J Minister overweegt stappen tegen maker Mali-mortier Jamie Oliver geeft fouten rondom faillissement toe EUWS 11 Geld lenen voor sterkere economie Op zich heeft het kabinet geld ge noeg nu het economisch goed gaat. Maar lenen is nu zó voordelig voor de Nederlandse Staat, dat het over weegt wat minder de nadruk te leggen op aflossen van de staats schuld. Hoeveel de miljardeninjectie precies zal bedragen is nog onder werp van discussie, al wordt in Haagse wandelgangen uitgegaan van 'tientallen miljarden'. Het is de bedoeling dat op Prinsjesdag een plan wordt gepresenteerd. Het 'fonds' - over het precieze instru ment wordt nog gediscussieerd - mag alleen worden gebruikt voor investeringen die bijdragen aan de 'structuur van de economie'. De coalitiepartijen denken daar bij aan infrastructurele projecten en investeringen in onderwijs en wetenschap. Ook de woningmarkt wordt als optie genoemd. Het is echter niet de bedoeling dat er ex tra geld wordt uitgetrokken voor 'lopende zaken' zoals de gezond heidszorg, benadrukt een betrok kene. ,,De investeringen moeten wel renderen.'' Het is niet de eerste keer dat een kabinet een investeringsfonds wil optuigen dat de economie moet versterken. In 2014 kreeg voorma lig D66-leider Alexander Pechtold gedaan dat een deel van de aard gasbaten in een Toekomstfonds zou worden gestopt, zoals Noor wegen al decennia doet. Nu de gas winning drastisch is terugge- schroefd en de gaskraan uiteinde lijk helemaal dichtgaat, droogt de voeding van dit fonds echter op. Ook kwam de regering op de prop pen met Invest NL: een soort in vesteringsbank waarin 2,5 miljard euro is gestopt. Daarmee kunnen - samen met private investeerders - grote projecten worden gefinan cierd, zoals de energietransitie. Het grote verschil met die eer dere initiatieven is dat het kabinet nu actief geld wil lenen op de ka pitaalmarkt om te kunnen investe ren. Dat zou een kentering zijn. Overheidseconoom Bas Jacobs spreekt onomwonden van een 'be langrijke en toe te juichen omme zwaai in het macro-economische denken'. Hij was de afgelopen ja- Onderwijs is nu van hoog niveau, er zijn investeringen nodig dat zo te houden ren een van de felste criticasters van het overheidsbeleid waarin de nadruk vooral op terugdringen van het begrotingstekort lag via bezuinigingen en lastenverzwa ringen. Volgens de Rotterdamse hoogleraar heeft dit 'fetisjisme' de crisis van de Nederlandse econo mie verdiept. ,,De weg van calvi nistische zuiverheid loopt dood", betoogde hij onlangs in HetFinan- cieele Dagblad. Maar het enthousiasme van Jacobs om geld te lenen om te in vesteren wordt - zoals gebruikelijk in economenland - niet door alle collega's gedeeld. Monetair eco noom Lex Hoogduin vreest dat het kabinet vooral 'symboolpolitiek' bedrijft door een fonds op te tui gen dat vooral zal investeren in projecten die toch al in de pijplijn zaten. Zo kan er op de reguliere be groting meer geld vrij worden ge maakt voor een andere wens van het kabinet: lastenverlichting. Ge volg is dat de ruimte voor volgende kabinetten beperkt wordt. Heisessie Maandag en gisteren is er in coali tieverband over het toekomst fonds gesproken. De bewindslie den van Rutte III werden dinsdag bijgepraat tijdens de informele 'heisessie' van het kabinet in Ois- terwijk. Premier Rutte zei toen al dat de regeringsploeg 'accenten wil zetten hoe je Nederland op ter mijn welvarend houdt'. Hoe het fonds er precies gaat uit zien, is nog onduidelijk. Waar schijnlijk moet het plan na Prins jesdag nog verder worden uitge werkt. Over de initiatiefnemer voor het plan klinken in de coalitie verschillende geluiden. Minister van Financiën Wopke Hoekstra wordt door sommigen aangeduid als geestelijk vader, terwijl ande ren stellen dat hij als 'mr. No' juist het moeilijkst is te overtuigen om investeringen te doen met geleend geld. Opvallend detail: afgelopen dinsdag betoogde Hoekstra nog dat het kabinet naast lastenver lichting en investeren ook mikt op aflossing van de staatsschuld: ,,We hebben immers nog steeds 400 miljard op de teller staan'', zei hij toen. Door nu extra te investeren moet worden voorkomen dat Ne derland straks de boot mist, stelt een ingewijde: ,,Nu is ons onder wijs van hoog niveau, maar er zijn investeringen nodig om dat zo te houden. Dat geldt ook voor de in frastructuur: we moeten voorko men dat de Randstad vastloopt." Bij het ongeluk kwamen twee Ne derlandse militairen om het leven en raakte één militair gewond. Mi nister Ank Bijleveld van Defensie onderzoekt of er juridische stappen tegen de fabrikant mogelijk zijn. Het nieuwe onderzoek werpt volgens de krijgsmacht nieuw licht op de oorzaak van het ongeluk in de zomer van 2016. Daaruit blijkt dat er bij onderdelen van de mortier granaat sprake was van 'onnauw keurige maatvoering'. Het pro bleem zit in de ontsteker, het puntje van de mortiergranaat. Daarin zit een mechaniek dat op scherp wordt gezet als de mortier granaat de buis waaruit die wordt afgeschoten verlaat. ,,Maar bij deze partij blijkt dat de ontsteker onbe doeld al eerder op scherp kan wor den gesteld, waardoor de munitie kan ontploffen voor het doel be reikt is'', legt een woordvoerder van het ministerie van Defensie uit. Vernietigend De Onderzoeksraad voor Veilig heid (OVV) stelde in 2017 in een vernietigend rapport over het onge val dat door vocht en opslag bij een te hoge temperatuur een chemi sche reactie in de mortiergranaat ontstond, waardoor die in de schietbuis ontplofte. De mortier- X granaat stond ten tijde van het on geval in 'de veilige stand' en niet op scherp, benadrukt een woordvoer der van de OVV. ,,Daar blijven wij achter staan. We gaan goed kijken of dit onderzoek nieuwe feiten be vat.'' Defensie deed het onderzoek, omdat het door de OVV werd opge dragen de elfduizend resterende 60 millimeter mortiergranaten te ver nietigen. Daarbij werden de nieuwe problemen ontdekt, schrijft minis ter Bijleveld aan de Tweede Kamer. Voordat de mortiergranaten, die ook op Aruba en in Duitsland lig gen opgeslagen, kunnen worden vernietigd, bracht Defensie de risi co's in kaart. ,,Het is onze verant woordelijkheid te zorgen voor een veilige afvoer en vernietiging. De Commandant der Strijdkrachten W Ontsteker van granaat kon te vroeg op scherp staan heeft daarom opdracht gegeven een plan van aanpak te maken waarbij rekening wordt gehouden met de in beide rapporten geconstateerde gebreken.'' Het nieuwe rapport doet volgens de minister niets af aan de conclu sies van de OVV, die stelde dat De fensie 'ernstig tekortschoot' bij het waarborgen van de veiligheid van militairen. ,,De OVV heeft aange toond dat er in de aanloop naar het dodelijke ongeval veiligheidsbar rières zijn weggevallen. Het is zaak dat we blijven leren, ook van nieuwe onderzoeken.'' vrijdag 23 augustus 2019 GO Minis ter Wopke Hoekstra van Fi nanciën en pre mier Mark Rutte na het aan bieden van het koffertje met de rijksbe groting en mil joenen- nota in 2018. Het kabinet wil miljarden in nieuw fonds stoppen Het kabinet broedt op een plan om met geleend geld de Neder landse economie toekomstbe- stendig te maken. Door de his torisch lage rente is geld zowat gratis, maar er zitten wel haken en ogen aan het plan. Laurens Kok Den Haag -Ingewijde Het ministerie van Defensie stelt na eigen onderzoek dat de mor tiergranaat die in Mali een fataal ongeval veroorzaakte, onbe doeld eerder kon ontploffen. Hanneke Keultjes Den Haag In Mali kwa men bij het granaatonge luk de 29-ja- rige Henry Ho ving en de 24- jarige Kevin Roggeveld om het leven. LONDEN De teloor gang van Jamie Olivers restaurantke ten eerder dit jaar was vooral te wijten aan de naïviteit en mis plaatste arrogantie van de Brit zelf. Dat zegt hij in een nieuwe documentaire. Hij geeft toe dat hij fou ten heeft gemaakt. ,,We werden ver waand, we dachten dat alles wat we deden zou werken.'' In de documentaire Jamie Oliver: The Naked Chef Bares All (uitgezonden door de Britse tv-zender Channel 4) heeft Oliver, die afgelopen mei noodgedwongen bijna al zijn restau rants sloot, meer dere keren moeite zijn tranen te be dwingen. ,,Ik ben er hele maal kapot van." Toen hij merkte dat de zaken financieel bergafwaarts gingen, haalde hij naar eigen zeggen alles uit de kast. Dat het toch mis ging, heeft volgens de chef onder andere te maken met het feit dat hij geen echte onder nemer is. ,,Ik was goed in het runnen van één restaurant, maar ik zou mijzelf geen zakenman noemen." Oliver ver slikte zich in de complexiteit van het onderhouden van een restaurantketen. Ruim duizend werknemers werden ontslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11