GEZOND Wat zit er achter ruzie tussen broer Vraag het onze specialisten 18 Waarom slaan broers en zussen elkaar af en toe de kop in? Wanneer wordt het te erg en wat kun je dan als ouders doen? Ontwikkelingspsycholoog Steven Pont en orthopedagoog Sheila van Berkel geven antwoorden. J\*SB Mijn man is een nareist, wat moet ik doen? Volgens vrienden moet ik in therapie met liefdesverdriet Waar moet ik aan denken als ik zzp'er wil worden? „Meestal geldt: hoe meer contact, hoe meer conflict'', zegt orthopedagoog Sheila van Berkel die aan de Universi teit Leiden onderzoek doet naar opvoeding, kindermishandeling en broers en zussen. Hoewel de ruzies over onbenulligheden gaan, speelt rechtvaardigheid de grootste rol. „Kinderen zijn daar heel gevoelig voor. Als een broertje langer mag op blijven vinden ze dat alleen goed als daar een goede reden voor is.'' Die ruzies lopen hoog op omdat ruzie met familie veilig is. Van Ber- kel: ,,Als je een vriendje uitscheldt, wil hij je misschien nooit meer zien, maar met je zus zit je dezelfde avond nog aan de eettafel. Andersom kun je niet weglopen van ruzie met een familielid.'' Broer-zusruzies zijn daarom dé ge legenheid om onze sociale vaardig heden te oefenen, zegt systeemthera peut en ontwikkelingspsycholoog Steven Pont. „Volwassenen hebben net zo vaak conflicten, alleen gaan we er anders mee om. Met broers en zus sen kunnen we in een veilige setting oefenen met assertiviteit: we leren opkomen voor onze belangen zonder de relatie met de ander te schaden.'' Naast eerlijkheid, spelen liefde en aandacht van de ouders een grote rol. Pont: „Ouders weten dat liefde oneindig is, maar kinderen zien dat niet zo.'' Bovendien is er een biologi sche reden voor de strijd. ,,In de oer tijd betekende de komst van een nieuw kind dat je van de borst gesto ten kon worden. Vogels donderen daarom regelmatig een broertje of zusje het nest uit. Daar staat tegen over dat jij wel de hersens van je broer mag inslaan, maar een buiten staander niet. De familieband is onze existentiële basis.'' Volgens diverse onderzoeken hebben broertjes vaker ruzie dan zusjes, maar zowel Van Berkel als Pont zijn daar sceptisch over. Waar jongens elkaar eerder fysiek te lijf gaan, zijn conflic ten tussen meisjes vaak politieker, zegt Pont. ,,Een ruzie tussen broers is als een strovuur. Het loopt hoog op, maar daarna gaan ze net zo makkelijk een potje voetballen. Bij meiden is Ouders weten dat liefde oneindig is, maar kinderen zien dat niet zo Kinderen handelen volledig vanuit hun eigen gevoel het een veenbrand die van tijd tot tijd opsteekt.'' Wel hebben jongere kinderen vaker conflicten, vooral als het leef tijdsverschil klein is. ,,Dat komt ook weer doordat er dan meer contact is'', aldus Van Berkel. ,,Broers en zussen met een groter leeftijdsverschil heb ben ieder hun eigen leven. In de puberteit richten kinderen zich meer op hun vrienden en nemen de ruzies thuis af.'' Toch is het zaak om te waken voor hokjes, zegt ze. ,,Het gaat niet om het geslacht, maar om iemands persoon lijkheid.'' Hetzelfde geldt voor de positie van het kind in een gezin: ,,Anders dan vaak wordt gedacht, is de jongste niet altijd de rebel en de oudste de leider. Mensen gedragen zich wel naar dit soort ideeën. Dan wordt het een selffulfilling prophecy die zelfs van invloed kan zijn op de latere carrièrekeuze. Stop kinderen niet in hokjes, maar zie het unieke in ieder kind en pas de opvoeding daarop aan.'' Als ouder moet je aan heuse conflict begeleiding doen, zegt Van Berkel, zelf moeder van twee dochters. ,,Kin- dinsdag 20 augustus 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Psycholoog Relatiefilosoof Bedrijfspsycholoog Steven Pont Jan Drost Ellen Huijsmans Sinds enige tijd lijkt het nor maal om mensen etiketten op te plakken als een relatie in het slob is geraakt of als een scheiding wordt uitgesproken. Mannen blijken ineens massaal narcistisch te zijn en vrouwen krijgen van hun partners weer vaker een borderline-diagnose opgelegd. Wat echter waarschijnlijker is, is dat het gedrag van uw man simpelweg een symptoom van de kwaliteit van uw relatie is. Hij trekt zich weinig meer van u aan, gaat zijn eigen gang en is veel moeilijker te bereiken dan vroeger. Maar dat is niet omdat hij ineens een psychiatrische stoornis heeft, maar omdat alle sap uit uw relatie met hem is verdwenen. Hij is daardoor in sociaal-emotioneel opzicht voor zichzelf begonnen en u leest dat gedrag dus verkeerd. Het zit 'm dus in de relatie, niet in hem. Het goede nieuws is dat een in het slob geraakte relatie veel makkelijker op te pakken is dan het is om een narcist te genezen. Er is dus nog hoop. -Steven Pont Als je het moeilijk hebt zijn er altijd mensen die je aanraden er eens met iemand over te praten. En met die iemand bedoelen zij zelden zichzelf, maar een professionele hulp verlener. Dit uitbesteden van hulp kan te maken hebben met luiheid of tijdgebrek, maar kan ook voortkomen uit onzeker heid: misschien zijn ze bang iets verkeerds te zeggen en de ander nog verder de put in te praten. Dat is begrijpelijk, maar ook jammer, want om iemand met liefdesverdriet te helpen hoef je niet per se gestudeerd te hebben. Wat je vooral moet zijn is een mens. In mijn boek Als de liefde voorbij is schrijf ik dat liefdesverdriet niet in de eerste plaats een psychische stoornis is, maar een normale ervaring die bij het leven hoort. Dus in plaats van iemand met een gebroken hart door te ver wijzen kun je ook tegen hem of haar zeggen: 'Ik ben er voor je'. En het is niet erg als jouw hulp wat onbeholpen is, als je de ander maar laat weten dat hij niet alleen is. Dat is het belang rijkste. -Jan Drost Zzp'ers kunnen over het alge meen een hoger tarief per uur vragen, maar niet werken bete kent geen geld en je moet zelf je pensioen en verzekeringen betalen. Zzp'ers kunnen veelal hun eigen tijd indelen en erva ren vrijheid, maar bij sommige klussen zit je toch vast aan de tijden waarop de opdracht gever je wil hebben. Als zzp-er kun je zoveel wer ken als je wilt, met voor sommi gen de valkuil dat ze moeilijk 'nee' kunnen zeggen en daar door te veel werk aannemen. Je zit minder in het keurslijf van een bureaucratische orga nisatie, maar structuur en dui delijkheid moet je dus voor jezelf creëren. Sommige zzp'ers ervaren het werk als eenzaam omdat ze nooit echt bij een team horen. Toch kom je ook bij opdracht gevers en kun je een kantoor hebben in een bedrijfsverza melgebouw en daardoor ook de gezelligheid van gelijk gestemden ervaren. Je kunt je eigen ontwikkeling vormgeven, maar het blijft zaak na te denken over scholing en ontwikkeling, want sommige zzp'ers richten zich veel op geld verdienen en minder op verrijking. -Ellen Huijsmans 'Was je maar BINA AYAR Waarom hebben broers en zussen zo vaak ruzie? Wat is de rol van leeftijd en geslacht? -STEVEN PONT -SHEILA VAN BERKEL Wat doe je als ouders bij ruzie tus sen je kinderen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18