Valse start van Nederlandse hockeydames 9 EK HOCKEY MANNEN EN VROUWEN De klassieker tegen Duitsland vormde gisteren op het EK de eerste test voor Oranje na het WK van eind vorig jaar. Er werd gewonnen. De bonus: België wordt ontlopen in de halve finale. maandag 19 augustus 2019 even van het veld moest. Bij een doorgeschoten lange bal stond de Oranje-defensie niet goed en toen doelman Pirmin Blaak de bal niet vrijhield, kreeg Duitsland een strafbal. Timm Herzbruch benutte de buitenkans, waardoor zijn ploeg zonder goed te hockeyen toch de rust in ging met 1-1. Voorsprong Maar een hockeyduel tussen top- landen is vaak, zoals Oranjecaptain Seve van Ass dat noemt, touwtrek ken. Dan weer een periode domi nant, dan weer even tegenhouden. Het spel golft continu op en neer. Duitsland had in de tweede helft vaker zo'n goede fase, nu was juist het spel van Nederland wat onrus tiger en rommeliger. Toch kwam Oranje eerst weer op voorsprong, toen Pruyser weer op de goede plek stond in de vijandelijke cirkel. Hij schoof breed naar Billy Bakker, die niet kon missen. Duitsland antwoordde met een rake strafcorner van Lukas Windfe- der, maar het momentum keerde nog één keer. Een aanval uit het boekje kwam via Pruyser en Keller- man voor de stick van Thierry Brinkman, die de 3-2 tegen de plank sloeg. Duitsland zette aan, offerde keeper Aly ten faveure van een veldspeler, maar kwam niet meer langszij. Nederland slaagde zo voor de eer ste echte test. De voorbereiding op het EK was anders dan anders ge- Mannen weest. Na het WK, december vorig jaar in India, ging de ploeg in een razend tempo de wereld over voor een nieuwe competitie: de Pro League. Lucratief Liefst zestien duels werden er ge speeld tussen half januari en eind juni, tussen de Nederlandse com petitie door. De ploeg had steeds een wisselende samenstelling, om dat er spelers werden gespaard, ge blesseerd waren of voor een lucra tief uitstapje naar Maleisië kozen. Zie dan maar eens voort te bordu ren op het zilver van het wereld kampioenschap. Maar Oranje is met twee zeges (zaterdag werd Ierland immers al met de ruime cijfers 5-1 verslagen) goed op weg in Antwerpen. EERSTE KWART Vrouwen Alleen in het eerste kwart haalde Aan de ontlading na het laatste fluitje bleek wel dat er voor de hockeyers van Oranje meer op het spel stond dan alleen drie punten in de poulefase. Met de 3-2-zege op Duitsland werd een plek in de halve finale vei liggesteld en belangrijker: daarin ontloopt Nederland gastland Bel gië. Niemand die het vooraf uit sprak, maar het speelde wel dege lijk. De wereldkampioen, op eigen veld op jacht naar een eerste Euro pese titel, die wil je liever niet al in de halve finale treffen. Nu gloort op het EK een droomfinale tegen de Zuiderburen, met als inzet ook nog een olympisch ticket. Het was een fijn potje, de klassie ker tegen Duitsland. Soms stevig, steeds spannend. Nederland was de sterkere ploeg in de eerste helft. De afgelopen weken lag een belangrijk accent tijdens de trainingen op de 'press', het spel als de tegenstander de bal heeft. Dat zat tegen de Duit sers voor rust wel goed. Door goed positioneren en scherp verdedigen werd de ene na de andere bal ont futseld. Oranje kreeg ook een hand vol kansen, maar het scoorde maar één keer. Mirco Pruyser was alert bij e Duitsland moest komen na de 1-0 van Nederland, maar kwam lange niet verder dan een schamel schot op het Nederlndse doel een belabberd 'tikkie terug' van Christopher Rühr. Hij stal de bal, stond ineens vrij in de cirkel en haalde met zijn forehand keihard uit, door de benen van keeper Aly: 1-0. Duitsland moest komen, maar kwam lange tijd niet verder dan één schot op doel. Tot vijf minuten voor rust. Oranje stond even met tien man, nadat de al gewisselde Bjorn Kellerman alsnog een groene kaart kreeg en er dus een teamgenoot GO Goede start van Oranje Oranje-hockeyer Mirco Pruyser FOTO ANP loopt juichend weg na zijn treffer. UITSLAGEN Groep A: Spanje - Wales Nederland - Schotland, Ierland - Duitsland. Engeland - België Stand: 1België 2-6 (7-0), 2. Spanje 2-3 (5-6), 3. Engeland 2-1 (2-4), 4. Wales 2-1 (3-7). Groep A Nederland - België (goal Nederland: Matla) Spanje - Rusland Groep B: Nederland - Duitsland (goals Nederland: Pruyser, Bakker, Brink man) Nederland- Ierland 5-1 (goals Nederland: Van Ass, Pruyser 2x, Kellerman 2x) Duitsland - Schotland 9-0 Stand: 1Spanje 1 -3 (1 -0), 2. Nederland en België 1-1 (1-1), 4. Rusland 1-0 (0-1). Programma Vandaag, vanaf 18.00 uur: Nederland - Spanje, België - Rusland. Ierland - Schotland Stand: 1Nederland 2-6 (8-3), 2. Duitsland 2-3 (11 -3), 3. Ierland 2-1 (4-8), 4. Schotland 2-1 (3-12). Programma Morgen, vanaf 18.00 uur Groep B: Duitsland - Wit-Rusland 13-0 Engeland - Ierland Stand: 1Duitsland 1-3 (13-0), 2. Engeland 1-3 (2-1), 3. Ierland 1-0 (1-2), 4. Wit-Rusland 1-0 (0-13). Nummers 1 en 2 naar halve finales. ANTWERPEN De hockeysters van Oranje zijn het EK zaterdag avond begonnen met een te leurstellend gelijkspel tegen België: 1-1. Het gastland, met de Nederlan der Niels Thijssen als bonds coach, vierde het punt als een overwinning. Nederland een goed niveau. Fre- derique Matla zette de ploeg ook op voorsprong, de spits was het eindpunt van een lange aanval. Al snel zakte Oranje in. Zeker in de tweede helft ging er van alles mis. Er werd veel slordig balver lies geleden en de speelsters gin gen met de bal lopen, in plaats van die rond te laten gaan. België rook bloed. Het speelde met veel energie en maakte in het derde kwart ook gelijk, Mi chelle Struijk was attent toen een strafcorner niet kordaat werd weggewerkt. In het laatste kwart ging Nederland nog wel op zoek naar een doelpunt, maar het kwam er niet bij in de buurt en had de zege ook niet verdiend. Rik Spekenbrink Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37