en zus? Ze noemden me een held, maar ik was dom Grenzen en luchtruim worden gesloten, het congres stilgelegd, en ik kan het land niet uit 19 René Diekstra dinsdag 20 augustus 2019 deren handelen volledig vanuit hun eigen gevoel. Je helpt ze door ze te leren inleven in de ander. Bijvoor beeld door uit te leggen dat een broertje het niet leuk vindt als jij zijn speeltje afpakt. Als ouder moet je begrip opbrengen voor de situatie van de een en de gevoelens van de ander benoemen. Dat kan vanaf een jaar of 4, want dan beginnen kinde ren empathie te ontwikkelen. Voor die tijd blijft het bij simpele aanwij zingen en spelregels." Ook goede communicatie verbe tert de band tussen kinderen. ,,Con- flicten zijn leerzaam als er een oplos sing komt waar iedereen zich happy bij voelt. Van iets simpelweg verbie den leren kinderen niets. Betrek ze daarom bij de oplossing en laat ze met argumenten komen waarom ze vinden dat het hun beurt is om aan dacht te krijgen of te spelen. Ouders voelen dit soort dingen overigens meestal goed aan.'' Pont is het daarmee eens: ,,Je ver diepen in de belevingswereld van een ander kan zelfs voor volwassenen moeilijk zijn. Dat leer je in je kinder tijd.'' Wanneer is ruzie tussen broers en zussen kindermishandeling? Niet elke ruzie tussen broers en zus sen is onschuldig. ,,Je zusje een keertje treiteren hoort er bij, maar als het dagelijks gebeurt, is er meer aan de hand'', zegt Pont. De intensiteit van broer-zuscon flicten maakt het herkennen van mishandeling soms moeilijk, maar het komt wel degelijk vaak voor, zegt Van Berkel, die als eerste in Neder land onderzoek doet hiernaar. ,,Dat varieert van fysiek geweld tot spullen vernielen of iemand stelselmatig kleineren door steeds te zeggen dat hij of zij dom of lelijk is.'' De eerste stap is het herkennen van zulke schadelijke patronen, zeg gen de deskundigen. ,,Je ziet dan dat één kind zich steeds meer terugtrekt of de straat opgaat om niet bij een broer of zus te hoeven zijn. Of dat één kind altijd het geweld initieert en de ander het onderspit delft.'' Van Berkel: „Geweld tussen broers en zussen kan komen door proble men in het gezin, zoals alcoholisme of chronische stress bij ouders. Soms heeft de geweldpleger een psychi sche stoornis; een broertje of zusje is daar dan vaak het eerste slachtoffer van.'' In zulke situaties is professionele hulp zoeken op zijn plaats, maar ook daar lopen ouders en slachtoffers soms tegen onbegrip aan. ,,Hulpver- leners denken al snel dat het om een normale broer-zusruzie gaat, terwijl onderzoek toont dat slachtoffers van chronisch geweld van een broer of zus daarvan psychische schade oplo pen. Bovendien hebben zulke con flicten een grote impact op het hele gezin.'' En hoe gaat het als de broers en zussen groot zijn? ,,Eén ruzie kan twee levens verwoes ten, terwijl duizend ruzies opgeno men kunnen zijn in het bestaan'', zegt Pont. Volgens de vader van twee zoons zegt veelvuldig ruziën dan ook niets over de band tussen kinderen. ,,Juist een warme band kan gepaard gaan met veel conflicten. Als er tegenover de ruzies voldoende posi tieve interacties staan, zit het goed. Die kinderen gaan later samen stap pen en worden de beste vrienden.'' Van Berkel: ,,Een levensgebeurte nis kan soms alles veranderen, maar jonge kinderen die een warme band hebben, houden ook over de tijd heen een stabiele relatie. Samen ruziën kan leerzaam zijn en bijdra gen aan een band voor het leven, mits er geen sprake is van geweld.'' Zomer 2019. De manager van het hotel in Bled, een stad in Slovenië, is nieuw en vraagt me of het waar is dat ik hier al sinds het einde van de oorlog kom. Ik bevestig dat, waarop hij me vraagt tijdens mijn verblijf een keer mijn relaas te doen. 26 juni 1991. Ik ben uitgenodigd om in Ljubljana, de hoofdstad van Slovenië, een inter nationaal congres te openen. Kort tevoren heb ik overwogen af te zeggen. Vanwege dreiging van oorlog tussen de federale regering van Joe goslavië en Slovenië, dat zich uit de federatie los wil maken. De organisatoren bezweren me dat het zo'n vaart niet zal lopen en toch te komen. Dat doe ik. Daar aangekomen blijk ik de enige buitenlander. En daarmee de redder van het internationale karakter van de bijeenkomst. Ik ben halverwege mijn openingslezing als in de zaal groot rumoer uitbreekt. Het blijkt dat de federale troepen zojuist de grens met Slovenië zijn overgestoken. Het is oorlog. Grenzen en luchtruim worden gesloten, het congres stilgelegd en ik kan voorlopig het land niet uit. Op de vraag van mijn gastheren wat ik in de tussentijd wil doen, antwoord ik: 'Breng me naar de mooiste plek die jullie hebben'. Dat blijkt het voormalige zomerverblijf van wijlen president Tito aan het meer van Bled te zijn. De dagen die ik daar als enige hotelgast verblijf, word ik als held behandeld. Alsof ik symbool sta voor het feit dat niet elk EU-land het kwetsbare Slovenië in de steek laat. Ik heb er een aantal vrienden aan overgehouden, onder wie de hui dige burgemeester van Bled. Soms moet ik toch weer uitleggen, zoals aan de nieuwe manager, dat ik allesbehalve een held was. Eerder een domme waaghals. Ik nam onnadenkend grote risico's, zoals reizen naar een oorlogsgebied waarvoor een negatief reis advies gold. En ik had te snel tegen mijn gast heren 'ja' gezegd en mijn partner en kinderen geen inspraak in dat besluit gegeven. Zij hebben een aantal dagen in de rats gezeten. Kortom, er zit een belangrijke waarheid in de uitspraak van de Britse dichter Alfred Tennyson: 'Wijs me een held en ik schrijf u een treurspel'. Ik mag van geluk spreken dat het dat niet is geworden. Op vakantie in Slovenië denkt Diekstra terug aan een congres waar hij was toen daar de oorlog uitbrak. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO nooit geboren!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19