Met respect voor de Zeeuwen Vier arrestaties na opstootjes Middelburg Oververhit Herten Haringvreter leiden tot kamervragen 2 Oh heerlijk, naar het strand. Tot je in het zand iets kwijtraakt. Sleutels bijvoorbeeld. Of iets dierbaars zoals een trouwring. Paniek! Gelukkig is daar Alex de Jager. 'The Hunter' vindt het vrijwel altijd terug. RINGEN EN SLEUTELS STRAN D Commentaar 'V W Z ran organisatoren (van evenementen) wordt verwacht dat zij respect hebben voor de gevoelens van alle Zeeuwen'. Deze zin staat in het akkoord dat CDA, SGP, PvdA en VVD sloten bij de vorming van het nieuwe dagelijks provinciebestuur. Het lijkt een open deur, 'respect voor de ge voelens van alle Zeeuwen'. Maar wat is respect? Daden laten, zaken niet benoemen of woorden niet gebruiken omdat er misschien wel ergens een Zeeuw is die zich hieraan stoort? En wat als een organisator niet aan die verwachting voldoet? Gaat dan de subsidiekraan dicht? Het gevaar van zelfcensuur ligt op de loer. Vorig jaar reageerden SGP en ChristenUnie verontwaardigd op het toneelstuk De Blinden dat, mede dankzij subsidiegeld van de provincie, werd gespeeld tijdens het Zeeland Nazomer festival. Dat belooft wat voor de reacties op Wie Is Bang van de Vlaamse schrijver Tom Lanoye dat bij het ZNF zijn première beleeft. Het staat vol met krachttermen, zoals gisteren in deze krant te lezen was. ZNF heeft zich door de passage in het coalitieakkoord en de ervaringen van vorig jaar niet laten weerhouden het stuk van Lanoye te programmeren. Gelukkig maar. Kunst hoeft niet langs de maatstaf van respect te worden gelegd. Kunst mag discussie oproepen, zelfs verontwaardiging. Het ZNF waar schuwt in zijn uitnodiging voor het onverbloemde grove taalge bruik in het stuk. Dat is bijzonder attent en respectvol. Kunst hoeft niet langs de maatstaf van respect te worden gelegd. Kunst mag discussie oproepen Een 16-jarig meisje uit Westkapelle werd rond 21.45 uur opgepakt we gens mishandeling van een bevei liger. Toen zij onenigheid had met een jongen, kwam een beveiliger tussenbeide, waarop het meisje hem sloeg. Drie kwartier later werd een op stootje op de Markt gemeld. Een 21- jarige Vlissinger werd aangehou den wegens vechten. Om 00.20 uur meldde een por tier van een café in de Schutters hofstraat dat een man zich verve lend gedroeg en dat hij mogelijk in het bezit was van drugs. De 19-ja- ALMANAK Zeeuwse gemeenteambtenaren draaien deze zomer blijkbaar overuren, waardoor ze soms een steekje laten vallen. Zo verwees Borsele burgers onlangs voor meer informatie over een proce dure naar info@vergunningza- kenrommeldam.nl of 012 3456789. Leuk detail: buurge- rige man uit Middelburg had in derdaad hasj bij zich en had ook ruim 2700 euro bij zich. De man wordt verdacht van drugshandel en witwassen. Hij is voor verhoor opgesloten. Om 03.45 uur werden agenten naar de Vlasmarkt in Middelburg gestuurd, waar een vechtpartij gaande was. Daarbij raakten drie mensen gewond. Een 19-jarige Middelburger werd als verdachte aangehouden in de Rijnstraat. Agenten hebben getuigenverkla ringen opgenomen. De Middelbur ger is opgesloten en verhoord. Twee van de drie gewonden - een 22-jarige man uit Philippine en een 23-jarige Vlissinger - hebben zich bij de huisartsenpost gemeld. De derde gewonde, een 23-jarige man uit Vlissingen, is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De politie sluit meer arrestaties niet uit. meente Kapelle houdt al jaren een kindervakantieweek onder de naam Rommeldam. En door een tikfoutje van een ambtenaar in Noord-Beveland kan Geers- dijk zich opmaken voor een in vasie van wel heel intelligente biggen: daar wordt namelijk een heuse leesvarkensstal gebouwd. Postburg twee dagen dicht voor fietsverkeer Spitfire loopt bij landing schade op Een historisch vliegtuigje heeft gistermiddag schade opgelopen bij een harde landing op vliegveld Midden-Zee land. De Spitfire kwam in de problemen doordat het landingsgestel niet goed functioneerde. Bij het landen bleef aan één kant van het Britse jacht vliegtuig het wiel inge klapt waardoor het toe stel op de neus terecht kwam. De piloot bleef on gedeerd. De Spitfire zou dit weekend meedoen aan een grote vliegshow in Ede. Krabbendijke Halen trein bijna met de dood bekocht Je ziet ze zo vaak, mannen (het zijn bijna altijd mannen) die met een metaaldetector het strand afstrui nen. Ze zwaaien met het apparaat over het zand en luisteren via hun koptelefoon naar mogelijke bliep jes. Piece of cake om alles wat men sen verliezen terug te vinden. Toch? Nou, nee dus. Nauwkeurigheid en doorzettingsvermogen, daar draait het allemaal om, vertelt Alex de Ja ger uit Vlissingen. Hij heeft sinds 2005, toen hij met zijn hobby be gon, al honderden mensen blij ge maakt. Het is de dankbaarheid van de mensen die Alex het meest raakt. ,,Natuurlijk, deze hobby kan je veel geld opleveren. Kan. Dan vraag je vindersloon en reiskostenvergoe ding. Maar dat doe ik niet. Het gaat me niet om het geld. Maar wil je me wat geven, dan mag het." Zelf is The Hunter niet makkelijk te vinden. Zijn telefoonnummer laat hij niet zo snel achter. Maar vraag het een strandwacht en 'de ja ger' wordt voor je opgetrommeld. Meestal gaat Alex direct op een melding af. Kan hij van zijn baas niet weg (hij werkt als beveiliger), dan schakelt hij bevriende hunters in. ,,Het liefst ga ik direct naar die gene toe zodat die de plek kan aan wijzen. Want ik probeer het zoek- gebied zo klein mogelijk te maken." Hoe kleiner dat gebied is, hoe sneller The Hunter kan werken. ,,Soms vind ik een ring binnen een minuut terug, soms duurt het een paar uur." Op het Badstrand in Vlissingen demonstreert Alex zijn kunsten. ,,Loop ik op het strand, dan let ik op mijn voetsporen. Dat is mijn 'baan'. Dan loop ik heen en terug, telkens met een centimeter overlap. Vind ik Het leukste is om die dingen op te sporen die emotionele waarde hebben het niet, dan loop ik haaks op de ba nen die ik al heb gelopen. Dan is het vrijwel altijd beet." Een ononderbroken piep schelt dan door de koptelefoon. Met een scoop, een soort schep met een zeef, vist Alex het voorwerp soepel on der het zand vandaan. ,,Ja, dat heb ik vaker gedaan", lacht hij. ,,Het leukste is om die dingen op te sporen die voor mensen een emotionele waarde hebben, zoals trouwringen of hangers met as van een overledene. Het enige dat ik aan mensen vraag is een foto. Die doe ik in mijn plakboek." Hij pakt zijn te lefoon en laat een filmpje zien. ,,Let opEen vrouw slaakt een vreug dekreet en valt Alex om de nek. ,,Thank you so much", roept ze uit. ,,Zie je, dat is toch onbetaalbaar?" De vragen komen zeven maanden nadat de provincie Zeeland aan Staatsbosbeheer ontheffing heeft verleend voor het afschieten van honderden herten. Er lopen inmid dels bijna 700 herten rond op het eiland. Staatsbosbeheer wilde vier jaar geleden beginnen met het bin nen de perken houden van de kudde. Er zouden toen 30 tot 40 van de 200 dieren moeten worden gedood. Staatssecretaris Sharon Dijksma maakte een einde aan de jacht, nadat de Partij voor de Dieren hierover vragen had gesteld in de Tweede Kamer. De jaren daarna groeide de kudde tot de huidige grootte en nu moeten er 550 dieren worden gedood. De VVD-Kamerle- den vragen waarom het terugbren gen van de kudde tot het gewenste maximum van 150 niet in één win ter kan gebeuren. Ze vrezen dat de damherten nog meer schade aan de natuur toebrengen. vrijdag 23 augustus 2019 II Bij diverse opstootjes in de bin nenstad van Middelburg zijn woensdagavond en in de nacht naar donderdag vier mensen aangehouden. Arjen Nijmeijer Middelburg Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE De Postbrug over het Ka naal door Zuid-Beveland gaat geen zeven, maar twee dagen dicht voor fietsers. De slijtlaag van de brug wordt van vrij dagavond 6 september en tot en met vrijdag avond 13 september ver vangen. Woensdag meldde Rijkswaterstaat nog dat gedurende deze periode de brug voor alle verkeer zou zijn afgeslo ten. Vandaag laat een woordvoerder weten dat fietsers al vanaf maan dag weer over de brug kunnen rijden. „Enkele weken voor het begin van een project komt het vaker voor dat uitvoe ringsdetails nog verande ren", verklaart hij. 55 ARNEMUIDEN Twee vrouwen zijn woensdag bij station Krabbendijke aan de dood ontsnapt nadat ze onder gesloten spoor wegbomen kropen ter wijl er een intercity kwam aanrijden. De in tercity was rond 17.00 uur onderweg van Vlis- singen naar Amsterdam Centraal. Rijdend door station Krabbendijke zag de machinist twee vrouwen 'op leeftijd' die onder de spoorbomen kropen om de trein rich ting Vlissingen te halen. Het scheelde volgens de NS niet veel of de inter city had de twee vrou wen aangereden. Alex zoekt Jeffrey Kutterink Plaats -Alex de Jager VVD-Kamerleden willen weten waarom er zo lang is gewacht met het terugbrengen van het aantal damherten op het eiland Haringvreter in het Veerse Meer. Ze hebben hierover vragen ge steld aan minister Carola Schou ten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Theo Giele Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30