II Spanje luidt de noodklok over bacteriële epidemie NIEUWS 15 »71-jarige Schot denkt dat zijn vrouw een nieuwe liefde is Bill Duncan (71) is door Alzheimer bijna alles vergeten van de laatste twaalf jaar met zijn vrouw Anne. Dus vroeg hij haar voor de tweede keer ten huwelijk. Tom Tates Alzheimerpatiënt Bill en Anne zijn al achttien jaar samen, maar zijn geestelijke vermogens gingen snel achteruit. De voormalige goo chelaar wordt al jaren verzorgd door zijn echtgenote. De commu nicatie tussen de twee verloopt ui terst moeizaam, omdat de man door zijn aandoening een spraak stoornis ontwikkelde. Groot was dan ook Annes verba zing toen Bill vorige week op zijn knieën ging en duidelijk hoorbaar om haar hand vroeg. Ze vermoedt dat Bill geïnspireerd raakte toen het koppel vorige maand op de bruiloft van een familielid was. ,,Bill vertelde op dat moment dat hij zo gelukkig met me is en dol graag een officiële verbintenis met me wil aangaan. Hij vond het, ook al zijn we al twaalf jaar ge trouwd, de hoogste tijd zijn ja woord te geven. Ik dacht dat hij zou vergeten dat hij me vroeg, maar de volgende dag kwam hij opnieuw met dezelfde medede ling. Toen wist ik dat hij het meende", aldus Anne, die met ge noegen terugblikt op haar tweede 'trouwerij'. ,,We hebben de plech tigheid snel geregeld, omdat de mogelijkheid bestond dat Bill alles weer zou vergeten." Volgens Anne heeft de her nieuwde verbintenis een diepe indruk gemaakt op haar man. ,,Hij heeft het er dagelijks over en voelt zich de gelukkigste man op aarde." Anne kocht voor de plechtigheid een mooie jurk en bestelde ook nog een bruidstaart. ,,Het was, al zijn de omstandigheden triest, toch voor de tweede keer de mooi ste dag in ons leven. Dat vindt ook onze dochter Andrea, die ons in de achtertuin begeleidde naar het 'al taar'. Zij en ik zagen hoe Bill straalde. Wat er in zijn hoofd om ging weten we niet. Hij beschouwt mij als zijn nieuwe vriendin waar mee hij oud wil worden. Dus ik We hebben het snel geregeld, omdat de kans bestond dat Bill alles zou vergeten gun hem dit 'huwelijk' van harte.'' Anne heeft Bill de afgelopen ne gen jaar fulltime verzorgd. Drie jaar nadat ze in 2007 trouwden, ontdekte Anne veranderingen in het gedrag van haar man. Na een bezoek aan een dokter kregen ze het schokkende nieuws dat Bill dementie heeft. Ondanks zijn toe stand, slaagt het stel er nog steeds in om hun gezamenlijke passie voor dans te delen. Ze gaan elke maand naar een bar in Aberdeen waar dementiepatiënten los kun nen gaan tijdens een disco. ,,Dan is het net of onze problemen op de dansvloer verdwijnen. De demen tie wordt even vergeten.'' Bill is, nadat ze 'trouwden', een andere man geworden. Anne: ,,Sinds zijn diagnose zijn uitingen van genegenheid schaars gewor- den bij hem. Maar nu straalt hij en overlaadt hij mij dagelijks met kussen en knuffels. Ik kan zien dat hij nog steeds zielsveel van me houdt. En ik van hem. Ook al is hij de oude Bill niet meer.'' Mocht het nodig zijn, dan zal Anne andermaal met Bill naar een denkbeeldig altaar lopen. ,,Ik doe alles om hem nog een paar mo menten extra geluk te geven.'' Edwin Winkels Sevilla Twee Spanjaarden zijn inmiddels aan de gevolgen overleden, mini maal 150 personen zijn ziek gewor den na het eten van besmet vlees. De schuldige is de listeria-bacte- rie die voorkomt in aarde, opper vlaktewater, vegetatie en bij ver schillende dieren (geiten, schapen en runderen). Mensen kunnen be smet raken door direct contact met zieke dieren of omgeving en vooral via voeding. Dat laatste is in Spanje het geval. Het gaat om verpakte 'carne mechada', varkensvlees dat in zijn eigen vet is gegaard, van het merk La Mechl Het bewuste vlees is inmiddels uit de handel geno men. De symptomen van een listeria- infectie zijn koorts, rillingen, pijn in de rug en hoofdpijn. Een van de slachtoffers die ziek werden na het eten van het besmette vlees, is een 15-jarige jongen uit La Rinconada ten noorden van Sevilla. Hij kocht vorige week vrijdag een broodje met draadjesvlees in een plaatse lijke winkel. ,,Na het eten van de sandwich kreeg mijn zoon symptomen die in verband kunnen worden gebracht met listeriose. Hij belandde in het ziekenhuis en mocht dat pas na twee dagen weer verlaten'', ver klaarde Sergio Ramfrez Alcalde te genover de Consumentenbond (Facua) in Sevilla. Eerder die dag had het departe ment van Volksgezondheid van de gewestregering van Andalusië be kendgemaakt dat het besmette vlees nergens meer voorradig was, omdat de lading uit de handel was genomen. Bij de meeste mensen zijn de ge volgen niet ernstig. Voor baby's, ou dere mensen en zwangere vrouwen kan het ziektebeeld grote gevolgen hebben. De bacterie kan zelfs tot een miskraam leiden. Van de 150 in het ziekenhuis opgenomen men sen zijn 23 zwanger. De oorsprong van de epidemie ligt in Andalusië, waar de 'carne mechada' vandaan komt en het een populair gerecht is. Maar ook in de rest van Spanje zijn al ziektegeval- len gemeld. ,,Dat wij dit aan de We reld Gezondheidsorganisatie en de EU melden is de gebruikelijke pro cedure en meer dan redelijk omdat er op dit moment veel toeristen in ons land zijn'', aldus de Spaanse mi nister van Volksgezondheid. vrijdag 23 augustus 2019 Demente man 'trouwt' met zijn echtgenote Rotterdam/Aberdeen -Anne Duncan Alzheimerpatiënt Bill en zijn vrouw Anne Duncan bij hun eerste (inzet) en tweede huwelijk. foto anne DUNCAN SWNS Spanje heeft de Europese en wereldgezondheidsautoriteiten gisteren formeel op de hoogte gesteld van een bacteriële epi demie. Vooral het zuiden van het land wordt erdoor geplaagd. Het Virgen del Rocio zie kenhuis in Se- villa, waar een 90-jarige be smette vrouw overleed. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15