Dwarslaesie door lachgas Verdachten volgende week voor rechter 3 De zeven hondengevechten met veertien honden zijn georganiseerd door een criminele bende. Dat betoogt althans het openbaar ministerie in de negen pagina's tellende lijst met feiten. BASKET MEISJE Het openbaar ministerie (OM) ver denkt drie mannen en een vrouw ervan deel uit te maken van een cri minele organisatie die hondenge vechten organiseert en honden fokt om ze te gebruiken voor de verbo den, onder gokkers populaire ring- gevechten. De vier verdachten staan volgende week tijdens een drie dagen durende zitting terecht in de rechtbank in Amsterdam. De lijst met feiten waar het kwartet van wordt verdacht beslaat negen pagina's. Ook zouden ze het welzijn van de dieren hebben benadeeld en pijn en letsel hebben veroorzaakt. Daar naast worden ze ervan verdacht te hebben geprobeerd de dieren mid dels illegale handelingen op te lap pen en zouden ze in het bezit zijn geweest van niet toegestane dierge neesmiddelen. In oktober 2016 werden de Amersfoortse Stephanie B. (33), de 33-jarige B.Y. uit Soest en Daniel van de W. (35) uit Zeist aangehou den, nadat de politie een tip had ontvangen over hondengevechten in de woning van Stephanie B. in de wijk Randenbroek in Amersfoort. Het huis werd door agenten geob serveerd. Toen de Zeister de wo ning met een gewonde hond ver liet, werd hij later in zijn woning in Zeist aangehouden. De actie werd in samenwerking met de Lande lijke Inspectiedienst Dierenbe scherming gedaan. Hoe de vierde verdachte, D.Y. (35) uit Soest, in beeld is gekomen is nog niet be kend. Puppy's In eerste instantie werden 25 pit bulls, waarvan elf puppy's, uit de woningen van de verdachten in Amersfoort, Soest en Zeist in beslag genomen. Drie van hen waren er slecht aan toe. Een half jaar later, werden nog eens twee pitbulls in beslag genomen, vermoedelijk om dat ook zij gebruikt zouden zijn voor illegale hondengevechten. Van alle honden hebben er zestien een spuitje gekregen, omdat zij na een uitgebreide gedragstest door het Assessmentteam van de Rijksuni versiteit Utrecht te agressief en on voorspelbaar waren bevonden. De eigenaren probeerden de be slissing in 2017 tevergeefs aan te vechten. Van alle honden maakte een dierenarts een afzonderlijk rap port. Daaruit bleek dat sommige honden te mager en onverzorgd Het ondergrondse circuit is niet te pakken, omdat ze continu verplaatsen waren, andere hadden oude en verse wonden, kale plekken en lit tekens die passen bij bijtwonden. Ook constateerde de arts dat bij een van de honden een poot verkeerd was gespalkt en bij een andere hond een wond was gehecht met nietjes. Tijdens een zitting in 2017 stelde landsadvocaat Gijsbrecht Nieuw- land al dat er volgens hem geen twijfel over is dat de hondenge vechten in de slaapkamer van Ste phanie B. plaatshadden. Dit bleek volgens hem uit een gevonden filmpje van een gevecht. De Amersfoortse reageerde tij dens de zitting emotioneel 'dat zij 8dergelijke gevechten zou bloot stellen'. Ook zei ze 'de honden af te richten, te trainen en met liefde te verzorgen en kapot te gaan bij de gedachte dat haar honden een spuitje krijgen'. In de zomer van 2017 worden Ste phanie B. en B.Y. opnieuw gearres teerd. Op basis van nieuwe infor matie werd het duo ervan verdacht al eerder hondengevechten te heb ben georganiseerd, liet het Functi oneel Parket toen weten. Hechtpistool In de tenlastelegging stelt het open baar ministerie dat de hondenge vechten plaats zouden hebben ge had tussen 2014 en 2016 in Soest Amersfoort en Emmen. Het OM noemt zeven data waarop zou zijn gevochten met honden met namen als Szatan, Sheba, Dunja, Cobra, Mini, Troja, Muis, Arap en Boogy. Op de dag dat agenten het drietal aanhield na vermoedelijk een hon dengevecht in de woning in Amers foort zou B.Y. de poot van een hond genaamd Mini hebben gehecht met een hechtpistool. Ook zouden tij dens dat gevecht de honden Mini en Dunja kreupel zijn geworden en meerdere bijtwonden hebben op gelopen. Andere honden liep bij ge vechten in die periode neuswon- den op, braken een tand af en liepen ernstige bijtwonden op. Ook had Y. geneesmiddelen in huis waar hij geen vergunning voor had. Na de aanhoudingen in 2016 stelde de Dierenbescherming dat het zelden voorkomt dat verdach ten van georganiseerde hondenge vechten in beeld komen. Een woordvoerder: ,,Vaak ontvangen we serieuze indicaties over hon dengevechten, maar ontbreekt het bewijs. Dit keer is dat er wel en dat is bijzonder. Voor zover wij weten, is dat niet eerder gebeurd.'' Hondenexpert Martin Gaus noemde de aanhoudingen toen 'het topje van de ijsberg'. ,,Het onder grondse circuit is niet te pakken. Ze verplaatsen zich continu." ENSCHEDE Overmatig ge bruik van lachgas heeft moge lijk blijvend letsel veroorzaakt bij jonge Twentenaren. Twee twintigers zijn - één vorig jaar en één enkele weken terug - met een gedeeltelijke dwars- laesie in Medisch Spectrum Twente (MST) opgenomen. Volgens het ziekenhuis was de oorzaak te veel lachgas. Vlak voor opname bestond het ge bruik uit dagelijks honderd ballonnen, aldus MST. 3 dagen Nabij Nijmegen f J FLETCHER ©hotels WWW. FLETCHER. NL/VRIJ DAG 0347 - 750 490 vrijdag 23 augustus 2019 Organisatoren hondengevechten vervolgd als bende Rachel van Kommer Amsterdam -Martin Gaus, hondenexpert Een vechthond. foto anp Op een schoolplein in Emmen is gisteren een meisje (on herkenbaar gemaakt) vast komen te zitten in een basketbal- ring. Hoe het is gebeurd, is nog onbekend. De brandweer heeft de ringen van het net kapotgeknipt om zo het meisje te bevrijden. Het meisje raakte niet gewond. foto de vries media Fletcher Parkhotel Val Monte f Ontvangst met een welkomstdrankje J 1 2 x overnachting inclusief ontbijt pp J 1 x heerlijk hoofdgerecht 0 Toegang tot het binnenzwembad Informatiepakketje Gratis WiFi en parkeren Aankomst t/m 22-12-2019 O O O O TTTt? fü 4 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3