Commissie Integriteit bespreekt PVV-rapport achter gesloten deuren 'Overschot aan herten gevolg van wanbeheer' 7 WORLDSKILLS RUSLAND De beste koks, schilders, timmerlieden en bloembinders van de wereld strijden komende week tegen elkaar tijdens de Worldskills in Kazan, in Rusland. Ike Vermeulen (20) uit Biervliet mag als Nederlands kampioen CAD- tekenen meedoen aan dit wereldkampioen schap voor vaktalenten. aandenlang heeft hij geoefend. Ontel bare vrije uren bracht hij door ach ter een beeldscherm om nóg beter te worden in het maken van bouwtekeningen op de computer. Elke dinsdagavond volgde hij extra lessen bij Ronald Schroevers. De Scalda-docent be geleidt Ike tijdens de wedstrijd en zit als vakexpert in de jury. Nu is Ike klaar om naar Rusland te gaan om het op te nemen tegen zijn concurrenten uit de rest van de wereld. ,,Ik heb heel veel zin om te laten zien wat ik kan", zegt de voormalig student van mbo- school Scalda. Ike heeft al vaker laten zien wat hij in zijn mars heeft. Hij werd twee keer Nederlands kampioen CAD-tekenen tijdens de nationale vakwedstrijden voor mbo'ers. Vo rig jaar werd hij zesde tijdens het Europees kampioenschap in Buda pest. Dit jaar mag hij met het Ne derlands team - dat bestaat uit dertig vaktalenten - naar Kazan in Rusland. Stress Aan die wedstrijden doen 1600 jongeren mee uit 80 landen. Zo'n 400.000 mensen bezoeken het evenement. ,,Het is stressvol, want je moet onder tijdsdruk werken. En je zit op een soort beursvloer. Bezoekers kunnen meekijken met wat je doet. Daar moet je je niet door laten afleiden." Meedoen is vooral leuk. ,,Ik ga met een heel team uit Nederland. We hebben al vijf bijeenkomsten gehad. Het is een heel gemotiveerd clubje." Ike volgde de opleiding werk tuigbouwkunde. CAD-tekenen had meteen zijn interesse. ,,Ik vind het heel gaaf dat je iets be denkt, het tekent en dat het even later in de werkplaats gemaakt wordt." Hij oefent en oefent. Klasgenoten verklaren me wel eensvoorgek ,,Klasgenoten verklaren me wel eens voor gek. Voor hen is CAD- tekenen gewoon een vak, maar voor mij niet. Ik wil altijd beter worden. Ik wil het sneller kunnen, ik herhaal dingen, net zo lang tot ze een automatisme worden." Die inzet levert hem een baan op als tekenaar bij Centraal Industrie Service in Terneuzen. ,,Ik kan hier trainen voor de wedstrijd en wer ken tegelijk. Ik leer steeds nieuwe dingen." Wereldkampioen gaat hij niet worden, denkt Ike. ,,De Aziaten zijn veel beter. Zij oefenen al vijf jaar hele dagen voor de wedstrijd. Ze focussen alleen op het tekenen. Daar kan ik niet tegenop. Als je bovengemiddeld presteert, kun je een 'medal of excellence' verdie nen. Tijdens het Europees kampi oenschap had ik daar net twee punten te weinig voor. Die me daille is nu echt mijn doel." De commissie Integriteit adviseert de Staten over de lessen die uit het KPMG-rapport te trekken zijn. Hoewel de vergaderingen van de Staten en zijn commissies in prin cipe openbaar zijn, besloot een meerderheid van de commissie In tegriteit in beslotenheid over de gevoelige kwestie te willen praten. Alleen D66'er Ton Veraart vond dat hiervoor geen aanleiding was. ,,Alle stukken die wij hier bespre ken zijn openbaar, dus waarom zou het bespreken ervan achter ge sloten deuren moeten gebeuren?", vroeg hij zich af. De andere leden van de com missie wilden liever buiten aan wezigheid van de pers over het rapport spreken. Als redenen wer den genoemd dat er personen in het geding zijn, dat men zich vrijer voelt zich te uiten tijdens een be sloten vergadering en dat het geen 'politieke' commissievergadering betreft. Bovendien wordt het ad vies uiteindelijk toch in de open- baarheid tijdens de Statenvergade ring besproken, aldus een meer derheid van de commissieleden. Het onderzoeksbureau KPMG bracht in juli een rapport uit over de manier waarop de PVV geld voor werk van de Statenfractie was besteed. KPMG concludeerde 'dat de PVV op een aantal punten te gen de provinciale regels heeft ge handeld'. Aanleiding voor onder zoek waren beschuldigingen van Zeeuwse PVV'ers aan het adres van hun lijsttrekker Peter van Dijk. Het rapport van KPMG en het advies van de commissie Integri teit staan op de agenda van de Sta tenvergadering van 20 september. MIDDELBURG Als een veeboer zo met z'n dieren omgaat als Staats bosbeheer met de herten op de Ha ringvreter, zou die boer al lang een proces-verbaal aan z'n broek heb ben. Dat concludeert de Partij voor Zeeland, die niet begrijpt hoe er zó'n overschot aan herten op het ei landje kon ontstaan. De Statenfrac tie wil opheldering van het dage lijks provinciebestuur. Afschot Beheerder Staatsbosbeheer begint dit najaar met afschot van honder den herten op het eiland in het Veerse Meer. Er leven er nu zo'n ze venhonderd, terwijl al twee jaar ge leden uit onderzoek bleek dat er ei- genlijk maar plaats is voor nog geen honderd exemplaren. Maar sinds dien nam hun aantal met nog eens vierhonderd toe. Toestemming Staatsbosbeheer kreeg pas begin dit jaar toestemming van de provincie voor afschot, geeft die organisatie aan. Dat deed Statenlid Francois Ba- bijn in de pen klimmen. Klopt dat, wil hij weten van Gedeputeerde Staten, en zo ja: hoe kan dat? Babijn, die spreekt van een 'wan beheer' met 'dierenleed en ernstige schade' als gevolg, wil ook weten wat GS gaan doen om dit soort mis standen in de toekomst te voorko men. dinsdag 20 augustus 2019 GO 'Wordt Ike de beste CAD-tekenaar?' Cornelleke Blok Biervliet Ike Vermeulen (20) uit Biervliet doet mee aan de Worldskills in Kazan (Rusland). foto camile schelstraete -Ike Vermeulen Het rapport van KPMG over ge sjoemel met fractiegeld door de PVV-Statenfractie is gister avond achter gesloten deuren besproken door de commissie Integriteit van Provinciale Sta ten. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39