Vieze kazernekeuken dicht: mariniers zitten zonder warme hap 5 ook dienstdoet als tunnel van noord naar zuid G-001-BB eerste nieuwe kenteken Op last van de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit (NVWA) is de kazernekeuken gesloten. Door achterstallig onderhoud hoopte zich vuil en viezigheid op in gaten en spleten van de vloeren en muren. Dat trekt ongedierte aan. „Schoonmaken kan niet meer goed plaatsvinden'', zegt een NVWA-woordvoerder. Defensie laat in allerijl een heel nieuwe keuken in het complex bouwen, die uiterlijk volgend jaar zomer af moet zijn. Hoeveel de nieuwbouw gaat kosten, is onbe kend. De nieuwe keuken is een grote ingreep en moet daarom door het Rijksvastgoedbedrijf worden aanbesteed. De acute sluiting van de keuken heeft grote gevolgen voor de 1800 mariniers die in Doorn zijn gele gerd. Zij kunnen niet meer samen eten, maar moeten voortaan 'gefa seerd' naar de eetzaal. Ook staat er sinds gisteren tussen de middag een boterham op het menu. Voor heen aten ze dan hun warme maaltijd. Er wordt nog wel gekookt in een tweede, kleine keuken op de Van Braam Houckgeestkazerne. Die keuken kan alleen 's avonds voor alle mariniers warm eten berei den. ,,Veel mariniers gaan 's avonds gewoon naar huis en eten daar. Dan zijn er 's avonds minder mensen op de kazerne'', zegt een defensiewoordvoerder. Om het leed voor de militairen te verzachten, onderzoekt defen sie of het mogelijk is om geregeld - bijvoorbeeld eens per week - foodtrucks voor te laten rijden bij de kazerne in Doorn. De ingrijpende verbouwing van de kazerne is opvallend, omdat de marinierskazerne in 2022 zou ver huizen naar Vlissingen. Dat werd meermaals uitgesteld; kort voor de zomer weer met zeker een jaar. De kazerne verhuist nu op z'n vroegst in 2024 of 2025. Door die voorgenomen verhui zing naar Vlissingen én decennia bezuinigingen bij de krijgsmacht, werd jarenlang niets geïnvesteerd in de kazerne in Doorn. De ka zerne - een voormalig Duits kamp uit de Tweede Wereldoor log dat telkens werd uitgebouwd - kampt daardoor met veel achter stallig onderhoud en is ernstig verouderd. Bij een eerdere inspectie van de NVWA, eind 2018, werden al 'ern- W Door achterstallig onderhoud hoopte zich viezigheid en vuil op in gaten en spleten in de vloer stige overtredingen' aangetroffen. Het ging om de staat van de keu ken, de apparaten en het kookge rei en om ongediertebestrijding. Daarop werd de keuken grondig schoongemaakt en werd onge dierte beter geweerd, stelt defen sie. Maar bij een recente inspectie van de NVWA moest de keuken alsnog op slot, omdat er aan de keuken zelf nog niets was ge beurd. ,,Alleen met aanpassingen hadden we mogen blijven koken'', zegt een defensiewoordvoerder. ,,Maar we hebben besloten dat niet te doen.'' In 2018 stelde defensie in totaal 75 miljoen euro beschikbaar voor het wegwerken van achterstallig onderhoud bij alle gebouwen van de krijgsmacht. Dit jaar kwam daar nog eens 25 miljoen euro bij. De nieuwe keuken voor de mari niers wordt ook uit dat potje be taald. jes. In de Utrechtse stalling is wel plek voor XL-rijwielen. Er kunnen zo'n 480 bakfietsen in de 350 me ter lange stalling. En, nee, deze plekken zijn niet bedoeld voor an deren: toezichthouders zullen dat iedere dag nauwlettend in de ga ten houden. (In de megastalling circuleert dagelijks zes tot acht man personeel.) 7. Vrouwvriendelijk Waar de meeste parkeergarages een aanzienlijk griezelgehalte hebben, zijn er in Utrecht geen donkere hoekjes. Ook vrouw vriendelijk: de parkeerrails op de bovenste rekken hebben een ve ring: spierballen dus overbodig. 8. Record Of Utrecht dan ook echt de groot ste stalling ter wereld heeft? Het werd al snel betwist, onder andere door het Belgische Gent dat zich net als de Domstad graag als 'ul- trafietsvriendelijk' afficheert en binnenkort een garage met maar liefst 13.500 plekken oplevert. Maar volgens Utrecht is Gent geen con current, omdat die de rijwielen over twee gebouwen verdeelt. De oude recordhouder was Tokio met een stalling met 9400 plaatsen. Nieuwe auto's krijgen sinds deze week een ander kenteken. De nieuwe combinatie (één letter - drie cijfers - twee letters) is giste ren uitgegeven door de Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW). De eerste nummerpla ten uit de serie, met kenteken G-001-BB, zitten op een elektri sche BMW i3. De nieuwe volg orde van letters en cijfers is in middels de tiende kentekenreeks die op Nederlandse auto's te zien is. De eerste (ND-00-01) werd geïntroduceerd in 1951 terwijl de laatste (twee letters - drie cijfers - één letter, ofwel GB-001-B) uit 2015 stamt. Volgens de RDW zijn er inmiddels zo'n 2,7 miljoen au to's via dit systeem op kenteken gezet. Op een kenteken staan in principe geen klinkers, zodat er geen woorden gemaakt kunnen worden met de letters. Topatlete eind dit jaar berecht Pence kandidaat vicepresident Overdracht van IS-kinderen 'Deal rond migrantenboot' dinsdag 20 augustus 2019 De keuken van de mariniers kazerne in Doorn is per direct gesloten vanwege viezigheid en achterstallig onderhoud. De elitemilitairen moeten nu tus sen de middag een boterham eten. Om de manschappen te gemoet te komen, wil Defensie foodtrucks inhuren voor een warme hap. Hanneke Keultjes Peter Winterman Den Haag en nacht open A Stalling voor maar liefst 12.656 fietsen én tegelijker tijd tunnel tus sen noord en zuid. Utrecht Centraal is een lichtend voor beeld. FOTO'S ANP, ANGELIEK DE JONGE Kijk op de site bij /video Utrecht opent grootste fietsenstalling ter wereld ZOETERMEER Natuurmonumenten met de nieuwe auto. foto rdw KLEEF De 26-jarige Neder landse topatlete Ma- diea G., die vastzit in Duitsland, moet waar schijnlijk in december voor de rechter ver schijnen. Tot die tijd blijft ze in voorarrest. Dat heeft een woord voerder van de Duitse rechtbank in Kleef gisteren laten weten. G. is op 18 juni met 50 kilo xtc en crystal meth in haar auto aangehouden, net over de grens bij het Duitse Elten. WASHINGTON Mike Pence, de vice president van de Ver enigde Staten, zal ook bij de verkiezingen in 2020 de 'running mate' zijn van presi dent Donald Trump. Wint Trump dan blijft Pence op zijn post. DAMASCUS Aan de grens tussen Syrië en Irak zijn voor het eerst kinderen van Duitse IS-aanhangers aan de Duitse autori teiten overgedragen. Het gaat om drie wezen en een zes maanden oude zieke baby, aldus een woordvoerder van de Koerdische autoritei ten. De kinderen ver bleven sinds de over winning op terreurbe weging Islamitische Staat in het vluchtelin genkamp al-Hol. MADRID De Spaanse en Itali aanse regering lijken een deal te hebben gesloten over de op vang van de vluchte lingen aan boord van het schip Open Arms. De 107 migranten zit ten al achttien dagen aan boord en de situ atie dreigt ondraaglijk te worden. Ze zouden van boord mogen gaan in de haven van Mallorca, aldus een bekendmaking van de organisatie Open Arms gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5