Schone schijn met een 'leasebakkie' 19 Waarvan akte De klant parkeert zijn nieuwe dikke, rode Amerikaan voor ons kantoor teren. Is dat reden tot zorg? Benissan Jonker: „Een bedrijf dat inzage vraagt, moet transparant en eendui dig aangeven waar de gegevens voor nodig zijn. Daarmee komt het op het terrein van de AVG, de Europese privacywetgeving. Wie zich niet aan de AVG houdt, krijgt met de Autori teit Persoonsgegevens te maken. Die kan forse boetes uitdelen als de gege vens niet worden gebruikt voor dat gene waar jij toestemming voor geeft.'' Zo kunnen onze bankgegevens ook bijzondere persoonsgegevens bevat ten. Denk aan de overboeking van contributie aan een politieke partij, of aankopen bij zorginstellingen. Dit soort persoonsgegevens mogen door derden alleen onder strikte voor waarden worden verwerkt, waaron der expliciete toestemming van de persoon. Met name betaaldiensten worden streng gecontroleerd, door meerdere toezichthouders. De Nederlandsche Bank verleent de vergunningen en houdt toezicht op deze dienstverle ners, de Autoriteit Consument en Markt (ACM) houdt toezicht op eerlijke concurrentie, de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) houdt toe zicht op de privacy en tot slot is er de AFM, Autoriteit Financiële Markten. Die ziet toe op naleving van wet- en regelgeving voor financiële onderne mingen, waaronder banken en tussenpersonen. „Juridisch gezien zijn consumenten daarmee goed beschermd'', meent Benissan Jonker. KRITISCH ALARMBELLEN De zaken gaan goed op ons kantoor. Zo goed, dat we het ons kunnen permit teren een nieuwe kandidaat-notaris aan te nemen. Onze voorkeur gaat uit naar iemand die net is afgestudeerd. Een frisse kracht waarmee we twee vliegen in één klap slaan: we verjongen ons team en halen de laatste juridische kennis in huis. Een aantal kandidaten passeert de revue. De keuze valt op Tim. Een aardige, enthousiaste vent. Van wetten en regelgeving weet hij alles. Maar hij moet nog wel wennen aan zijn plek in de organisatie en de omgang met zijn collega's en de cliënten. Tim rijdt in een Amerikaanse auto, een oud exemplaar dat hij samen met zijn vader heeft opgeknapt. Het voertuig is zijn lust en zijn le ven. Hij bezoekt ook beurzen en bijeenkomsten voor liefhebbers van Amerikanen en noteert zelfs in een boekje de merken, modellen en ken tekens van de Amerikaanse wagens die hij on derweg tegenkomt. Het is misschien een beetje monomaan, maar onschuldig. Toch heb ik zorg of hij wel ge schikt is voor het beroep van nota ris. Tim denkt nog als een stu dent. Het studentenbudget en de studentenkamer vormen zijn referentiekader. Hij moet dan ook erg wennen aan de wereld van onze vaak wel gestelde cliënten. Voor som migen van hen speelt geld - letterlijk - geen rol. Het zijn rijke mensen die over de hele wereld huizen hebben, inclusief auto's, inboedel en goed gevulde kledingkasten. Cliënten met dikke bankrekenin gen en jachten. Ze ver wachten als vanzelfspre kend dat alles naar hun wensen verloopt en ieder naar hun pijpen danst. Als Tim een beetje is in gewerkt, mag hij het dos sier behandelen van mijn heer Van der T. Die heeft zijn huis verkocht met verlies en komt een ton tekort voor de aflossing van zijn bestaande hypotheek. Hij heeft al wel een nieuw huis gekocht. Daar wil hij ook nog eens een halve ton aan verbouwen. Mijnheer Van der T. zit financieel behoorlijk knel. Maar hij is een type dat graag de schijn ophoudt. Op de dag dat de paden van mijnheer Van der T. en Tim zich kruisen herzie ik mijn mening over onze jonge kandidaat-notaris. Mijnheer Van der T. komt in stijl voorrijden. Hij parkeert zijn nieuwe dikke, rode Amerikaan voor ons kantoor. Tim staat naast me als we hem zien uit stappen. Ik ben onder de indruk van die auto. ,,Mooie wagen'', zeg ik. Maar Tim haalt zijn schouders op. 'Leasebak kie', constateert hij met kennersblik gering schattend. Voor mij het bewijs dat hij de facade die mijnheer Van der T. probeert op te houden doorziet. En ik weet: deze jongeman is geschikt voor ons mooie vak. woensdag 21 augustus 2019 GO kan dat nog? Directeur Maar ten Timmerman van Awareways, specialist in in formatieveilig heid en privacy, is sceptisch over PSD2. „Ik zou een app of bedrijf geen toestem ming geven voor inzage in mijn financiële gege vens.'' Veel consumen ten staan onvol doende stil bij wat ze openbaar maken, meent hij. „Online worden kleine stukjes persoonlijke data laagdrempelig gedeeld, zoals je locatie in Google Maps, zoek opdrachten of adresgegevens. Maar al die stuk jes vormen samen een profiel. Boven dien laat je met een transactie, zoals een beta ling aan een poli tieke partij of een organisatie die je seksuele voor keur onthult, een nog duidelijker spoor achter van informatie dat iets over je zegt.'' Stichting Privacy First bepleitte eerder dit jaar al een 'PSD2-me- niet-register' voor rekening nummers. Consu menten zouden inzage in trans acties met bijzon dere persoons gegevens moeten kunnen blokkeren. De nieuwe beta- lingsregels kun nen je meer ze kerheid bieden dat je online vei lig shopt. Dankzij PSD2 zijn nep- shops namelijk eenvoudiger te herkennen, als je weet waarop je moet letten. Benissan Jonker: ,,Wees je ervan bewust dat de verkopende partij altijd om toe stemming voor een afschrijving van je rekening moet vragen, en dat een betaling van 30 euro of meer vanaf 14 september altijd in twee stappen verloopt.'' Is dat niet het geval, dan houdt deze retailer zich niet aan de regels of heb je niet te maken met een legi tieme verkoper. Daar kun je mel ding van maken bij de ACM. Daarnaast is in PSD2 opgeno men dat webwin kels geen meer kosten meer mogen rekenen voor verschil lende manieren van betaling. „Service- of ad ministratiekosten voor iDEAL of een betaling per creditcard zijn voortaan taboe. Zie je bij een be taling toch een toeslag, dan is dat ook een signaal dat er iets niet in de haak is.'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19