li II 12 ZEELAND WESPEN BESTRIJDEN Vrouwen en kinderen eerst, de invasie van wespen is op komst! Of niet? Volgens imker en verdelger Ad Aarts zal het zo'n vaart niet lopen. ,,Dit is geen plaag, maar de natuurlijke gang van zaken.'' Meestal verdwijnt de ergste pijn als je de plek even vijf minuten onder de kraan houdt Aarts begon tien jaar geleden met het weghalen van wespen nesten. Inmiddels zo'n twintig tot veertig per week. ,,Ik ben al veertig jaar imker en heb in Tilburg een paar miljoen bijen. Dit ben ik erbij gaan doen, ook omdat wespen en hoornaars bijen aanvallen." Volgens Aarts kun je nesten het best zo vroeg mogelijk weghalen. ,,Voordat de jonge koninginnen in een nest uitvliegen. Er worden er tussen de vijf en vijftig geboren; die zoeken na het uitvliegen begin augustus allemaal een plekje om zich te verstoppen en de winter te overleven. In een straal van twee tot drie kilometer om het oude nest bouwen ze dan volgend jaar een nieuw nest. En dat is alleen goed nieuws voor de bestrijders, want die hebben een jaar later meer werk." Bang Een wespennest weghalen hoeft volgens Aarts overigens niet altijd. ,,Als het ergens achteraf in de na tuur zit kun je het gerust laten zit ten. Wespen hebben ook een func tie hè. Ze vangen muggen en vlie gen. Maar ja, de mens is nou een maal bang voor alles wat in poten tie pijn kan doen. Als je alles wat overlast geeft wilt bestrijden moet je eigenlijk beginnen bij de mens zelf. Dat is het grootste ondier dat er rondloopt." De drukte bij de toegang tot het wespennest neemt ondertussen zienderogen af. ,,De komende da gen zullen er nog af en toe wespen thuiskomen", vertelt Aarts. Die treffen dan een slagveld aan onder de familie en gaan ook zelf de dood tegemoet. ,,Ze vliegen door het poeder en dan is het na een paar uurtjes gedaan." ,,Sorry jon gens", grapt Wiers. ,,Ja, dat zeggen ze altijd achteraf", lacht de Tilbur- ger die voorlopig niet aan stoppen denkt. ,,Ik doe het rustig aan. Zo lang ik die ladder op en af kan, ga ik nog niet met pensioen. Ik vind het mooi werk en je blijft onder de mensen. Ze zijn altijd blij dat ik kom, mooi toch!" Onzin, stelt de 72-ja- rige wespenverdelger Ad Aarts, over de 'grote zwermen wes pen' die werden voorspeld voor deze augustus maand. ,,Het is geen plaag, maar gewoon de natuurlijke gang van zaken. Het ene jaar zijn het er wat meer dan het andere maar we moeten niet overdrijven. Het zijn er dit jaar in ieder geval minder dan vorig jaar." Volgens Aarts kun je de klok erop gelijkzetten. ,,In het voorjaar begint de koningin met het bou wen van een nest en als de eerste werksters (vrouwtjeswespen) volgroeid zijn, helpen die mee. Mensen hebben dan nog geen last van de wespen, want die vliegen in een rechte lijn af en aan naar het nest om de larven te voeden met bijvoorbeeld muggen. Als dank krijgen ze van de larven dan een beetje zoetstof. Pas als het nest in augustus volgroeid is, worden wespen vervelend. Er zijn geen larven meer en dus moeten ze el ders op zoek naar zoetstof. En dan komen ze dus op jouw ijsje, limo nade of barbecue af." Aarts is vandaag in Eindhoven bij Vincent Wiers die een wespen nest heeft in de nok van zijn huis. Wespen vliegen af en aan door een gaatje onder de dakrand. ,,Ik heb eerder op precies dezelfde plek een nest gehad en toen kwamen er wespen de slaapkamer in. Ik heb maar meteen iemand gebeld om het weg te laten halen." En dus klimt Aarts op zijn 72ste maar weer eens een ladder op om met speciaal poeder een kleine massamoord te plegen in een nest. Afgaande op wat hij ziet denkt Aarts dat het om een bescheiden nest van zo'n 500 exemplaren gaat. ,,Maar ik ben altijd voorzichtig, want soms onderschat je de situa- tie. Dan denk je dat het meevalt en komen ze opeens massaal naar buiten. Nou dan kan deze oude man nog hard rennen hoor." Panisch Volgens Wiers zijn vooral kinde ren bang voor wespen. ,,Ze worden soms helemaal panisch als ze er Eerder op die plek een nest gehad en toen kwamen wespen de slaapkamer in een zien." Herkenbaar, volgens Aarts. ,,Ik ken verhalen van dak dekkers die van het dak springen als ze wespen zien en heb het meegemaakt dat mensen een ho telkamer boeken omdat ze hun huis niet meer in durven. Terwijl het een kwestie is van rustig blij ven. Juist als je paniekerig om je heen begint te slaan, is de kans groot dat ze steken. Mensen roe pen dat ze superallergisch zijn, maar dat het pijn doet is een nor male reactie. Er zj mensen die dood kunnen gaan aan een steek, maar dat zijn echt uitzonderingen. Meestal verdwijnt de ergste pijn als je de plek even vijf minuten onder de kraan houdt." dinsdag 20 augustus 2019 PM 'Je hoeft niet ieder wespennest te verdelgen' -Ad Aarts Diede Hoekstra Eindhoven -Vincent Wiers Wespenverdelger Ad Aarts aan het werk in Eindhoven. FOTO RENÉ MANDERS/FOTOMEULENHOF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44