'Terugdraaien van hogere energietaks lijkt een loze belofte' ECONOMIE 15 extra koopkracht op Gadgets Uitgaven balans gen energiebelastingen. Alles bij elkaar genomen consumeert een gemiddeld Nederlands huishou den minder dan vóór de crisis van 2008, berekende ING medio april. De groei van het nationale inko men vertekent, stelt econoom Klok. De stijging komt mede door dat de Nederlandse bevolking af gelopen tien jaar flink toenam. Het aantal huishoudens steeg met 7,5 procent. Stabiliteit ING noemt de achterblijvende consumptie overigens niet per se negatief. ,,Het is exact wat de poli tiek beoogde", zegt Klok. „Doordat mensen meer aflossen, hebben ze minder grote schulden. Dat ver groot de financiële stabiliteit. Ne derlanders hebben dan meer buf fers als het tegenzit." Vraag is wat er met de consump tie gebeurt nu de economische verwachtingen voor komende ja ren minder gunstig lijken. Het Centraal Planbureau (CPB) stelde zijn prognose voor 2020 vorige week neerwaarts bij tot 1,4 pro cent. Ter vergelijking: voor dit jaar gaat het CBP uit van 1,8 procent. Arbeidsmarkt Het CBS maakt zich weinig zor gen. ,,Voorlopig gaat het goed op de arbeidsmarkt", zegt econoom In plaats van het geld aan leuke dingen uit te geven, gaat het vooral op aan de hypotheek Van Mulligen. Afgelopen kwartaal daalde het aantal werklozen met 11.000 naar slechts 305.000, het laagste aantal sinds 2003. Het CBS wijst er op dat de cao-lonen in middels harder stijgen dan afgelo pen jaren. ,,Ook als het straks eco nomisch minder gaat, blijven sala rissen nog even doorgroeien", stelt Van Mulligen. ,,Dat zag je ook in 2009, toen het al crisis was, maar de lonen doorstegen. Dat kwam omdat de cao's een jaar eerder wa ren afgesproken." Volgens het economisch bureau van ING kan het nog jaren duren voordat de con sumptie volledig hersteld is. Zorg- kosten zullen ko mende jaren bo vendien blijven stijgen, net als energiebelastin gen. Door het korten op de pensioenen moe ten veel Nederlan ders bovendien extra sparen. „Het kan nog wel tot 2025 duren voordat huishou dens weer evenveel goederen en diensten kopen als in 2008'', zegt Klok. ,,Mogelijk duurt het zelfs nóg langer voordat er evenveel be stedingsruimte voor 'leuke din gen' is als toen." De fors gestegen energienota zorgde eerder dit jaar voor commotie. Nederlanders beta len dit jaar ruim 300 euro meer aan gas en licht, vooral door hogere belastingen. Nadat het CBS cijfers van prijsvergelijkers als gaslicht.com bevestigde, be loofde premier Rutte vlak voor de Provinciale Statenverkiezin gen van 20 maart de verhoging ongedaan te maken. Terugdraaien gaat het kabi net echter veel geld kosten, schrijft fiscalist Michiel Span- jers deze week in Weekblad Fis caal Recht. Hij becijferde op ba sis van begrotingsstukken dat het kabinet de energiebelasting en Opslag Duurzame Energie (ODE) voor huishoudens dit jaar met 900 miljoen euro heeft verhoogd. ,,Dat is 1,1 miljard in clusief omzetbelasting. De be lofte van belastingverlaging is vervolgens tien weken na in werkingtreding van die verho ging gedaan." Het kabinet wekt zo de in druk de gehele verhoging van 1,1 miljard van tafel te halen, stelt Spanjers. Probleem is vol gens hem dat het kabinet dat via de Opslag Duurzame Ener gie wil doen. Deze ODE is een bedrag dat burgers en bedrij ven jaarlijks bovenop hun nota krijgen om de vergroening van onze energievoorziening te be kostigen. Bedrijven moeten meer ODE gaan betalen en burgers minder. De ODE brengt jaarlijks voorlopig weinig geld in het laatje, minder dan 2 miljard euro, stelt Spanjers, tussen 2007 en 2010 politiek adviseur van CDA-staatssecretaris van Financiën Jan Kees de Jager. ,,Dat gaat evenwel niet lukken met wat gesleutel in de voor wat betreft budgettaire om vang nog relatief bescheiden ODE, tenzij algehele afschaf fing voor huishoudens aan de orde is." Al met al acht de fiscalist de kans groot dat premier Rutte een loze belofte heeft gedaan. ,,Het kabinet heeft er nog een hele zware (budgettaire) dob ber aan om de belofte van een belastingverlaging op de ener gierekening aan de kiezers daadwerkelijk gestand te doen." Je kunt een olifant wel een muis noemen, maar dan gaat hij niet opeens uit zijn slurf piepen Spanjers bekritiseert in zijn ar tikel in het Weekblad Fiscaal Recht ook de onnavolgbare wijze waarop het kabinet de ODE heeft ingericht. Hoewel het overduidelijk een belasting is, staat deze inkomstenbron niet zo in de rijksbegroting. Al met al moffelt het kabinet deze ODE weg, stelt Spanjers, die spreekt van een staaltje inter departementale machtspoli tiek. ,,Met de ODE is voor het ministerie van Economische Zaken een eigen inkomsten bron gecreëerd voor de eigen uitgaven", aldus Spanjers. Hij waarschuwt dat de CO2- belasting waaraan het kabinet nu werkt, straks ook zo wordt weggemoffeld. Spanjers komt tot die conclusie nu staatsse cretaris Menno Snel van Finan ciën tot nu toe in geen enkel kabinetsstuk wordt betrokken bij de vormgeving en uitwer king van de CO2-taks. ,,Een slechte zaak. Je kunt een olifant wel een muis noemen, maar daardoor gaat het beest niet opeens uit zijn slurf piepen." dinsdag 20 augustus 2019 GO achter bij groei Het inkomen van huishoudens steeg afgelopen decennium met 9,3 procent, de consumptie groeide met 4,1 procent. —Peter Hein van Mulligen, CBS Nederlanders betalen dit jaar ruim 300 euro meer voor gas- en elektriciteitsverbruik. foto anp Als het kabinet de flink ver hoogde energietaks terug draait, kost dat wel 1,1 mil jard euro, becijfert Michiel Spanjers, fiscalist en voor malige rechterhand van ex- staatssecretaris en minister van Financiën Jan-Kees de Jager in een nieuw weten schappelijk artikel. Hij ver moedt dat het een loze be lofte blijkt. David Bremmer Rotterdam —Michiel Spanjers, fiscalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15