'Niet raketongeluk, een krab besmette arts' 10 NIEUWS LAB VRACHTSCHIP Een drijvend crystal meth-lab en een schipper die van niets weet. Maar toen er in de rechtbank dieper werd doorgevraagd, versprak de verdachte zich. ,,Ze deden iets met pillen." Een kapitale uitglijder van de Bredase verdachte in de zaak van het drijvende crystal meth-lab dat op 10 mei werd ontdekt in Moerdijk. Tot verrassing van zijn advocaat tuinde de 66-jarige schipper in vragen van de rechtbank. ,,Ze gingen iets doen met pillen.'' Met 'ze' doelde de schipper op de andere verdachten in deze zaak: drie Mexicanen. Aanvankelijk deed de 66- jarige Cor B. gisteren tijdens de eerste pro forma-zitting in deze zaak er het zwijgen toe. Maar toen de voorzitter van de rechtbank ineens ging door vragen, zeilde hij de mist in. ,,Hoe kwam u in contact met de andere verdachten?'' wilde de rechter weten. ,,Ik beroep me op mijn zwijg recht." Rechter weer: ,,Wist u wat ze kwamen doen?'' En dan verspreekt Cor B. zich, want tot dan toe heeft hij volgehouden dat hij totaal niet wist wat de Mexicanen in het vooronder van zijn binnenvaartschip deden. ,,Iets met pillen. Xtc. Of zo.'' De rechtbank heeft beet: ,,En u heeft toen niet gezegd: Op mijn schip geen polonaise?" De Bredase schipper (aarzelend): „Aanvankelijk wel. Later niet. Dat was natuurlijk niet slim." Die paar zinnen ontlokken een triomfantelijke blik aan officier van justitie Teuntje Gudde. Ze noemt het drugslaboratorium dat in het ruim van het vrachtschip Arsianco werd aangetroffen 'uniek en immens'. „Onmogelijk dat de schipper er niets van wist. De geur was zo intens dat ik tijdens het onderzoek zelf bijna onwel werd'', aldus de aanklager. Er zijn wel eerder, ook in West Brabant, crystal meth-labs ontman teld, maar niet op een boot. Daardoor W Het is lucratief voor criminelen. Meth doet in de 'groothandel' zo'n 15.000 euro per kilo was het verplaatsbaar en moeilijker te ontdekken. Crystal meth is libido- verhogend, maar uiterst verslavend en destructief. Het middel heeft een kleine afzetmarkt in Nederland, maar is aan een opmars bezig. Het is uiterst lucratief voor criminelen. Meth doet in de 'groothandel' zo'n 15.000 euro per kilo, terwijl bijvoor- beeld mdma (xtc) en gewone amfeta mine tussen de 1.000 en 2.000 euro opbrengen. Het NFI en de LFO (Landelijke Fa ciliteit Ondersteuning Ontmante ling) zijn bezig met het sporenonder zoek en hopen een mobieltje te kun nen uitlezen dat bij de inval door een verdachte in een putje werd gegooid. Tijdens de zitting bleek dat het 85 meter lange binnenvaartschip op naam staat van een Duitse vennoot schap. Daarvan zijn Cor B. en zijn dochter Angela de eigenaren. B., van oorsprong afkomstig uit Raamsdonk, is tien jaar geleden in België veroor deeld nadat er op een schip van hem een wietplantage was aangetroffen. Dat was onder verantwoordelijkheid van een kapitein die het schip had gehuurd. Maar B. werd wel aanspra kelijk gesteld als eigenaar. Het Openbaar Ministerie gaat er van uit dat vanaf 15 december 2018 tot aan de inval in het ruim crystal meth is gekookt. Dat leidt justitie ook af aan de vondst van 820 gram metham- fetamine en 187 liter methamfeta- mine-olie waarvan enorm veel pillen gemaakt hadden kunnen worden. In een grote container zat al zo'n 10.000 liter drugsafval en chemicaliën. Narcoticastaat Gezien de ernst van de feiten blijven alle verdachten in de cel. Twee Mexi caanse broers, Victor Manuel J. (27) en Diego J. (24), komen naar verluidt uit de beruchte narcoticastaat Du- rango. De derde Mexicaan, Candela- rio V.L. (37), uit de aanpalende Chi- huahua-regio. Hun rol is onduidelijk. Waren zij vooruitgeschoven pionnen van één van de beruchte drugskartels die hun tentakels steeds vaker uit strekken naar Europa? Laboranten? Of zijn ze bij toeval in contact geko men met de Bredase schipper? De man wordt behandeld in Mos kou. Zijn collega, Pavel Kovaljov (niet zijn echte naam), vertelde te gen de onafhankelijke Russische nieuwssite Medoeza dat zijn onge lukkige ambtgenoot in de Russi- sche hoofdstad te horen kreeg, dat hij de vergiftiging had opgelopen tijdens een reis naar Thailand. ,,Waar Thailand is, daar is Japan (de landen liggen 3000 km van elkaar verwijderd, red.). Je hebt daar ge woon Fukushima-krab gegeten'', werd de arts door zijn vakbroeders toegevoegd. In de Japanse kuststad Fukushima werd op 12 maart 2011 een kerncentrale verwoest na een tsunami. Daarbijkwam radioac tieve straling vrij. Kovaljov beweert echter met ze kerheid dat zijn collega in Severod vinsk gewonden heeft geholpen zonder gasmasker en bescher mende kleding en dat hij daarbij 'cesium heeft ingeademd'. ,,Ze mis- leidden de artsen door te zeggen dat de patiënten die naar het zie kenhuis werden gebracht ontsmet waren en niet gevaarlijk.'' Maar volgens Kovaljov kwamen al tijdens de operatie in Archan- gelsk dosimetristen (stralingsdes kundigen) binnen, die weer snel 'angstig de operatiekamer uitren den'. Toen gaven ook de artsen toe dat het niveau van bètastraling 'van de schaal afliep'. Ook zei hij Me- doeza dat in het ziekenhuis waar de slachtoffers werden opgenomen, andere patiënten waren - inclusief jongeren en zwangere vrouwen. De volgende dag verscheen vol gens Kovaljov het leger om de ope ratiekamers en de eerste hulp te ontsmetten. Ook maaide militairen het gras bij het ziekenhuis en ver wijderden ze alle radioactieve ob jecten. Inclusief het bad in de eerste hulp, waarin de slachtoffers waren gewassen. Vier dagen na het ongeluk arriveer den medewerkers van het ministe rie van Volksgezondheid in het zie kenhuis, zegt Kovaljov. Ze ontken den niet dat de artsen tijdens hun werk straling hadden opgelopen en verklaarden dat ze hiervoor een vergoeding konden krijgen - omge rekend 1,30 euro per uur. Militaire artsen die later in het ziekenhuis ar riveerden, weigerden volgens Ko- valjov de afdelingen van de slacht offers te betreden. Bij de de explosie op het oefen terrein in de regio Archangelsk kwamen tenminste vijf werkne mers van het Russische kernener gieagentschap Rosatom om het le ven. vrijdag 23 augustus 2019 Schipper crystal meth-boot verraadt zichzelf bij rechter Johan van Uffelen Breda/Moerdijk Het schip Arsianco in de haven van Moer dijk, waarop een crys tal meth-lab werd ont dekt. FOTO'S MARICMEDIA TOM VAN DER PUT Een arts van het regionale zie kenhuis in de Russische stad Ar- changelsk, die gewonden be handelde van het raketongeluk op de testlocatie van Severod vinsk op 8 augustus, is zelf ook radioactief besmet geraakt. Er zijn sporen van cesium 137 in zijn lichaam aangetroffen. Joost Bosman Moskou Een billboard van het oefen terrein in Archangelsk. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10