II 'Nog meer rokers zoeken hulp als eigen risico wegvalt' Rutte verklapt Lowlands: zo hou je Trump op gepaste afstand 5 V maandag 19 augustus 2019 Palissander Cites-predikaat. De handel in 250 soorten palissander, waaronder het zeer gewilde Rio palissander, werd aan banden gelegd. In Genève zal worden gesproken over de aanpak van de aanhoudende, illegale handel in palissander, vooral in West-Afrika. Som mige landen, zoals India en Bangladesh willen de beper kingen weer versoepelen. De Europese Unie en Canada pleiten ervoor een uitzonde ring te maken voor muziek instrumenten. De keiharde houtsoort met zijn karakte ristieke rood- tot zwart bruine kleur met aderteke ning, zorgt voor een unieke klankkleur. Volgens kenners is er geen betere houtsoort voor akoestische gitaren. Zeekomkommer Giraf Voor het eerst staat de giraf op de Cites-agenda. Volgens sommige Afrikaanse landen en internationale natuurbescher mers wordt dat hoog tijd. Zij spreken van een 'vergeten uit sterven'. De laatste dertig jaar is het aantal giraffen met liefst 40 procent afgenomen. Niet alleen door verlies aan leefgebied en gewelddadige conflicten, maar ook door stroperij en de inter nationale handel in lichaams delen van de giraf. In Aziatische landen worden botten en staart een geneeskrachtige werking toegedicht. De vraag ernaar groeit omdat andere 'leveran ciers', waaronder de tijger, steeds zeldzamer worden. Afri kaanse landen pleiten nu voor bescherming van de giraffen. Sommige landen vinden be perkte bescherming genoeg (Appendix-2) met het volgen en reguleren van de handel in lichaamsdelen. Andere landen pleiten voor de hoogste be- schermstatus (Appendix-1) die de handel nagenoeg verbiedt. Ook minder be kende diersoorten staan hoog op het programma. Be halve haaien wor den ook onder meer zeekomkommers zwaar overbevist. Deze ongewervelde dieren zijn een deli- catesse in Azië. De Europese Unie, enkele Afrikaanse landen waaronder Senegal en ook de Verenigde Staten pleiten voor een goede bescherming onder het Cites-ver- drag. Biologen noe- men de zeekom kommers de 'stof zuigers' van de ocea nen. Zij reinigen de zeebodem, waar door ze ook van groot belang zijn voor het behoud van de koraalriffen en het ecosysteem. ,,Dat die 385 euro niet zelf meer betaald hoeft te worden, kan net het laatste zetje zijn. Je kunt wel zeggen: dan moeten ze het geld dat ze normaal aan tabak uitgeven maar in hun cursus steken, maar zo werkt dat niet bij een versla ving'', zegt Marc Willemsen, we tenschappelijk directeur tabaks ontmoediging bij het Trimbos In stituut. ,,We weten dat het heel moeilijk is om van de sigaret af te komen.'' Gemiddeld hebben rokers vijf a zeven pogingen nodig om defini tief te stoppen. Willemsen vindt dan ook dat verzekeraars de hulp bij meerdere pogingen per jaar moeten vergoeden. ,,Hoe sneller de roker na een mislukte poging opnieuw de sprong waagt, hoe be ter. Op den duur scheelt dit de verzekeraar heel veel kosten die ze normaal aan gezondheidsklach ten van rokers kwijt zijn.'' Overlijden Het Trimbos Instituut en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) brachten in 2017 harde cij fers naar buiten. Uit onderzoek onder 40.000 Nederlanders bleek dat een op de vier zware rokers overlijdt vóór zijn pensioen. Hun levensverwachting is gemiddeld dertien jaar korter dan bij niet-ro- kers, vooral door kanker. Ook ma tige rokers (minder dan twintig sigaretten per dag) verloren negen levensjaren door hun verslaving. Kettingrokers die de hele dag doorpaffen zijn er steeds minder, zegt Willemsen. „Probeer het maar eens - meer dan een pakje op één dag. Dat is bijna ondoen lijk, nu j e niet meer op het werk en in het openbaar vervoer mag ro ken.'' Een verstokte roker heeft vaak niet genoeg aan een antirookcur sus, stelt Willemsen. Die kan baat hebben bij medicijnen zoals Zy- ban, die de hunkering naar nico tine verminderen. Bekende hulp middelen zijn ook nicotinepleis ters en -kauwgum. De zorgverzekeraars vergoeden alleen cursussen en hulpmidde len die geregistreerd staan in het Kwaliteitsregister Stoppen Met Roken. De antirookcursussen moeten bewezen effectief zijn en ten minste vier momenten aan bieden waarop de behandelaar en verslaafde contact hebben, zodat de roker zich gesteund voelt tij dens de stoppoging. Hoogleraar gedragswetenschap pen Arie Dijkstra van de Rijksuni versiteit Groningen probeert al ja ren de Allen Carr methode in het kwaliteitsregister te krijgen. In een zes uur durende sessie worden de mechanismen uitgelegd die zor gen dat een roker rookt. De conclu sie: roken voelt alleen goed omdat je daarmee een verslaafd lichaam voedt. Die ontnuchterende kijk moet de verslaafde zelf doen be slissen om te stoppen, zonder truc jes of medicatie. De rokers die deze methode volgden, hadden een bijna vier keer zo grote kans op succes. Zorg verzekeraar Menzis wacht een eventuele aanpassing in het kwa- liteitsregister niet af en vergoedt al vanaf deze maand de Allen Carr methode volledig. Zorgaanvragen* om te stoppen met roken Rutte had drie liedjes geselecteerd om als mogelijke opkomstmuziek te dienen. Het publiek mocht stemmen of het Coldplay, Calvin Harris of Bruno Mars zou worden. En zo debuteerde de premier op de beat van Uptown Funk op Low lands. Prima binnenkomer. Net als het biertje waar Rutte ook om half een 's middags al van nipte. Zijn kleding was informeel Ruttiaans: grijze polo, blauwe jeans en Con- verse-gympen. Even karakteris tiek was zijn analyse van de raak vlakken tussen de artiesten op het festival en die in de politieke arena: ,,Politiek, dat is showbusi ness voor lelijke mensen.'' Een premier op Lowlands: dat was voor het eerst. Rutte betrad op voorhand licht vijandelijk terrein. De politieke voorkeur van de Lowlandsbezoe- ker is nooit gepeild, maar dat GroenLinks er de verkiezingen zou winnen lijkt een veilige gok. Zou de premier een hete ochtend tegemoet gaan en worden gegrild om zijn standpunten over klimaat, immigratie en cultuursubsidies? Het liep totaal anders. En daarmee precies zoals Rutte zelf ongetwij feld had gehoopt. Tijdens een in terview bleven stekeligheden ach terwege. Aardigste onderdeel was een uitleg over de kunst van het handenschudden met Donald Trump. Rutte liet zich verleiden te onthullen met welke tactiek hij voorkomt dat hij al bij de begroe ting door Trump wordt overmees terd. ,,Uit onhandigheid trekt Trump je meteen naar zich toe'', legde hij uit. ,,Dat geeft een lullig beeld op televisie. Hoe voorkom je dat?'' Rutte deed het even voor. De truc: een hand tegen de elleboog van Trump. Zo blijft de Ameri kaanse president op gepaste af stand. De premier noemde Trump 'een heel aparte man' met wie hij het vaak oneens is, maar die soms zinnige dingen zegt. De achthon derd man in de zaal bleven muis stil toen Rutte zei dat Trump 'ge woon gelijk heeft' als hij zegt dat de defensie-uitgaven in Europa flink omhoog moeten. Gevraagd naar zijn muzikale voorkeuren kwam al snel de com ponist Brahms ter sprake. On danks stimulerend gejuich uit de zaal weigerde Rutte een moppie te spelen op de gereedstaande vleu gel. ,,Het ergste dat een politicus kan doen, is mensen lastigvallen met zijn huisvlijt.'' Wel noemde hij Trijntje Oosterhuis' Ken je mij als voorbeeld van 'heel mooie mu ziek' die hij recent nog had beluis terd. De zaal vond het allemaal prima. GO moederliefde? Op de vorige conventie, in 2016, kreeg de zeldzame houtsoort palissander een ■j Handel in girafproducten Huiden(delen) giraf. 1200 1000 jy '06 '07 '08 '09 '10 '11 '12 '13 '14 '15 ©19082019 JG BRON: CITESORG Het aantal mensen dat via hun zorgverzekeraar cursussen of medicatie aanvraagt als hulp bij het stoppen met roken, is explosief gestegen. De ver wachting is dat hun aantal ver der stijgt, vanaf volgend jaar hoeft er geen eigen risico meer betaald te worden. Hanneke van Houwelingen Rotterdam 40 X1000 35 30 25 20 15 10 39.662 ~l 3176 '12 '13 '14 '15 '16 '17 '18 *Gebaseerd op 3 verzekeraars (marktaandeel 56%) Als Lowlands een graadmeter is voor de komende verkiezingen, dan deed premier Mark Rutte er goede zaken in de peilingen. Zelfs op het popfestival - aller minst een rechts bolwerk - scoorde hij applaus in een uit puilende zaal. Stefan Raatgever Biddinghuizen Buitenkansje op Lowlands: een self ie met Rutte. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5