c* Commando's herleven op zeecontainer in Terneuzen Uitnodiging voor voorstelling meldt grof taalgebruik in Wie Is Bang TERNEUZEN Het is 1 november 1944. Geallieerde commando's sprinten Uncle Beach bij Vlissingen op om Walcheren te bevrijden. Graffitikunstenaar Martijn Prins (foto) brengt ze tot leven op een zeecontainer die zaterdag 31 augustus in Terneuzen te zien is bij de start van de viering van 75 jaar vrijheid. Andries Looijen, voorzitter van museum Memorial 40-45 Kapelle, heeft hem daarvoor gevraagd. ,,Een eer", noemt Prins de opdracht. ,,Zij hebben toch voor onze vrijheid gestreden." De container maakt deel uit van de Vrijheidsboulevard waarop de Slag om de Schelde wordt uitgebeeld. dit voorjaar een nieuw coalitieak koord sloten, kwam de volgende zin terecht in de afspraken over te subsidiëren evenementen in de provincie: ,,Van organisatoren wordt verwacht dat zij respect heb ben voor de gevoelens van alle Zeeuwen." PvdA-gedeputeerde voor cul tuur, Anita Pijpelink, zegt veel waarde te hechten aan deze passage in het coalitieakkoord. ,,Ik sta daar volledig achter. Maar ik wil niet tor nen aan de artistieke vrijheid. Die zal ik altijd tot op het bot verdedi gen. Ik sta dus achter beide, de op roep tot respect en de artistieke vrijheid. Dat zeg ik niet om mij te verschuilen. Je krijgt nu eenmaal si tuaties die kunnen schuren. De zin in het coalitieakkoord is nooit be- doeld als dogma, gebod of verbod." De passage over respect in het jongste coalitieakkoord kwam na de ophef die vorig jaar ontstond na de opvoering van het toneelstuk De Blinden tijdens het Zeeland Nazo merfestival. Christenunie en SGP ervoeren het stuk als godslasterlijk. De SGP stelde de vraag of 'je je huis moet openstellen voor uitingen waarbij veel mensen op hun ziel worden getrapt?' CU en SGP had den het idee dat God belachelijk werd gemaakt in de slotakte van De Blinden. In het stuk van Lanoye is dit niet aan de orde. Het onverbloemde taalgebruik in de dialogen kan des ondanks verkeerd vallen in christe lijke kringen. Wie Is Bang gaat over twee acteurs die over de datum zijn. ,,De liefde van de hoofdrolspelers voor elkaar drukt zich uit in de hoe veelheid scheldwoorden die ze pa raat hebben", zei Lanoye donderdag in de PZC over zijn toneelstuk. Wie Is Bang gaat komende dins dag in de Stadsschouwburg in Mid delburg in première. Het is ook in boekvorm verkrijgbaar. Niemand hoeft dus verrast te zijn door de in houd. Pijpelink vindt dat de festivalor ganisatie met het plaatsen van de waarschuwing onder de uitnodi ging voldoende inhoud geeft aan de passage in het coalitieakkoord. Vo rig jaar werden de toeschouwers overvallen door de omstreden akte. ,,Mensen kunnen nu zelf de afwe ging maken: onderga ik dit of on derga ik dit niet?" Ik wil niet tornen aan de artistieke vrijheid. Die zal ik altijd tot op het bot verdedigen 1% I vrijdag 23 augustus 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZNF waarschuwt voor gevloek Het Zeeland Nazomerfestival waarschuwt in zijn uitnodiging voor het stevige taalgebruik in de openingsvoorstelling Wie Is Bang. Met deze 'kijkwijzer' wil de organisatie voorkomen dat toeschouwers verrast worden door het gevloek en gescheld in het stuk van de Vlaamse schrij ver Tom Lanoye. Theo Giele Middelburg ,,De voorstelling bevat teksten die de toeschouwers als grof zouden kunnen aanmerken", staat onder de uitnodiging. Daarbij is het icoontje voor film met grof taalgebruik ge voegd. Toen SGP, CDA, PvdA en VVD Anita Pijpelink, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29