Levenslessen van aandoenlijke Derek 26 MEDIA CULTUUR I De tv-quiz is hot. De publieke omroep scoort met 2 voor 12en De slimste mens, bij RTL 4 doet nieuwkomer Ik Weet Er Alles Van het soms zelfs beter dan GTST. Waarom is de quiz zelfs in het Netflix-tijdperk zo geliefd? VERBORGEN JUWEELTJES Het is een Britse komedie, een documentaireserie in de stijl van The Office. Toch is het een heel an dere serie met vooral een heel andere Ricky Ger- vais. Hij speelt Derek, een zwaar autistische man die werkt in een bejaardentehuis. Hij bedoelt het altijd goed, maar komt door zijn sociale onvermo gen vaak net even heel onhandig uit de hoek. De rek, die graag mensen tegen de grond worstelt en in de houdgreep neemt, kan het goed vinden met de cynische conciërge Doug, de lieve manager Hannah en de oversekste handtekeningenjager Kev. Die werkt niet in het tehuis, maar hangt er wel altijd rond. In het tweede seizoen delen Derek en Kev een krappe caravan, een avontuur op zich. Deze serie hangt niet aan de actualiteit, de thema tiek is gegarandeerd roestvrij. Waarom deze? Vanwege Derek, die de kijker beroert en óntroert. Geef die lieve bejaardenverzorger wel minstens een paar afleveringen de tijd om je hart te verove ren. Maar kom op, iemand die een ambulance belt omdat hij in de tuin een piepjong vogeltje heeft gevonden, die kan toch bij niemand stuk? Ricky Gervais is volkomen geloofwaardig als Derek, geen moment doet hij denken aan zijn personages uit The Office of After Life, zijn recente Netflix-se- rie. Je sluit die aandoenlijke man in je hart. Zijn datingavonturen in het tweede seizoen zijn hila risch, net als de terugkerende blikken die hij over zijn schouder in de camera werpt, waarbij hij de kijker rechtstreeks bij het geheel betrekt. Derek mag minder be gaafd lijken, stiekem geeft hij ons allemaal le venslessen. de seksuele (vooral verbale) uitspattingen van Kev in het tweede seizoen voor sommige kijkers te ver gaan. Die kunnen af haken, terwijl er nog zulke mooie ontroerende momenten volgen. De scene waarin Derek de die renarts aanbiedt zijn nieren te doneren aan een terminale hond is een regelrechte tranentrekker. Potentiële afhakers: bijt even door, het komt goed! Kijken! De afleveringen zijn kort, 23 minuten, be kijk er zeker drie om te wennen aan de persona ges. Netflix spreekt over drie seizoenen, maar het derde seizoen bestaat uit één special van een uur, waarin de verhaallijnen mooi worden afgehecht. dinsdag 20 augustus 2019 Album van Neil Young TELEVISIE Goedkoop in historie m in de traditio nele televisie wereld te kun nen concurreren met Netflix, Vi deoland en You- Tube, zien zen ders zich gedwongen meer uit te pakken met 'onmisbare' tv-evene- menten als The voice of Holland, Wie is de mol? en sportwedstrijden. Want 'die ervaar je liever met z'n allen te gelijk'. Quizzen vallen niet direct in die categorie en toch trekken die, juist ook nü, veel kijkers. „Seminars en workshops beginnen ook vaak met een quizvraag om de aandacht van het publiek te trekken'', zegt producent en gameshow-expert Julien Bracco Gartner van Ende- molShine, verantwoordelijk voor on der meer Eén Tegen 100, The Wall en Miljoenenjacht. ,,Het is een leuke ma nier om op laagdrempelige wijze kennis over te dragen. Als je met ie mand anders in de ruimte zit, kun je een beetje opscheppen. 'Oh, die vraag wist ik wél!' Maar ook in je eentje werkt het: je meet je eigen krachten aan die van de kandidaten.'' Bovendien beweert Bracco Gartner dat het genre wel degelijk urgentie heeft. ,,Je wilt het tóch zien en on dergaan op het moment dat het wordt uitgezonden. Ik neem veel programma's op, maar als ik De slimste mens wil zien en die van giste ren heb gemist, kies ik in plaats van We hebben er bewust voor gekozen de hele week met dezelfde kandidaten te spelen terugkijken toch voor de aflevering van vanavond.'' Bekende tv-spellen als De slimste mens, 2 voor 12 en Eén tegen 100 scoren nog altijd steevast meer dan een mil joen kijkers. De gloednieuwe quiz Ik weet er alles van met Ruben Nicolai op RTL, noteert in de vroege avond cijfers rond de 800.000 en doet het daarmee soms beter dan de moeder aller soaps GTST. SBS 6 van Talpa TV haalt de evergreen Lingo van stal. Weggeweest ,,De quiz is nooit echt weggeweest, maar was wel even verdwenen uit de commerciële programmaschema's'', merkt directeur televisie en radio Paul Römer van Talpa op. „Zenders richtten zich lang op de doelgroep 20-49 jaar en dan is een quiz best een risico.'' Tegenwoordig omarmen veel zenders de wat oudere kijkers, die immers nog wél massaal traditioneel televisie kijken. Römer: ,,En dan is er altijd één suc ces dat het ijs breekt. Dat is nu De slimste mens. 'Ah, een quiz in de voor avond die goed scoort. Het kan dus weer!'. Wij zijn heel blij dat we Lingo (te zien vanaf maandag, red.) konden krijgen. Het meespeelgehalte is daar maximaal. Bij 2 voor 12 zijn de vragen best pittig, waardoor de kijker zich buitengesloten kan voelen.'' Dat laatste is van belang voor suc ces, meent ook Bracco Gartner van EndemolShine. ,,Voetbalquizzen zijn vaak geprobeerd, maar eigenlijk nooit gelukt. Het gaat over de num- We worden overstelpt met nieuw aanbod van series en films, maar kunnen lang niet alles bekijken. Deze week duiken we naar de bodem van de on-demandplatforms, op zoek naar vergeten pareltjes. Vandaag: Derek (2012, komische dramaserie, Netflix). Alexander van Eenennaam Wat stelt het voor? Is het niet verjaard? Alleen jammer dat Kortom GO MUZIEK Op de website van rockle- gende Neil Young staat te lezen dat hij in oktober een nieuw album zal uitbrengen. De plaat gaat CO LORADO heten. Binnenkort ver schijnt al een nummer van het album: Rainbow Of Colors. 1 3 Presentator Hans Goedkoop is vanaf 30 au gustus op NPO 2 te zien met het geschiede nisprogramma Een bezeten wereld. Neder land tussen de oorlog. De zes delige serie gaat over Ne derland in de jaren 20 en 30. 3 "U O Wat weet van de tv Gudo Tienhooven ANGELA DE JONG is met vakantie Quizmaster Philip Freriks in De slimste mens. 44 —Ralph de Beurs, RTL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 26