0) \^m Hypotheek Voeding Woonlasten, energie en medische zorg slokken 14 Hoewel Nederlandse huishoudens er afgelopen decennium dik 9 procent in inkomen op vooruit gingen, zijn ze dat geld niet aan leuke dingen gaan uitgeven, constateert het CBS in een nieuwe analyse. Rara, hoe kan dat? Kort Gokbedrijf krijgt een boete Gokbedrijf Trannel International, beter be kend als Unibet, heeft een boete van 470.000 euro gekregen van de Nederlandse Kansspelautoriteit. De op Malta gevestigde onderneming bood in de tweede helft van vorig jaar gokspellen en sportweddenschap pen aan via de website Unibet.eu. Het is in Nederland verboden online gokspellen aan te bieden. Bundesbank vreest recessie De Duitse centrale bank acht het realistisch dat Duitsland dit najaar in een recessie be landt. Nadat de Duitse economie in het tweede kwartaal 0,1 procent kromp, ver wacht de Bundesbank komend derde kwar taal opnieuw 'geringe' krimp. Volgens de Bundesbank is het vooral aan de industrie te wijten dat de economie minder hard draait. De handelsoorlog tussen de VS en China speelt eveneens een grote rol. Apple-topman maant Trump Apple-topman Tim Cook heeft president Donald Trump uitgelegd dat Apple's con currentiepositie wordt aangetast door de Amerikaanse importheffingen op Chinese producten. Grote tegenstrever Samsung heeft daar immers geen last van, stelde Cook. De Amerikaanse president liet weten dat Cook een indrukwekkend pleidooi had gehouden. ,,Ik denk erover na." Apple laat vrijwel al zijn producten als iPhones, iPads en Mac-computers in China maken. VS stelt sancties weer uit Een deel van de Amerikaanse sancties tegen Chinese techgigant Huawei wordt opnieuw met drie maanden uitgesteld. Dat zei de Amerikaanse minister van Handel Wilbur Ross in een interview met Fox. Het Witte Huis plaatste Huawei medio mei op de zwarte lijst, waardoor Amerikaanse bedrij ven geen spullen en technologie aan het Chinese techbedrijf meer mogen leveren. Air France-KLM ArcelorMittal Galapagos Het verhaal is bekend: doordat Ne derlanders jarenlang de hand op de knip hielden, herstelde onze economie na de crisis veel trager dan de economieën van omrin gende landen, waaronder Duits land. Inmiddels laten we het geld weer rollen en draait de Neder landse economie alweer enkele ja ren op volle toeren. Toch blijven bepaalde uitgaven van huishou dens nog steeds achter, ziet het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS). Terwijl het nationaal inkomen van huishoudens afgelopen decen nium met 9,3 procent steeg, groeide de consumptie slechts 4,1 procent. Dat komt, analyseert het CBS, doordat Nederlanders het ex tra inkomen liever stoppen in het extra aflossen van hun hypotheek. Ook stegen de prijzen van veel consumptiegoederen relatief sterk, waardoor huishoudens minder spullen konden kopen. ,,In plaats van het geld aan leuke dingen uit te geven, gaat het vooral op aan de hypotheek. Een moetje", constateert Peter Hein van Mulli- gen, hoofdeconoom van het CBS. Hij noemt dat geen slechte zaak. ,,In de jaren 90 maakte de totale hypotheekschuld de helft van ons nationale inkomen uit. Vervolgens stegen de huizenprijzen zo hard dat de hypotheekschuld uiteinde lijk hoger lag dan het gezamenlijk inkomen. Toen kwam de crisis en beseften veel Nederlanders dat huizenprijzen niet altijd blijven stijgen." Boete doen Al met al doen we nog steeds boete voor de hoge hypotheekschulden, doceert Van Mulligen. ,,Veel men sen hebben extra afgelost of doen dat nu nog." De wet is bovendien veranderd: bij nieuwe hypotheken moet tegenwoordig standaard worden afgelost, aflossingsvrij kan niet meer. De CBS-hoofdeconoom wijst verder op de ultralage rentes. ,,Veel mensen vinden het zinvoller een extra aflossing te doen dan het geld op een spaarrekening te zet ten." Het economisch bureau van ING deelt de analyse van het CBS. Vol gens econoom Marcel Klok komt het plaatje zelfs nog minder floris sant uit, doordat Nederlanders een groter deel van de consumptie kwijt zijn aan zogenaamde basis behoeften: levensmiddelen, ener gie en zorg. Zo slokt de gezond heidszorg steeds meer geld op. Klok: ,,Als Nederlanders betalen we dat met z'n allen, onder meer in de vorm van hogere eigen bij dragen. Weliswaar hebben kabi netten bezuinigd, maar slechts met het resultaat dat zorguitgaven minder explosief stegen dan an ders het geval was geweest." ING wijst op duurdere levens middelen, hogere huren en geste- KANSSPELEN DUITSLAND SANCTIES HUAWEI O dinsdag 20 augustus 2019 GO De Frans-Ne derlands lucht vaartcombinatie kreeg een ad viesverhoging van Citigroup. De staalprodu cent steeg na spanningsverla- gende geluiden rond de handels oorlog. Er bestaat vrees voor een ver plichte waar schuwing bij fil- gotinib. De energiegigant profiteert van de hogere olieprij zen. o Consumptie blijft David Bremmer Rotterdam HUAWEI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14