Ga naar pzc.nl/voetbalrapport 23 EK HOCKEY MANNEN EN VROUWEN Geen derde Europese titel op rij, geen finale en geen ticket voor de Spelen. Het verlies van Nederland in de halve finale tegen Spanje (3-4) was terecht, duur en pijnlijk. Trauma van 2016 verwerkt In de laatste zeven minuten kreeg Oranje ineens de geest. Het aardige van hockey is dat een 0-3-achter- stand in zo'n tijdsbestek nog te re pareren valt. De keeper wordt opge offerd, de strafcorner gezocht, bal len lukraak de cirkel in geramd, op hoop van zegen. Het probleem van Nederland, gisteravond in de halve finale van het EK in Antwerpen: het stond al 0-4 voor Spanje. Dat was in de absolute slotfase niet meer te dichten: 3-4. Het zou ook niet verdiend zijn geweest. Oranje was veel te laat wakker. Ruim drie kwarten lang ging bijna alles bij Oranje mis. Sim pele aannames, korte passes, een batterij aan strafcorners. Behalve een plek in de finale, voor Spanje twaalf jaar geleden, werd indirect ook gespeeld om een ticket voor de Olympische Spelen van Tokio. Dat ligt morgen klaar voor de kampi oen. Waar de bloedfanatieke Span jaarden dat vanaf de eerste seconde leken te beseffen, lag er over Oranje een verlammende deken. Of, zoals Mink van der Weerden het uit legde: ,,De wolk bleef maar han gen." Het codewoord bij de mannen- ploeg is al een paar jaar verbinding. Van der Weerden vindt het moei lijk uit te leggen wat dat inhoudt, het is een gevoel. ,,Je kijkt elkaar aan en het voelt goed. Dat heb ik van daag echt gemist. Praten, contact, regel het. Het gebeurde niet." De verdediger had vooraf geen signaal opgevangen dat zoiets kon gebeuren. ,,De voorbereiding was goed, we zijn superfit, het tactische plan klopt. Een keer slap beginnen of een goal tegen krijgen, kan. Nor maal weten we hoe daarmee om te gaan, nu niet. Maar ik kan daar nu nog niet de vinger achter krijgen." Het bleef harken. Er zat ook veel frustratie in de ploeg, de scheids rechters kregen zo nu en dan de volle laag. Spanje legde die passie in het spel en scoorde voor rust al twee keer door benutte strafcorners van de 35-jarige specialist Pau Que- mada. Ook de derde corner ging er kort na rust in (Josep Romeu) en tien minuten voor tijd leek Ricardo Sanchez het duel te beslissen: 0-4. Bij tijd en wijle werd Nederland zoek gespeeld door de Spanjaarden, die briesend over het veld storm den. Niemand nam het dolende Oranje bij de hand. Het slotoffen- sief kwam te laat. Billy Bakker en Jip Janssen (twee rake strafcorners) maakten er nog drie, maar toen klonk de zoemer. Ondergrens Bondscoach Max Caldas wilde geen grote conclusies aan de pijnlijke ne derlaag verbinden. ,,Zorgen zou ik me alleen maken als ons dit vaker overkomt. Dat is niet zo. We moe ten uitzoeken waarom we door de ondergrens zakten. Heel veel sim pele aannames gingen mis. Er was geen verbinding, maar we vielen ook niet uit elkaar." Van der Weer den wees op het proces na Rio 2016, het gewonnen EK van 2017 en het WK-zilver van eind vorig jaar. ,,We hebben echt wel stappen gezet, maar dit geeft aan dat het allemaal niet vanzelf gaat", aldus de interna tional. Nederland speelt morgen een troostwedstrijd om het brons. En moet nu via een omweg een ticket voor Tokio veiligstellen. Eind okto ber speelt het een play-off-duel te gen een lager geklasseerd land, over twee duels, beide in eigen land. ,,Geen ramp", zegt Van der Weer den. ,,Er lagen al twee scenario's klaar voor de komende maanden. Want een Europese titel is voor ons geen 1-2'tje." En bondscoach Cal- das: ,,We gaan ons gewoon plaat sen." VROUWEN UITSLAGEN Mannen Vrouwen Help ons om het amateurvoetbal goed in kaart te brengen. Doe mee en bepaal mede het Nationale Voetbalrapport dat in de Week van het Amateurvoetbal gepresenteerd wordt. Vul de enquête in en maak kans op 2 kaarten voor de EK-kwalificatie. vrijdag 23 augustus 2019 Oranje te laat wakker Rik Spekenbrink Antwerpen De kansloze nederlaag tegen Spanje kwam hard aan. De teleurstelling valt van het gezicht van Oranje-doelman Pirmin Blaak af te lezen. foto anp ANTWERPEN Nederland en Engeland, vanavond tegen over elkaar in de halve finale bij de vrouwen, komen el kaar de laatste jaren op elk toernooi tegen. Nadat Groot-Brittannië in Rio het olympisch goud weg kaapte voor Oranje, blijven de ploegen elkaars pad kruisen. De laatste jaren kon Engeland weinig meer winnen van Ne derland. Op het EK in 2017 won Nederland de onderlinge halve finale (1-0), net als een jaar later op het WK (2-0). In de laatste Champions Trophy (2018) won Oranje met 4-0. Halve finales Nederland - Spanje 3-4. Doelpunten Nederland: Billy Bakker (sc), Jip Jans sen (2x sc). België - Duitsland 4-2 Programma Morgen 18.00 uur: wedstrijd plaats 3/4, Duits land- Nederland 20.30 uur: Finale: Spanje - België Programma Vandaag Halve finales 18.00 uur: Engeland - Nederland 20.30 uur: Spanje - Duitsland Zondag 13.30 uur: wedstrijd plaats 3/4 16.00 uur: finale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23