel van zijn huurtoeslag te ruggevorderd. Een partner om op terug te val len had hij niet meer. Op zijn 36ste trouwde hij. ,,Ik leerde mijn vrouw kennen in de kroeg. 's Avonds sa men de hort op en pas om vijf uur 's morgens thuis. Ik had toen een Lada, die noemden we de wip-ex- Nederland en Duitsland hebben samen de basis gelegd voor een langdurige en nauwe samenwer king op klimaatgebied. Dat heeft de Duitse bondskanselier Angela Merkel gezegd na een ontmoe ting met onder anderen premier Mark Rutte op het Catshuis in Den Haag. Rutte zelf sprak van een 'ontzettend geslaagde bijeen komst', waarbij de landen veel er varingen hebben uitgewisseld. Samenwerking is volgens hem belangrijk, niet alleen om de kli maatdoelen te halen, maar ook om de economie te versterken en concurrerend te houden. Waar Nederland al in juni definitieve voorstellen ontvouwde voor te rugdringing van de CO2-uitstoot in de komende decennia, zal Duitsland pas later dit jaar met een soortgelijk plan van aanpak komen. Ongezond eten ontmaskerd Spreekuur voor muzikanten Wienen minder streng beveiligd Strengere regels gezichtsdetectie vrijdag 23 augustus 2019 GO Gert (68) leeft in opvang uit -Gert van der Meer, dakloze Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Gert van der Meer raakte door schulden zijn huis kwijt. Nu verblijft hij in de opvang van het Leger des Heils. FOTO FRANK DE ROO DEN HAAG Rutte en Merkel na afloop van het overleg. foto anp DEN HAAG Voedselwaakhond foodwatch claimt aan de hand van de zoge heten Nutri-Score dat veel etenswaren die door voedingsmidde lenfabrikanten als 'ge zond' worden aange prezen, dit helemaal niet zijn. Het van oor sprong Franse voed- selkeuzelogo laat met kleuren, van groen tot rood, en letters (van A tot E) op eenvoudige wijze zien hoe (on)ge- zond een product in werkelijkheid is. HEEMSTEDE Het Spaarne Gasthuis in Heemstede begint als eerste ziekenhuis in Nederland met een speciaal spreekuur voor muzikanten. Zij kunnen er terecht voor alle beroepsziek ten. HAARLEM Burgemeester van Haarlem, Jos Wienen, is opgelucht dat hij niet meer zo streng beveiligd wordt, ver telde hij tegen om roep NH Nieuws. Gis teren werd bekend dat het niveau van de beveiliging is afge schaald. ,,Dat bete kent dat ik weer vrij door de stad loop en fiets en weer groten deels thuis kan wo nen.'' Wienen wordt beveiligd, omdat hij wordt bedreigd. BRUSSEL De Europese Com missie wil strikte re gels opstellen voor de toepassing van tech nologie voor gezichts herkenning. Daarmee- moet het alsmaar toe nemende gebruik van deze techniek door bedrijven en overhe den worden beperkt. Dat schrijft de The Fi nancial Times op basis van gesprekken met EU-ambtenaren. De regels moeten bur gers duidelijk omchre- ven rechten geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4