II Bende van het Strand verzamelt blikjes en daarmee héél veel geld voor Kika SCHOUWEN-DUIVELAND 19 Het kwam met bakken uit de hemel, maar ze stonden er gewoon: de mannen en vrouwen die Vlasdag in Dreischor mogelijk maken. Elk jaar weer, al 35 jaar lang. 'Dahliakoning' Sturm krijgt onderscheiding VLASDAG VIJFENDERTIGSTE EDITIE maandag 19 augustus 2019 Met z'n tweeën du wen ze met stokken het zeil van de kraam omhoog. Klanten die in de rij staan voor een superstroopwafel zetten als vanzelf een paar stappen achteruit, de blikken angstvallig op het zeil gericht. ,,Van onderen!" klinkt het dan en klabats! Daar komt een sloot water op de straat stenen terecht. Vlak voor de voe ten van de stroopwafeltoeristen. Ondanks de regen is het traditi oneel druk op de Dreister kerk- ring. Maar behalve voor een stroopwafel of een bak friet stap pen de meeste bezoekers flink door. Zwijgzaam. Alleen het ge kletter van regendruppels is hoor baar en het geklingel van vlasboe ren, die demonstreren hoe vlas vroeger werd verwerkt. Psalmen In de Adriaanskerk daarentegen is het een levendige bedoeling. Men sen komen er samen voor een kop koffie en een stuk appeltaart. Van uit het orgel boven klinkt de Toc cata van Bach. Drie jonge koppies steken boven het hekwerk uit. Het zijn Willem Simonse (14) uit Oos- terland, zijn leeftijdsgenoot Lean- der van den Bos uit Bruinisse en een vriend die de twee wel eens aan het werk wilde zien. ,,We wa ren nog nooit op de Vlasdag ge weest", vertelt Leander. ,,Sterker nog: ik wist van het bestaan niet af. Maar als we ergens mogen spe len, dan doen we dat." De tieners zijn gek op het geluid van een orgel. Willem houdt van psalmen, Leander is meer van de klassieke muziek. En dat is best bijzonder, merken de jongens. ,,Er zijn maar weinig jongeren met de zelfde hobby", zegt Willem. ,,Maar uiteindelijk vindt iedereen het leuk wat we doen." Een zijstraatje verder staat een piepklein podium met daarop een meisje schuilend onder een grote paraplu. Ze zingt liedjes van het De laatste tijd speel ik best vaak op Schouwen- Duiveland. Leuk publiek heb ik hier! populaire duo Suzan Freek. Zonder schroom, in de stromende regen. Moeder Marianne van den Hoek zit op een klapstoeltje aan de overkant een partij trots te zijn op haar dochter Juliette. ,,Mooi hè? Derde jaar dat ze dit doet. De eer ste keer had ze een nieuwe ge luidsbox bij elkaar gezongen." Straatzanger Op de ring staat een straatzanger. Met zijn gitaar tovert Hans van der Werf uit Vlissingen een glimlach onder elke paraplu. ,,Spelen in de regen is niet echt fijn, omdat mijn instrumenten daar niet tegen kun nen. Maar het brengt ook een soort saamhorigheid. De laatste tijd speel ik best vaak op Schouwen- Duiveland. Twee weken geleden nog op het wijnfeest en over twee weken weer op de Havendagen in Zierikzee. Leuk publiek heb ik hier!" Er ontstaat zelfs nog een spon tane jamsessie met een jukebox, die staat in de deuropening van het huis De Drei Schorre. Samen met eigenaresse Tamara Branden burg swingt de zanger op muziek van Elvis Presley. Het is voor Brandenburg de eer ste Vlasdag sinds ze uit Berkel en Rodenrijs naar Dreischor ver huisde. Met haar kleding uit de vijftiger jaren is ze inmiddels een bekende verschijning in het vlas dorp. ,,En we wonen in het voor malige bankgebouw. De hele dag al komen hier allerlei verhalen bo ven. Wat een heerlijke dag!" HEINKENSZAND De onge kroonde dahliakoning van Zee land is zaterdag 'gekroond' tot Heer van Borsele. Frans Sturm uit Heinkenszand kreeg de on derscheiding uitgereikt door burgemeester Dijksterhuis tij dens de viering van het vijftig jarig bestaan van Sturms dahli akwekerij. ,,Frans heeft met zijn uit de hand gelopen hobby heel veel prachtige bloemen ge kweekt", loofde Dijksterhuis de inwoner van Heinkenszand. ,,,Met een serie nationale titels als gevolg. Daarmee zet hij de gemeente op de kaart. Het is een mooie promotie voor Bor- sele." SCHARENDIJKE De Bende van het Strand heeft de afgelopen maanden twaalfhonderd kilo ver zameld aan blikjes. De rommel is van de straat en het levert nog geld op voor Kika ook. Niet dat blik zo veel oplevert bij de oud-ijzerboer, 300 euro slechts, maar schoonmaakbedrijf Weekra in Scharendijke was bereid dat be drag ter verdubbelen. En toen Groenleer Metaalrecycling in Zie- rikzee daar lucht van kreeg, be loofde die het nieuwe bedrag óók te verdubbelen. En zo heeft Erik de Vries van de Bende van het Strand al 1200 euro ingezameld voor het fonds tegen kinderkanker, Kika. ,,Eigenlijk hoop ik dat meer bedrijven zullen aansluiten. Die hoeven heus niet te blijven verdubbelen, maar elke bij drage is meegenomen. Het is nog aftrekbaar ook." Campings De Bende van het Strand, een groep mensen die de stranden van Schou- wen-Duiveland vrijwillig schoon maakt, heeft twintig rolcontainers over het eiland verspreid om blikjes te verzamelen. De containers staan bij snackbars en op campings. Aan vankelijk voor drie maanden, maar vanwege succes werd de actie ver lengd tot vijf maanden. Ondanks de regen een 'heerlijke dag' Wendy Wagenmakers Dreischor Zanger Hans van der Werf maakt iedereen vrolijk op Vlasdag in Dreischor. foto marieke mandemaker -Hans van der Werf Heel veel blikjes voor Kika. foto erik de vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46