Deftige dame met haaientandjes 24 MEDIA CULTUUI Al achttien jaar klinkt ze door de huiskamers, in de reclame van Unox rookworst. Hermine Deurloo speelt zondag met haar mondharmonica in het Concertgebouw muziek uit film, reclame en van tv-series. VERBORGEN JUWEELTJES INTERVIEW HERMINE DEURLOO Laten we beginnen te melden dat de titel druipt van de ironie. Dit is géén weëig Brits kostuum drama, maar een vlijmscherpe en ietwat gemene verfilming van een onbekender werk uit 1794 van Jane Austen (ja, die van Pride and Prejudicewaarin Lady Susan (Kate Beckinsale) het leven van ieder een in haar omgeving op vileine wijze in de war schopt. Deze manipulatieve dame trekt tijdelijk in bij haar schoonzus waar ze sluwe plannen bekok stooft om zichzelf en haar dochter aan een echtge noot te helpen. De mannen, in de film veelal domme ezels, zijn stekeblind voor haar geraffi neerde acteerwerk. Dit mag een eeuwenoud verhaal zijn en zich afspelen in lang vervlogen tijden; Love Friend ship haakt in op de huidige filmtrend waarin vrouwen niet langer deugdzame wezens zijn, maar geëmancipeerd van zich af durven te mep pen. Een Jane Austen-verfilming met een sterk fe ministisch karakter dus, waarin de hoofdpersoon met de 'goddelijk aantrekkelijke' Lord Manwaring er zelfs eenfuckbuddy op nahoudt. Het cinematografisch niet zo veel voorstelt. Ja, de kostuums zijn fraai. Maar het is vooral een effi ciënt gefilmde babbelfilm. Een héél lekkere, dat wel. Een sarcastisch kostuumdrama, zo vaak zie je die niet (hoewel The Favourite met Olivia Colman ook een dikke aanrader is). Ook mannen zullen smul len van alle literair verbale matpartijen. vrijdag 23 augustus 2019 Bakema op plek Naber Slipknot in Ziggo et zijn melo dieën waarbij een naam en een gezicht ont breken, maar muziek voor film, tv-series en reclame klinkt dagelijks in miljoenen huis kamers. Het Noord Nederlands Orkest brengt in het Amsterdamse Concert gebouw een ode deze onbekende be kende muziek. Hermine Deurloo (53), de mondharmonicaspeelster die (inter)nationaal als een van de besten in haar (newjazz)genre geldt, is een gast. Haar spel klinkt al achttien jaar in de reclame van Unox rookworst, waarbij ze de typisch Hollandse win terse gezelligheid muzikaal omlijst met een even pakkende als sfeervolle mondharmonicasolo. ,,Ik had niet verwacht dat de reclame zo lang zou meegaan'', zegt ze. ,,De omlooptijd van spotjes op tv en radio is toch vaak kort. Het is klaarblijkelijk een schot in de roos.'' Natuurlijk speelt ze de tune in het Concertgebouw, maar Deurloo wekt ook de muziek uit Baantjer, de speel film Turks Fruit en de vermaarde Man with the harmonica uit de klas sieker Once upon a time in the west tot leven. Ze heeft trouwens iets met film muziek: zo is ze te horen in Erik of het klein insectenboek, Pluk van de Petteflet en de Amerikaanse film Strangely in love. En in De wilde stad, een natuur film over Amsterdam, waar ze het thema van de kat van mondharmo- nicaspel voorzag. In haar jonge jaren speelde Her mine Deurloo cello en blokfluit - daarna volgde de jazzsaxofoon, onder meer als lid van het toenmalige Wil lem Breuker Kollectief. Maar toen ze in 1994 haar eerste mondharmonica kocht a 175 gulden was ze verkocht. Het werd een chromatische mond harmonica, anders dan de gangbaar dere bluesharp, de zogeheten diato nische harmonica, die - in mindere of meerdere mate - wordt bespeeld door rocksterren als Bob Dylan, Mick Jagger, Bruce Springsteen, Alanis Morissette en Neil Young. ,,De chromatische heeft drie octa ven en kent wat betreft muzikaal be reik alle zwarte en witte toetsen van de piano. Vermaarde bespelers waren en zijn Toots Thielemans en Stevie Wonder.'' Nostalgie én gezelligheid Maar: waarom de mondharmonica, het zakinstrument van Duitse ori gine dat in 1821 door Christian Buschmann werd ontworpen? En die een grote opgang maakte toen het nagenoeg tot de standaarduitrusting van Amerikaanse soldaten in de eer ste helft van de vorige eeuw be hoorde. Deurloo, die ruim 150 mondhar monica's bezit en mondharmonica techniek doceert aan het conservato rium van Rotterdam: ,,Ik vind het wat betreft sfeer bijna een Amster dams instrument. Het staat voor nostalgie, weemoed, maar ook gezel ligheid. Daarbij is het geluid prachtig intiem. Toots Thielemans bespeelde het op een wijze waarbij de muziek recht naar het hart en de ziel ging. Hij was een verhalenverteller op zijn in strument, gaf het subtiliteit en licht heid mee. Ik vind het wat betreft sfeer bijna een Amsterdams instrument Waarom deze? Verwacht geen theekransje. De dialogen hebben, net als de dames die hier de touwtjes in handen hebben, haaientandjes. Knap werk van regisseur Whit Stillman die ook het scenario schreef en voor de uitdaging stond Austens brievennovelle - vol tekstloze karakters - aan te vullen met zelfbe dachte en even sierlijke zinnen. Het is dus ook zijn verdienste dat Love Friendship kun dig de bourgeoi sie op de hak neemt. Iemand afbeulen of het huis uit krijgen, gebeurt nog al tijd wel in stijl. Kate Beckinsale (bekend van de vampierenreeks Underworldspeelt de rol van haar leven als verrukkelijke feeks. Schande dat ze hiervoor niet eens een Oscarnominatie kreeg. We worden overstelpt met nieuw aanbod van series en films, maar kunnen lang niet alles bekijken. Deze week duiken we naar de bodem van de ondemandplatforms, op zoek naar vergeten pareltjes. Vandaag de film: Love Friendship uit 2016. Alexander van Eenennaam Wat stelt het voor? Is het niet verjaard? Alleen jammer dat... Kortom GO MUSICAL Dragan Bakema vervangt Gijs Naber in de hoofdrol van de Nederlandse versie van de musical Lazarus van David Bowie. Naber heeft de rol te ruggegeven, omdat hij 'de af gelopen tijd te veel hooi op zijn vork' nam. MUZIEK Slipknot treedt 28 januari op in de Ziggo Dome. De metalband uit de VS is op tournee door Europa. On langs verscheen het album We are not your kind. De bandle den staan erom bekend op te treden met maskers. 3 "U O Een ode aan Baantjer, Turks Fruit én Unox Arno Gelder ANGELA DE JONG is met vakantie 44 —Hermine Deurloo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24