II 8 NIEUWS Het is even wennen, een bezoek aan het busstation van Budva in Montenegro. Waar in Nederland iedereen gewoon het perron op kan lopen, is dat in deze plaats niet zo vanzelfsprekend. Een medewerker van het busstation weigert het toegangspoortje te ope nen, ondanks een ticket waarop toch echt de juiste datum en tijd staat. Uitge print ook nog. Precies zoals dat in niet te missen, grote rode letters op het ticket staat. Toch wijst de man naar een lo ket. ,,Maar kijk. Hier staat het. Budva-Sarajevo.'' Weer wijst de man naar het raam. ,,Tax'', zegt hij. Daar blijkt wat de bedoeling is; er moet een 'busstation-belasting' worden betaald van 2 euro. De dame achter het glas geeft een nieuw ticket waarna de man ach ter het toegangspoortje alsnog de deur opent. Het is bijna 07.00 uur en nog heerlijk rustig met hooguit tien passagiers die wachten op hun vertrekkende bus. Maar als de kerkklok in het dorp zeven keer heeft geklonken, is het plotseling chaos. In minder dan een kwartier stoppen er zes bussen die maar passagiers blijven uitladen. Veelal nachtbussen, zo valt op te maken uit de gapende reizigers die zich na een lange zit eens flink uitrek ken. Het vinden van de juiste bus is opeens niet meer zo overzichtelijk. Perronnummers kennen ze hier niet. Elke buschauffeur die aan komt, kiest zelf een plek om te parkeren. De tien wachtende pas sagiers schieten zenuwachtig van de ene naar de andere kant om te kijken of dit misschien hun bus is. Busmaatschappij Centrotrans die de rit naar Sarajevo uitvoert is gelukkig niet te missen dankzij de enorme blauwe letters op de ha gelwitte bus. Slechts vijf mensen stappen op in een verder bijna leeg voertuig. Het zijn vooral inwoners uit de regio die van deze route gebruik maken. Zo wordt vijfdejaarsstu- dent medicijnen Dino (24) uit Sa rajevo bij de eerste tussenstop in de imposante baai van Kotor uit gezwaaid door zijn ouders en neef. Hij kan deze busroute dromen. Zijn familie heeft hier al sinds zijn geboorte een vakantiehuis waar hij elk jaar komt en ook nu weer een paar weken vakantie heeft doorgebracht. Maar nu moet hij echt weer terug om zijn studie af te ronden. Verrassingen Als het te betalen was, pakte hij maar wat graag het vliegtuig in plaats van de negen uur lange bus- rit die hij nu moet maken. Dan is hij er in drie uur, alleen kost dat meer dan 600 euro. Geld dat hij niet heeft. Nu gaat hij voor twee tientjes, alleen weet hij nooit voor welke verrassingen hij komt te staan. Vandaag is zo'n pechdag. Na de eerste pauze in de meest zuidelijke stad van Bosnië en Herzegovina, Trebinje, stopt de chauffeur - zon der één voortand - plotseling langs de weg. Onduidelijk is waarom. De chauffeur is niet aan het sleutelen. Wel is hij druk aan het bellen en staat hij in de scha duw van een boom aan de over kant van het talud te turen naar de lege weg achter hem. Er mist een passagier. Het blijkt een meisje dat probeert met een taxi de bus in te halen, om alsnog mee te kun nen. Na bijna een half uur is ze er. Zonder iets tegen het meisje te zeggen, kruipt de chauffeur cha grijnig achter het stuur. Zij ploft vloekend neer in haar stoel. ,,Ik dacht dat we een uur pauze had den in plaats van een kwartier'', zegt het meisje, dat afkomstig blijkt uit Macedonië. Ze geeft de chauffeur ook nog eens de schuld dat hij haar niet heeft gewaar schuwd. Nu heeft zij extra kosten moeten maken. De bus toert verder door een Net toen ik een beetje was ingedommeld, maakte een vriendin me wakker omdat ze dacht dat we bij een grenspost waren dinsdag 20 augustus 2019 TSJECHIË SLOWAKIJE HONGARIJE KROATIË 0 Zagreb ROEMENIË BOSNIË 0 Sarajevo BULGARIJE MONTENEGRO 0 Budva MACEDO .I, ALBANIË Vermiste passagier is een nachtmerrie voor Bosnische chauffeurs Raymond Boere Budva -Coline, passagier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8