i r li fi Rechtse Lega-leider wil snel verkiezingen, premier lonkt liever naar links NIEUWS 3 PRINSES CHRISTINA ROUWKAPEL 't ^41 W Na twee weken wankelen is de Italiaanse regering gevallen. Premier Conte haalt hard uit naar de aanstichter van de crisis: Lega-leider Matteo Salvini. «IK. Premier Conte zei gisteren in een toespraak in het parlement dat de regering van Vijfsterrenbeweging M5S en de rechts-populistische Lega ten einde was. Hij diende ver volgens zijn ontslag in bij president Sergio Mattarella. Die heeft het ont slag van Conte geaccepteerd. Mat- tarella gaat de komende dagen met alle politieke hoofdrolspelers in ge sprek, in een poging uit de impasse te komen. Vanmiddag worden de eerste gesprekken al gevoerd. De president heeft Conte verzocht aan te blijven om de lopende zaken af te handelen. Doel is om te kijken of er bereidheid is om een nieuwe rege ring te vormen. Lukt dan niet, dan worden naar verwachting nieuwe verkiezingen uitgeschreven. In zijn toespraak voor het parle ment haalde Conte hard uit naar vi- cepremier Salvini. De Italiaanse premier noemde hem 'een poli tieke opportunist die zijn eigen be lang en dat van zijn partij boven het landsbelang stelt'. Hij noemde de keuze van Salvini om aan te sturen op een crisis zeer onverantwoorde lijk en hekelde diens politiek via so ciale media en het ontwijken van het parlement. Salvini, minister van Binnen landse Zaken én leider van de rechts-nationalistische partij Lega, maakte twee weken geleden be kend niet langer met de Vijfster- renbeweging te willen regeren. Op een vol plein in de Italiaanse stad Pescara riep de vicepremier dat hij 'de volledige macht wil' en dat het tijd is dat de Italianen weer naar de stembus gaan. Lega staat in de pei lingen op 38 procent, ruim het dub bele in vergelijking met de laatste landelijke verkiezingen, anderhalf jaar geleden. Rollen omgedraaid Na die verkiezingen ging de Lega een samenwerking aan met de Vijf- sterrenbeweging, de partij die met klinkende cijfers de stembusstrijd had gewonnen. De rollen zijn nu omgedraaid: in de peilingen staat de Vijfsterrenbeweging op een krappe 16 procent. Matteo Salvini hoopt bij vervroegde verkiezingen premier te worden, maar het is zeer de vraag of die verkiezingen er op korte termijn wel komen. Salvini diende een motie van wantrouwen in tegen zijn eigen re gering en rekende met zijn actie op vervroegde verkiezingen in het najaar, maar het lijkt erop dat de Lega-leider zijn politieke tegen standers heeft onderschat. In de af gelopen anderhalve week bewees de Italiaanse politiek weer eens bij zonder onvoorspelbaar te zijn. Het is zeer de vraag of Salvini zijn zin krijgt. Met de val van deze rege ring komen er niet automatisch vervroegde verkiezingen, al leek dat anderhalve week geleden de enige mogelijkheid. De zaken liggen in- middels anders. De linkse partij Partito Democratico en de Vijfster- renbeweging hebben de afgelopen dagen te kennen gegeven open te staan voor een gezamenlijke rege ring. De partijen hebben samen een ruime meerderheid. zelfde samenstelling van het parle ment. En dat betekent dan weer dat Lega zou degraderen, van het plu che van de regeringspartij naar de oppositiebankjes. Het zou een on voorstelbare inschattingsfout zijn van Matteo Salvini. Ook een tijdelijke regering van technocraten behoort tot de moge lijkheden. Conte, een professor in de rech ten zonder eerdere politieke erva ring, werd premier in juni 2018, na dat Lega en Vijfsterrenbeweging een coalitieakkoord bereikten. De twee populistische, eurosceptische partijen behaalden toen de meeste stemmen bij de verkiezingen in maart, maar de onenigheid stapelde zich de laatste tijd hard op. woensdag 21 augustus 2019 GO •7 SSfc De kist met het stoffelijk overschot van prinses Christina staat sinds gisteroch tend in de Koepel van Fagel, waar een rouwkapel is ingericht. De houten kist is bedekt met zonnebloemen, die ook elders in de ruimte zijn opgesteld. Rond de baar staan vijf kransen met witte rozen, namens de verschillende takken van de koninklijke familie. De meest prominente plek is voor de krans van de drie kinderen en vijf kleinkinderen van prinses Christina. De drie zussen, de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, bezochten samen met Pieter van Vollen hoven en de kinderen van Christina de rouwkapel. De Koepel van Fagel staat op het terrein van paleis Noordeinde, tussen de Koninklijke Stallen en het Koninklijk Huisarchief en is in 2010 ook gebruikt voor het afscheid van prins Carlos Hugo, de ex-echtgenoot van prin ses Irene. Prinses Christina overleed vrijdag. Ze wordt donderdag gecre meerd. FOTO'S ANP, PATRICK VAN KATWIJK/BSR AGENCY Gezocht in Italië: nieuwe coalitie Eveline Rethmeier Rome Nog even samen, maar niet van harte: Salvini (l) en Conte. foto ap Dit zou betekenen dat er een nieuwe regering komt, met een nieuwe meerderheid, maar met de Matteo Salvini rekent op klinkende zege als Italië weer naar de stembus gaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3