Vliegende kinderburgemeester bij Kinderstad BEVELANDEN EN THOLEN 19 'Dahliaman' wordt Heer van Borsele MOSSELDAG YERSEKE Duizenden mosselliefhebbers trokken zaterdag weer naar Yerseke. Tijdens de jaarlijkse Mosseldag veranderde het Bevelandse vissersdorp in een multicultureel mosselfestijn. maandag 19 augustus 2019 Om twaalf uur is het nog maar stilletjes op de kermis. Al hoewel de parkeer plaatsen al aardig vol lopen en de eerste fout gepar keerde auto's op de Ankerweg al worden weggesleept, worden de meeste attracties nog maar mondjesmaat bezocht. Ook de feesttent is op dit tijdstip nog akelig leeg. Logisch natuurlijk, naar de Mosseldag kom je vooral om mosselen te eten. Eerst de maag vullen, dan meevaren met een mosselkotter en daarna pas feesten. Of, zoals de Brabantse roept als zij al lopend de kermis ontwaart; ,,Kom Eddie, we gaan terug. De kermis hoeven we niet te zien. Ik wil eerst mosselen eten." En dus begeven de meeste bezoekers zich rond het mid daguur richting Mosselplein. Rij- endik staan de liefhebbers er met lege bakjes te wachten op hun schelpdierlunch. Zoals altijd be reid door een Belgisch team. Verre landen-talen Die Vlamingen zijn zaterdag ze ker niet de enige buitenlanders die Yerseke bezoeken. Lopend langs de kermis, over de bra derie en het Mosselplein ko men allerlei talen langs. Frans, Duits, Engels, Itali aans en nog een flink aantal niet nader te specificeren 'verre landen-talen' zijn er te horen. De Mosseldag lijkt te verbinden. Aziaten Tussen al die buitenlandse bezoekers bevinden zich de laatste jaren opvallend veel Aziaten. Zoals Boyao Wang uit China. De tweedejaarsstudent aan de TU in Delft is speciaal voor de Mosseldag naar Yerseke gekomen. ,,We zagen het in het nieuws en zijn deze kant op gekomen." Wang is met drie studiegeno ten, allemaal afkomstig uit China, naar Yerseke afgereisd. ,,We ko men allemaal uit verschillende plaatsen in China", legt Wang uit. ,,En we volgen ook verschillende studierichtingen op de TU. Maar mosselen lusten we allemaal." Een van de vier Chinese studen ten, Jiangshan Yin, heeft zelfs haar moeder meegenomen. Yin: ,,Zij is een maand op vakantie in Nederland en lust ook wel een mosseltje." Dansgroep De vijf Chinezen laten zich ..de mosselen Ik goed aAaLnedeossve,lendansgroep Zorachka uit Belams doen zich tegoed Kijk op de site bij /video smaken. Iets verderop zit een kleurrijk uitgedost gezelschap aan de lange tafels op het Mossel plein. Het blijkt een dansgroep uit Belarus te zijn, die tijdens de Mosseldag de bezoekers vermaakt met tra ditionele, Wit- Russische dan sen. Een van de man nelijke dansers doet verwoede po gingen om de mos selen lekker te vin den. Al bekkentrek- kend propt hij er een aantal in zijn mond, maar na een stuk of vijf geeft hij er toch de brui aan. ,,Nee, ik lust het echt niet", zegt hij met een zuur gezicht, en sluit aan in de rij bij de frietkraam. Over rijen gesproken; die staan er tegen twee uur ook bij de met vlaggen versierde mosselschepen. Rijen liefhebbers die mee willen met een gratis tocht over de Oos- terschelde in een echte mossel- kotter. Ondanks de steeds grijzer wordende lucht. En daaruit valt tijdens de vlootschouw een flinke plens regen. Als verzopen katten komen veel van die liefhebbers tegen vieren van de kotters af. Op zoek naar een droog plekje. Dan blijkt die feesttent bij de kermis opeens een populaire plek. Om even multicultureel op te drogen. HEINKENSZAND De onge kroonde dahliakoning van Zee land is zaterdag 'gekroond' tot Heer van Borsele. Frans Sturm uit Heinkens- zand kreeg de onderscheiding met de bijbehorende versierse len uitgereikt door burgemees ter Gerben Dijksterhuis. Dat gebeurde tijdens de viering van het vijftigjarig bestaan van Sturms dahliakwekerij. ,,Frans zet met een serie na tionale titels en ruim zesdui zend dahliasoorten Borsele op de kaart, voor ons een mooie promotie", loofde Dijksterhuis de inwoner van Heinkenszand. De installatie van het nieuwe kindercollege en een binnenstad vol kinderactiviteiten. In Goes waren zaterdag de kinderen de baas tijdens Goes Kinderstad. Willem Adriaansens Goes 's Morgens zat Julia Bobeldijk nog plechtig in de trouwzaal van Goes voor haar installatie als kinderbur gemeester. Een uurtje later laat zij, in haar rode burgemeestersjas, op de tumblingbaan zien wat zij alle maal kan. Al flikflakkend en salto's makend vliegt zij over de baan die voor de Mythe is opgeblazen. Dat zien we grote-mensen-burgemees- ter Margo Mulder nog niet zomaar doen. ,,Ik ken al die meiden van Forza Gymnastica wel", legt Julia haar spontane actie uit. ,,Ik heb zelf jaren bij die club gezeten." En daarom laat zij zich overhalen om voor even haar hoed af te zetten en mee te doen met de aanwezige acro'ers. Dienstauto Loco-burgemeester Derk Alssema had Julia even daarvoor haar ambst- keten overhandigd. Samen met de (kinder)wethouders Femke van der Veer en Xandro Pieper wordt zij de hele zaterdag rondgereden. Van kinderactiviteit naar kinderactivi teit. Chauffeur van dienst is Ronald Reijerse, vader van een eerdere kin derburgemeester van Goes. ,,Dat was een jaar of zes terug. Justin is nu 18, maar hij wordt bij de Chinees nog steeds herkend als die kinder burgemeester." Lijkt zes jaar al lang, nog langer geleden is het voor Marloes van Trigt. Zij was in 2003 de allereerste kinderburgemeester van Goes. En nog steeds loopt zij rond als vrijwil- liger bij Goes Kinderstad. Of de nieuwe kinderburgemeester dat over een aantal jaren ook nog doet? Dat zal moeten blijken. Die heeft nog een vol jaar in functie voor de boeg. En een stapel pannenkoeken na de tumblingbaan. BE Mosseldag is multicultureel festijn Willem Adriaansens Yerseke De Zeeuwse mossel smaakt altijd M Julia Bobel- dijk toont haar kunsten, net nadat zij is be gonnen als kinderburge meester van Goes. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48