10 NIEUWS Onder het mom van 'weg met de buikjes en de slappe spieren' introduceerde de overheid vijftig jaar geleden de campagne 'Trim U Fit'. Het was de eerste grote actie om de bevolking meer te laten bewegen. ,,Het is nog steeds nodig.'' In 1971 werd zelfs een trim- station langs de snelweg bij Driebergen aangelegd Onderzoekers vast in diepe grot Vergoeding voor fysio bij reuma Woede over brandend konijn Een lachende minister Luns van Buitenlandse Zaken in een zwembad. Of staatssecretaris Grapperhaus, vader van de huidige minister, die op een badmintonveld staat. Haagse politici lieten op 18 au gustus 1969 in een bijlage van De Te legraaf het goede voorbeeld zien door zich in een sportieve omgeving te laten fotograferen. Het was een op roep aan het Nederlandse volk om meer te bewegen, vooral in de bui tenlucht. De regering steunde de Ne derlandse Sport Federatie (NSF, voorloper van het NOC*NSF, red.) die met Trim U Fit een campagne was begonnen om dit voor elkaar te krijgen. ,,Ook toen al waarschuwden in stanties als de Nederlandse Hart stichting dat de gezondheid van de bevolking achteruit ging door te wei nig beweging. Tot dan toe be schouwde de overheid sporten als een individuele zaak. De trimcam- pagne bracht daar verandering in, het belang van een goede gezondheid werd onderkend. Den Haag pakte de signalen op en stimuleerde de NSF om Nederland aan het sporten te krijgen. Die federatie liet er geen gras over groeien om dat te bereiken'', vertelt Jan Rijpstra, sporthistoricus en voorzitter van Stichting de Sport wereld. Rage In 1971, een paar jaar na de lancering van de campagne, waren er zo'n vijf honderd trimbanen aangelegd waar honderdduizenden mensen gebruik van maakten. Springen over boom stammen, je spieren testen aan de rekstok, een rage was geboren. 'Wie nog niet trimt, is eigenlijk een klungel', aldus dagblad Het Vrije Volk in die tijd. ,,In 1971 werd er zelfs een trimstation langs de snelweg bij Driebergen aangelegd. Chauffeurs konden hier hun oefeningen doen, maar dat deed natuurlijk niemand. Ook bleek dat die houten toestellen vooral voor oudere gebruikers ge vaarlijk konden zijn. Sommigen kre gen hartklachten van het fanatiek trimmen zonder persoonlijke bege leiding. En er was niet goed nage dacht over het onderhoud van de ba nen. Die lagen ver buiten de be bouwde kom, zodat er vaak vernie lingen werden gepleegd'', vertelt Rijpstra. In 1974 verbood de overheid de aanleg van nieuwe trimbanen, een paar jaar later was de trimrage uitge raasd. De overheid dacht alweer na over een nieuwe campagne om het sporten te stimuleren. Rijpstra: ,,In 1976 werd de actie 'Sport Real' gelan ceerd, afkorting van sport en REcra- tie voor ALlen. De ondertitel luidde 'Spieren willen weleens wat'. Het ac cent lag deze keer op gezelligheid. Niet op competitie, dat was voor de overheid in die jaren een vies woord. Nee, sociaal sporten was het tover woord om zoveel mogelijk mensen actief te krijgen. Je kon voor tien gul den een speciale sporttas bij Shell en Albert Heijn kopen, de inhoud be stond onder meer uit een frisbee en en racketbalset. Die tassen vonden gretig aftrek, het was een leuk ca deautje.'' In de jaren '80 en '90 was het vooral de jeugd die de volle aandacht kreeg van de overheid. Met campag nes als 'Sport, zelfs ik doe 't' (1987) en 'Jeugd in Beweging'(1995) werden jongeren gestimuleerd om te sporten. ,,Er kwam, zeker in de jaren 90, het besef dat de nadruk moest worden gelegd op de positieve effecten van bewegen op de gezondheid. Ook werd voor het eerst nagedacht over de vraag wat de campagnes oplever den en wat je nog meer wilde berei ken.'' Akkoorden Sport en overheid zijn inmiddels nauw met elkaar verweven, vanuit Den Haag is 30 miljoen euro uitge trokken om de zogeheten sportak- koorden uit te voeren. ,,Dat zijn over eenkomsten tussen gemeenten, scholen en sportverenigingen. Lokaal maatwerk met als doel iedereen te la ten sporten. Of het effect heeft, we ten we over een paar jaar, maar het zit goed in elkaar'', aldus Rijpstra, in het dagelijks leven burgemeester van de Friese gemeente Smallingerland. De sporthistoricus/politicus heeft nog wel een duidelijke boodschap aan Den Haag en de zorgverzeke raars. ,,Er is terecht veel aandacht voor jongeren en beweging, maar we moeten daar ook de ouderen bij be trekken. Het verschil tussen de groep die actief is en de mensen die nauwe lijks bewegen, wordt groter.'' Uit CBS-onderzoek blijkt onder meer dat mensen met een lagere op leiding minder vaak bewegen dan hoogopgeleiden. Rijpstra: ,,Zeker on der 65-plussers zie je veel verschil. Wat kan helpen, is het stimuleren van de sociale functie. Dat het aan trekkelijk wordt gemaakt om samen te wandelen of te fietsen. Maar geef ook meer aandacht aan bewoners van verzorgingshuizen. Ik pleit niet al leen voor handjes aan het bed, maar ook voor meer handjes die helpen bewegen. Er zou extra geld moeten komen voor zorgmedewerkers die de bewoners, zeker als ze dementeren, elke dag laten oefenen. Uiteindelijk levert dat ook minder zorgkosten op, daar ben ik van overtuigd.'' dinsdag 20 augustus 2019 GO Sanne Schelfaut Den Haag - Jan Rijpstra, sporthistoricus Kamerleden Terpstra (l) en Schaapman in de trimzaal voor Ka merleden in 1978. FOTO NATIONAAL ARCHIEF WARSCHAU Poolse red dingswerkers doen verwoede pogingen om contact te leg gen met twee onderzoekers die sinds zaterdag vastzitten in de grootste en diepste grot van Polen, de Wielka Sniezna in het Tatra-gebergte. Over hun gezondheid bestaan grote zorgen. De speleologen zijn ingesloten, doordat een deel van de grot is volgelopen met regenwater. Binnen is het een graad of 4 en is de lucht vochtigheid hoog. Onderkoe ling ligt op de loer. ,,Het is ex treem moeilijk om de speleo logen te bereiken, ook al weten we waar ze zich bevin den", zegt het hoofd van de reddingsdienst. DEN HAAG Patiënten die erg gehinderd worden door be paalde vormen van reuma krij gen de komende vier jaar fy siotherapie vergoed. In de tussentijd wordt onderzocht of zo'n behandeling inderdaad helpt. Mensen met reumati sche artritis (RA) en axiale spondyloartritis hebben vaak pijn en zijn stijf en vermoeid, omdat gewrichten ontstoken zijn. Daardoor belanden ze soms zelfs in een rolstoel. Aan deze twee vormen van reuma lijden relatief veel men sen. Minister Bruno Bruins (Medische Zorg) laat 'langdu rige actieve fysiotherapie' voor patiënten met ernstige beperkingen nu voorwaarde lijk toe tot het basispakket. APELDOORN Onbekenden hebben gisterochtend vroeg op de Woudhuizermark in Apeldoorn een konijn in brand gestoken. Het dier moest worden afgemaakt. De politie, die het brandende beestje vond, is 'ontzettend kwaad', schrijven agenten op Face- book. Agenten zagen een brandje midden op de weg. Toen zij erheen liepen sprong er opeens een brandend ko nijn uit de vuurhaard. Het dier was volgens de politie in een doos gestopt, bedekt met een jas en daarna aangestoken. De politie schrijft: ,,Was dat al lemaal nodig? Had je het ko nijn dan niet beter ergens an ders kunnen aanbieden? Heb jij geen gevoel?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10