Bond is woedend over handel gegevens NIEUWS 3 Kinderen uit huis gehaald, echtpaar hield hulpverlening af Vrijend stel valt van balkon Een 'godsdienst-waanzinnig' echtpaar uit Blerick is sinds een week vermist. Hun kinderen werden kort tevoren uit huis geplaatst. De familie van de vermiste man geeft uitleg. maandag 19 augustus 2019 Blerick Ze zitten er verslagen bij, in hun huis kamer in Blerick. Emotioneel. Uitge put ook, door de aandacht van j ourna- listen. De zus en de ouders van de ver miste Marcel, willen nog één keer hun verhaal doen, maar alleen als hun ach ternaam niet wordt genoemd. Daarna willen ze rust. Marcel (39), van oorsprong Duits, en zijn echtgenote Andrea (41), afkom stig uit Nijkerk, vertrokken dinsdag met de noorderzon. Hun vier kinde ren (17, 15, 12 en 9 jaar) waren de avond tevoren door de Kinderbescherming uit huis gehaald. Marcel wilde 'naar God', zo had hij eerder verklaard: na een hartoperatie vorig jaar had hij zich volledig op het geloof gestort. Marcel en Andrea leefden van een uitkering, afgezonderd van de buiten wereld. „Ze hadden geen vrienden meer'', zegt de familie. Het echtpaar probeerde iedereen te bekeren en als dat niet lukte, wendden ze zich af. Een kerk bezochten ze niet, die was vol gens hen 'duivels'. De afgelopen maanden kwamen er - via de kinderen - signalen dat beiden weg wilden gaan, 'ver weg', 'naar God'. Ze vreesden het einde van de wereld en bereidden zich voor op 'leven in het bos'. „In april stuurde Marcel een mail aan zijn vader en diverse anderen. Hij schreef dat zijn ziel was overleden en dat hij voortaan aartsengel Samuel was'', aldus de zus. Kort daarna schreef hij de kinderen uit op school. Die deed, net als buren en familie, mel ding bij Veilig Thuis. Medewerkers van die organisatie gingen in gesprek met Marcel, maar hij hield hulpverle ning af. Bedenken De instanties konden op dat moment weinig uitrichten, omdat er geen acute dreiging was, legt de familie uit. „Marcel is een volwassen man. Als hij zelf niet inziet dat hij hulp nodig heeft, wordt hij niet geholpen.'' Bovendien, zo was de redenering, kon Marcel zich nog bedenken: mis schien zouden de kinderen aan het begin van het nieuwe schooljaar ge woon weer op school verschijnen. „Marcel is de instanties gewoon voor geweest. Zij hadden dit niet kunnen voorkomen.'' De kwestie raakte afgelopen maan dag in een stroomversnelling. Toen duidelijk werd dat Marcel écht wilde vertrekken, schakelden Veilig Thuis en de Kinderbescherming razendsnel. „Binnen een uur had een rechter een bevel getekend en werden de kinderen opgehaald'', vertelt de zus. Dat verliep zonder complicaties: „Marcel zei eerst nog dat God het zo niet wilde. Maar uiteindelijk klapte hij in zijn handen en zei tegen de kinderen: 'Kleren pak ken, jullie gaan'.'' Kort daarop vertrok het echtpaar zelf. Wellicht richting Beieren, waar Marcel een religieuze geestverwant had, zo blijkt uit teksten op zijn web site die hij sinds 2012 al onderhoudt. Gehersenspoeld De familie sluit niet uit dat hij in de greep van een 'internetsekte' is ge raakt. ,,Volgens mij is hij gehersen spoeld'', zegt de vader. „Ook al ben je ziek, je laat je kinderen niet op deze manier achter.'' Hoe ze zullen reage ren als Marcel en Andrea weer opdui ken, weet de familie nog niet. Hij heeft hulp nodig, zo veel is volgens hen ze ker. „Hij blijft toch je kind'', zegt de moeder. Met de vier kinderen, onderge bracht op een geheime locatie, gaat het goed, zegt de familie. „Ze waren bang om met hun ouders mee te gaan. En ze weten dat ze nu in goede handen zijn.'' De redactie van deze krant heeft do cumenten in handen waaruit blijkt dat meerdere bedrijven handelen in persoonsgegevens die illegaal of op discutabele manier blijken te zijn verkregen. Opvallend genoeg zijn hier ook burgerservicenummers bij. Telefoonnummers worden onder meer door energieverkopers ge bruikt om nieuwe klanten te bena deren. Die verkopers laten zich daarbij weinig gelegen liggen aan het bel-me-nietregister. ,,We krijgen veel klachten van consumenten dat ze worden gebeld voor verkopen, ook al staan ze in het bel-me-nietregister'', stelt woord voerder Joyce Donat van de Consu mentenbond. ,,We hebben ook de minister al gevraagd er iets aan te doen.'' Dat energieverkopers ver kregen datasets ook onderling door schuiven, is nog ernstiger. ,,Data zijn goud waard en waar goud is, zijn boeven. Deze bedrijven storen zich blijkbaar nergens aan.'' Deze krant berichtte zaterdag dat de bestanden onder meer afkom stig zijn uit datalekken, maar ook worden samengesteld uit gegevens die mensen achterlaten als ze on line enquêtes invullen. ,,We zeggen ook tegen onze leden: laat nooit zo maar ergens je gegevens achter. Niets is gratis, ook niet bij een en quête. Je betaalt met je data.'' De Consumentenbond is ver baasd over de reactie die de Autori teit Consument en Markt (ACM) gaf. Die stelt dat handhaving van het bel-me-nietregister lastig is. ,,Dit lijkt me een probleem waar de toezichthouder iets aan moet doen. Die moet handhaven.'' Betogers in Hongkong gaan onverdroten door met hun pro testen tegen het aantasten van hun vrijheid door China. Uit solidariteit met een vrouw die oogletsel opliep bij acties van de politie, betogen ze zelf ook met half zicht. De aanhou dende protesten zijn China een doorn in het eigen oog. De grootmacht, die officieel de baas is van de semi-autonome stadstaat, spreekt waarschu wende taal en oefent onder tussen de paramilitaire orde- troepen. In een hal in de stad Shenzhen wordt een betoging nagebootst, zodat ze weten hoe ze in het echt kunnen in grijpen. fotos afp, ap In de greep van God en al week spoorloos Sjors van Beek De familie heeft een oproep met foto's van Marcel en zijn echtge note Andrea op inter net geplaatst. Het is 'schokkend en schande lijk' dat energieverkopers op grote schaal persoonsgegevens verhandelen om telefonisch te kunnen verkopen. Dat stelt de Consumentenbond, nadat deze krant zaterdag onthulde dat adressen, bankrekeningnum mers en burgerservicenummers van hand tot hand gaan. Cyril Rosman Rotterdam LE CANNET Een stel is zater dag in de Franse gemeente Le Cannet van een vier meter hoog balkon gevallen tijdens een vrijpartij, melden verschil lende Franse media. De 30-ja- rige man uit Groot-Brittannië is daarbij ernstig gewond ge raakt. Zijn 28-jarige partner, een vrouw uit Canada, liep al leen lichte verwondingen op. Het stel was op vakantie en huurde een huisje. Hoe het tweetal tijdens hun sekspartij naar beneden kon vallen is niet duidelijk. Ook is niet be kend of er alcohol of drugs in het spel was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3