Fietse, ete, praote en luustere 10 ZEELAND Zuiderburen ANTWERPEN ARCHEOLOGIEROUTE De stad Antwerpen lanceerde begin deze maand de Archeologieroute via de Antwerp Museum App. Streektaal De Archeologieroute slingert tussen 't Ei landje en het Zuid langs zestien locaties in Antwerpen. De in teressantste plek ligt misschien wel bij de eeuwenoude Kipdorp- brug die in het voorjaar van 2020 wordt ingepast in de vernieuwde Noorderlijn. Vorige week kreeg schepen van Toerisme Koen Kennis (N-VA) een rondleiding aan de Kipdorp- brug. Die vormde met een bijho rend bastion een belangrijk onder deel van de Spaanse omwalling uit de 16de eeuw. Het was hier dat in 1583 een aanval van Frans van An- jou strandde. In opdracht van Wil lem van Oranje moest hij de stad veroveren. De aanval ging de ge schiedenis in als de Franse furie. Toegangspoort De Kipdorpbrug werd weer zicht baar bij de aanleg van de Noorder- lijn bij het Operaplein. Om toeval of een soort wonderbaarlijke vondst ging het niet. ,,De locatie van de Kipdorpbrug was al be- kend", meldt archeologe Veerle Hendriks tussen het gedender van de drilboren door. ,,Tot het einde van de 19de eeuw was dit een be langrijke toegangspoort tot de stad. Je ziet nog bouwelementen die stammen uit de 16de eeuw. Die bakstenen daar verwijzen naar een latere periode." De Noorderlijn is een vernieu wing van de de noordelijke Leien die een verbinding vormen met het Zuid. Van noord naar zuid gaat het zo van de Italiëlei naar de Amerikalei. De trekpleister van die Noorderlijn wordt een tunnel sleuf waarin het verkeer langs de Kipdorpbrug rijdt. Noem het dan maar een brug tussen heden en verleden. Dat is ergens ook het doel van de app die de bezoeker gidst langs de Archeologieroute. ,,De resten die bij een archeolo gisch onderzoek tevoorschijn ko men, werpen vaak een nieuw licht op de geschiedenis van een stad. Maar verdwijnen na afloop van het onderzoek meestal uit het stads beeld. Via de Archeologieroute blijven die resultaten nu voor ie dereen toegankelijk", lees je in een bericht. Veerle Hendriks geeft nog iets meer uitleg. ,,In die medede ling staat dat 't Eilandje het ver trekpunt is. Maar je kan de route eender waar starten. 't Eilandje is bekend dankzij het MAS. Via de app verneem je dat het MAS is ge- bouwd op de plek waar vroeger het Hanzehuis stond, ook een be langrijk gebouw uit de 16de eeuw. Bij de app horen niet alleen histo risch beeldmateriaal of interviews. Voor een jonger publiek zijn er toffe hoorspelen en puzzels. Op 't Eilandje ligt ook het Bonaparte- dok. Je hoort bij het hoorspel dan de opstand van de bewoners van toen die hun huizen moesten af staan." Voor de Noorderlijn werden aan het begin van deze eeuw de Zui derleien aangepakt. Dat was in 2003 goed voor de herontdekking van het Keizersbastion, alweer een belangrijk stuk van die fameuze Spaanse omwalling. ,,Een deel van het Keizersbastion werd verplaatst en heropgebouwd. Dat kan je nu vinden in de parking onder de Na tionale Bank aan de Britse Lei. Ook dat verneem je via de Archeologie- route", zegt Veerle Hendriks. Schepen van Toerisme Koen Kennis is blij met de Archeologie- route. ,,Toeristen die Antwerpen bezoeken, zijn vaak meerwaarde zoekers, nieuwsgierig naar de rijke geschiedenis van onze stad. Dank zij de Archeologieroute kunnen ze nu kennismaken met de verhalen die onder hun voeten verborgen liggen." Het ei wat moeite gekost, mè dit jaer bin'k overtuugd geraekt van een twi-tal zaken, die 'k lang anders zag. Saemen mee m'n vrouwe bin ik noe de gelukkige bezit ter van een fiets mee ondersteuning. Lang docht ik, da zóies niks vó mien was, ik was er nie an toe zógezeid. M'n vrouwe en de fietsenverkoper uut Di- soek ebbe me over de streep haele. Joeng en oud kunne gewoon gebruuk maeke van de moderne mogelijkhe den die d'r bin op fietsgebied. Je rie waerlijk mee vee plezier en je oeft d'r echt nie lui van t'oren. Ik wete, da ie dere vergelieking mank haet, mè vroe ger hienge mien ouwers nè Goes mee openbaer vervoer. Dat kan nog, mè ik gae mee d'n auto. Het êne ei misschien wè te maeken mee t'andere, mè twi weken gelee ebb'ik de 'tocht der tochten' op Wal- chere, de Terre des Hommes-tocht ge- ree op bovengenoemde fiets. Naebie zestig kilometer over dikkels vó mien onbekende weggetjes. Saemen mee nog een echtpaer langs elf stempel posten. En 's aevens nè ruus mee een 'dik verdiende' medalje! Jaeren ebb'k wat meewaerig gekeke nè de horden fietsers, die reeë, as een troep koeien, die nè de stal hienge. Fietsend vó een goed doel, mè meêstal voral an 't 'file- fietse'. Ik vond het zó massaal, ree lie ver erregens anders op knooppunten vó fietsers. Mè, mede deu de ondersteuning en het goeie weer, wier onze eeste tocht een hroót succes. Je kon om de vuuf kilometer wat ete of drinke en de op- bringst divan was ook wi dikkels vó de minder bedeêlde mens. Ik ao 's ochens hin broód klaer te maeken vó onder- wehe en ik ebbe wat extra zakgeld meegekrehe vó de 'inwendige mens'. Ik prieze aole mensen die belangeloós d'r eihen ingezet ebbe bie de organisa tie. Jae, soms fietste me in een file, de routebeschrieving oefde je naebie nie te gebruken en bie de stempelposten was 't soms druk. Mè wat ebbe me een bekende en onbekende mensen gezie en gesproke en voral ook nè geluus- terd. Zó noemde een ons onbekend vrouwtje me ineêns bie m'n voor- naeme, wi m'n vrouwe bie was. Ooit ao ze onder m'n vertel-gehoor gezete. Me reeë lang hliek op mee een hroepje mensen, die konde bestelle wat ze wouwe. Ze aode 'ome Dagobert Duck' bie ulder. Iemand opperde, da ze 24 kilo zou ankomme as ze bie aole pos ten wat zou ete! Dat brocht mien bie de rekensom, da ons twaalf kilo ange- komme waere. Di was t'r eên die deu pech een stempel miste, mè toch een medalje kreeg! Een vriendengroep vergaderde nog an 't einde of ze toch nog uut eten zouwe hae! D'n elt ao hin oenger mi! Ik moe stoppe, wan ik mag nie meer woorden gebruke, mè ik ope volgend jaer wi mee te fietsen, te praoten, en te luusteren! dinsdag 20 augustus 2019 GO Brug tussen heden en verleden In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de Archeologieroute in Antwer pen. Dominique Piedfort Antwerpen XV Een deel van de vesting onder de Kipdorpbrug. Meer informatie staat op de site antwerpmuseumapp.com Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. - rTWir - irTFf" I Schepen Koen Kennis in gesprek met archeologe Femke Martens op de Kipdorpbrug. fotos camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42