WERK Waarom we zo bang zijn voor neerstorten UX/UI Designer Tips voor die nare terugkeer op de 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN.... De gevreesde en onvermijdelijke dag komt er weer aan: De maandag na de vakantie. Hoe houd je dat relaxte gevoel vast? Wat doe je met de uitpuilende mailbox? En hoe vermijd je het 'post holiday syndrome'? donderdag 22 augustus 2019 Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? A lleen als het echt niet anders kan, ga Omdat ik vind dat \er dicht bij huis ge noeg te bewonderen is. Maar ook omdat ik vliegen eng vind. Vliegangst is echter totaal irrationeel, weet ik. Uit de cij fers van de Bosatlas van de Veiligheid uit 2017 blijkt dat vliegen een van de meest vei lige manieren van reizen is. De kans dat je vliegtuig neerstort is 1 op 1,4 miljoen. Even ter vergelijking: de kans dat je doodgaat in een auto is 1 op 88.100 en de kans dat je over lijdt door een val is 1 op 4900. (Wat dat betreft ben ik conse quent. Ik heb óók een hekel aan autorijden en heb hoogte vrees op een keukentrapje.) Maar waarom ben ik en vele anderen met mij dan bang om te vliegen? Echt rationeel is het niet. Het heeft te maken met een denkfout die de be- schikbaarheidsheuristiek heet. We vinden dingen aanneme lijker wanneer we ze goed kunnen voorstellen. En juist de heftigste herinneringen blijven het best hangen in ons brein. ga zitten, denk ik onwillekeu rig aan al die Hollywoodfilms waar de eettrolleys door de ca bine vliegen, mondkapjes om laag vallen en vliegtuigen ver vaarlijk naar voren hellen. In 2018 overleden er 678 Neder landers in het verkeer, maar daar heb ik niet zo veel beeld bij. Er zijn geen films over. We vrezen dus de verkeerde dingen. Zo liggen we te pieke ren en zijn bang om ontslagen te worden, wanneer er veel nieuws is over massa-ontslag. In het afgelopen jaar waren er volgens de Inspectie SZW 4368 arbeidsongevallen en kwamen er 71 mensen op het werk om. Door vallen van grote hoogte, bewegende de len van machines en aanrij dingen. Toch is het voor men sen lastig om voor te stellen dat ze op een dag niet thuis zouden komen van hun werk. En lijken veiligheidsmaatrege len vaak wat overdreven. In een ideale wereld zou de krant volstaan met verhalen over de échte risico's in het le ven, zoals te veel fijnstof ina demen of van een steiger val len. Tot die tijd zullen we ons best moeten doen om wat be treft risico's meer te vertrou wen op cijfers dan ons gevoel. Je hoeft niet al je passie in je werk te vinden, daar kun je ook hobby's voor gebruiken tie te boeken, want dan ben je echt van vakantie naar vakantie aan het leven zonder iets aan je normale da gen te doen. Goede voornemens Grote kans dat je tijdens de vakantie tot nieuwe inzichten bent gekomen. Je wil de dingen anders gaan doen. En misschien wil je juist stoppen met bepaalde dingen. Schrijf deze voornemens op. ,,En maak er een project van op je werk", zegt produc- tiviteitsdeskundige Arjan Broere, die als Getting Things Done-trainer werkt voor het bedrijf Meereffect. ,,Als het een project is, kun je er mensen bij betrekken en er al snel een klein begin mee maken. Laat je het eerst een week liggen, dan kom je terug in je oude gewoon tes en ver- A ls het lijkt alsof heel Ne derland op vakantie is be gin augustus dan kan dat kloppen. In het midden van het hoogseizoen, rond week vijf van de zomervakantie, zijn de meeste Nederlanders op vakantie: ongeveer 4 miljoen Nederlanders zijn dan weg. In totaal zijn ongeveer 12 miljoen Nederlanders ergens in de zomer op vakantie. Op 2 september eindigt het hoogseizoen en keert de drukte op de weg terug. Somber gevoel Dat sombere gevoel na je vakantie, daar zijn de termen post-holiday syndrome, post-vacation blues en post-travel depression voor bedacht. Het is een bekend fenomeen, zeker na lange en verre reizen. Je voelde je zo goed en ontspannen, had mooie voornemens en eenmaal thuis blijkt alles hetzelfde te zijn. Als je echt buikpijn krijgt van het idee dat je weer moet beginnen en aftelt naar de volgende vakantie is er iets structu reel mis. ,,Geef je dagen of weken cijfers", adviseert loopbaancoach Ester de Bruine. „Probeer te snappen waarom je onvol doendes geeft. In de vakantie wordt soms bedacht het roer helemaal om te gooien. Maar het is niet gezegd dat je gelukkig wordt van ont slag nemen en een bed breakfast beginnen. De kunst is om voorzichtiger bij te sturen. Probeer te bedenken wat je wel leuk vindt en wat niet." Gun jezelf in ieder ge val een paar dagen om te wennen aan je thuisomge- ving. Coaches geven ook de tip om snel je spullen op te ruimen, een nieuwe plant te kopen, wat overbodige spullen weg te gooien en vooral NIET alvast een nieuwe vakan- GO ik met het vliegtuig. Wanneer ik in een vliegtuig ANNEMIEK SCHEELE (29) UX/UI Designer bij applicatieontwikkelaar Moxio. Wat vind je het leukst aan je werk? „Iets moois maken van complexe data waar van je zelf eerst dacht: Wat is dit, hoe ga ik dit begrijpelijk maken? Uiteindelijk weet je er dan toch iets van te maken wat mensen begrijpen." Hoe is de sfeer in het team? „Gemoedelijk. We werken niet vaak met hele strakke deadlines, dus je bent niet altijd aan het stressen en hollen." Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Je eerste dag ALEX VAN DER HULST - LOOPBAAN COACH ESTER DE BRUINE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18