'Lagere straf voor oberschoppers is niet realistisch' Burgemeesters aan de kant gezet om 'steun aan PKK' gefeliciteerd met je nieuwe huis EUWS 11 Regering Turkije benoemt AKP-mensen Vijf maanden geleden waren deze leden van de linkse pro-Koerdi sche oppositiepartijHDP met grote meerderheden democratisch gekozen. In hun plaats heeft de re gering AKP-gouverneurs be noemd, die tot 2024 aanblijven. In het gemeentehuis van de stad Van verwijderden AKP-functio- narissen onmiddellijk na de machtsgreep een staatsieportret van Mustafa Kemal Atatürk, de eerste president van Turkije, en vervingen het met een foto van Er- dogan. De afgezette burgemeester van Mardin, Ahmet Türk (73), pro testeerde fel tegen de maatregel en zei: ,,Ze negeren de wil van het volk en noemen het democratie." ,,Coups worden niet alleen met tanks, kanonnen en geweren uit gevoerd'', fulmineerde het linkse parlementslid Sezgin Tanrikulu op Twitter. Hij veroordeelde de maatregel als een 'staatsgreep te gen de politieke voorkeuren van het volk'. Tegelijk met het afzetten van de burgemeesters arresteerden een heden van de antiterreurpolitie in 29 provincies 418 vermeende le den van de PKK. De burgemeesters om wie het gaat zijn Selcuk Mizrakli van Diyarbakir die met 63 procent van de stemmen werd gekozen, burge meester Ahmet Türk van Mardin, die met 56 procent won, en burge meester Bedia Özgök^e Ertan van de stad Van, die 54 procent van de kiezers achter zich kreeg. De drie steden hebben een totale bevol king van zo'n 3,7 miljoen mensen. Tot 2024 kunnen zij geen nieuwe burgemeesters kiezen. De politici werden afgezet we gens vermeende 'terroristische propaganda' en steun aan de ver boden Arbeiderspartij van Koerdi- stan, PKK. Die staat in Turkije, de EU en de Verenigde Staten op een zwarte lijst. De autoriteiten beschuldigen de drie HDP-burgemeesters ook van het 'uitvoeren van opdrachten van de PKK', het bijwonen van 'begra fenissen van terroristen', en het W Sinds 2016 zijn zeventig Koerdische burgemeesters vervangen veranderen van straatnamen in 'namen van leden van terreurorga nisaties'. Het ministerie van Binnen landse Zaken verwijt hen tevens te werken volgens het covoorzitter- schapsysteem van de partij, vol gens welk elke gekozen functie wordt gedeeld door een manne lijke en vrouwelijke kandidaat. Dat alternatieve systeem, dat in geen enkele andere regio in Turkije wordt toegepast, zou volgens An kara zijn geïmplementeerd 'in op dracht van de terreurorganisatie' (PKK) als een 'instrument om de ondeelbare territoriale integriteit van de staat en eenheid van de na tie' te ondermijnen. Ekrem Imamoglu, de nieuwe bur gemeester van Istanboel, die twee maanden geleden werd gekozen met steun van de HDP-kiezers, toonde zich solidair met zijn weg gestuurde ambtsgenoten en bekri tiseerde het afzetten van de burge meesters als 'onverenigbaar met democratische praktijken'. ,,Het negeren van de wil van de kiezers is onaanvaardbaar." Meerderheid De HDP ligt al langer onder vuur van Erdogan, met name sinds de parlementsverkiezingen van juni 2015 toen Erdogans partij 8 procent verloor. Daarmee raakte de AKP voor het eerst sinds 2002 zijn abso lute meerderheid kwijt. Dat was te wijten aan de groei ende populariteit van de HDP, die als de op een na grootste opposi tiepartij met 12 procent van de stemmen en tachtig zetels in de volksvertegenwoordiging kwam. Partijleider Selahattin Demirtas had vooraf gezworen dat hij er al les aan zou doen om de ambitie van Erdogan om een almachtige president te worden te dwarsbo men. Dat kwam hem en zijn partij duur te staan. Hij en een tiental andere HDP- parlementsleden werden achter tralies gezet. Ondanks talloze ar restaties van Koerdische kaderle den, journalisten en activisten slaagde de HDP er toch in bij de jongste verkiezingen 62 parle mentszetels te veroveren. Het benoemen van AKP-bu- reaucraten na het afzetten van ge kozen Koerdische burgemeesters begon in 2016. Verkozen HDP-bur- gemeesters van zeventig gemeen ten zijn sindsdien afgezet. Meestal werden ze beschuldigd van terro ristische propaganda en kregen ge vangenisstraffen tot achttien jaar. In mei van dit jaar werden de Haagse broers Armin en Arash N. veroordeeld tot zes en vijf jaar cel wegens zware mishandeling. Voor Armin een jaartje meer omdat hij een dag eerder ook nog een klap zou hebben uitgedeeld in een an dere uitgaanstent. Justitie gaat van daag voor 'poging tot moord'. Armin en Arash waren vorig jaar april met vrienden in de Tsjechi sche hoofdstad om een vrijgezel lenfeest te vieren. De groep kreeg ruzie met de manager van restau rant Polpo, omdat ze op het terras bier dronken dat ze hadden meege nomen. De toegesnelde ober Miro- slav 'Mirek' V itek werd door Armin en Arash afgetuigd en liep zware verwondingen op. Op de grond Lange tijd hing de broers poging tot moord en tien tot achttien jaar cel boven het hoofd, omdat de ober al op de grond lag toen Armin en Arash hem molesteerden. Daarmee namen ze 'bewust' het risico dat hij kon overlijden, redeneert de Tsje chische justitie. Die ging na het vonnis meteen in hoger beroep. La ter deden beide broers dat ook. Advocaat Martin Vlcek maakt er geen geheim van dat Armin en Arash niet veel kans maken op strafverlaging. ,,De kwalificatie van de straf kan in theorie verlaagd worden naar straatvechten, versto ring van de openbare orde. Maar dan zou ook de manager van het restaurant die de eerste duw gaf aangeklaagd moeten worden en dat is niet het geval'', zegt Vlcek. ,,Rea- listisch gezien is handhaving van zware mishandeling het best haal bare. Voor Armin denk ik dat we wel die kleine mishandeling van een dag eerder niet bewezen kun nen krijgen, omdat drie getuigen wijzen naar een man met geel shirt, maar op foto's draagt hij geen geel.'' Tsjechische hof wil vooral praten over punten waarover onenigheid bestaat Een ander akkefietje wat nog uitge vochten moet worden, is de scha devergoeding van 75.000 euro voor ober Mirek. Die eist dat bedrag in één keer. ,,Dat kunnen de broers en hun familie onmogelijk betalen'', zegt Vlcek. ,,We willen 2000 euro per maand betalen, maar daar gaat de tegenpartij niet mee akkoord.'' Voor de behandeling van de zaak vandaag zijn slechts drie uur uitge trokken. Vlcek: ,,Ik vermoed dat ze vooral willen praten over de punten waar onenigheid over was. Zoals die twee medici van wie de een zei dat vooral de klappen het meeste letsel hebben veroorzaakt en de an dere die zei dat de val op straat, doordat de ober struikelde, vóór de klappen al voor veel letsel zorgde.'' j independer experts in financieel inzicht dinsdag 20 augustus 2019 GO In verschillende steden gingen betogers de straat op uit protest tegen het afzetten van de burge meester. De politie zette, zoals hier in Diyarbakir, waterkanonnen in. foto afp De Koerdische kiezers in het zuidoosten van Turkije zijn gis teren opgeschrikt: drie van hun populairste burgemeesters zijn weggestuurd door de regering van president Erdogan. Marc Guillet Istanboel Advocaat Martin Vlcek van de twee broers die anderhalf jaar geleden een ober in Praag zwaar mishandelden, vreest dat hun straf in hoger beroep bij het Tsjechische gerechtshof niet veel lager gaat uitpakken. Victor Schildkamp Rotterdam/Praag Maar nu begint het pas. Klussers polsen, vrienden ronselen, meubels kiezen. En je financiën uitzoeken. Want als je adres verandert, kan er vaak een hoop beter en voordeliger. Zoals je hypotheek, energiecontract of verzekeringen. Zelfs die van je auto. Check het maar eens op independer.nl. Dan hou je misschien nog een extraatje over voor een nieuw vloerkleed na de housewarming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11