Opnieuw tumultueus duel voor FC Twente HUGO BORST 1-1 2 EREDIVISIE FEYENOORD - FC UTRECHT Het seizoen is pas drie competitieduels oud, maar Feyenoord zit nu al in de trubbels. Net als tegen Sparta en Heerenveen kwamen de Rotterdammers ook tegen FC Utrecht niet verder dan een gelijkspel. Rotterdamse verdediging is een parodie op topsport maandag 19 augustus 2019 Column Het was de schuld van Sam Larsson. Flapdrol. Deze hautaine voetballer mag spelen op de plek waar ooit Coen Moulijn, Pétur Pétursson en Regi Blinker stonden. Geen historisch besef waarschijnlijk, anders geef je meer, of de Zweed heeft geen eergevoel, of allebei. Afijn, die flapdrol passte een vrije bal naar iemand met het ver keerde shirt. Die speler van FC Utrecht, Issah Abass, gaf onmid dellijk vol gas. De wedstrijd in de Kuip was net begonnen. De ingeschoven Jan-Arie van der Heijden was meteen gezien. Die jongen is niet bepaald snel. Hij kon Abass op de brommerdt onmogelijk tegenhouden. Er ontstond centraal op het veld een vier-tegen-één-situatie op 70 meter van het doel van Kenneth Vermeer. We dachten dat Kerk snel was, maar de acceleratie van Abass loog er ook niet om. Heel de Kuip keek bezorgd naar het slot op de deur, Eric Botteghin. Die begon achteruit te lopen. Het zag er niet soepel uit, maar de Brazi liaan zou Abass vast naar de zij kant dwingen of, desnoods, op vangen. Jeetje, wat is Botteghin een houten klaas geworden, dachten we. Daar kwam Abass, wat ging Botteghin doen? Hij stopte en wildeJa, wat wilde hij eigenlijk? Eric Bot teghin zien omvallen; als het niet zo pijnlijk was zou je erom scha- aanvoerder van Feyenoord en, la ten we er niet omheen draaien, hij geeft zelden nog het goede voorbeeld. Niet dat hij slechte bedoelingen heeft. Hij is een lieve, ernstig gelovige jongen, een jaar of drie geleden nog een prima verdediger in de eredivisie. Anno 2019 is hij verworden tot een veteraan. Zo onzeker over zijn gebrek aan snelheid dat hij met zijn kont tegen het straf schopgebied aan speelt, met als gevolg dat er voor hem en zijn maat Jan-Arie van der Heijden een ruimte ligt waar je haze windhonden kunt laten racen of 99 koeien kunt laten grazen. Nadat Botteghin was omgeval len (een beetje op de wijze zoals ooit Boateng omviel toen Messi op hem af kwam), schoot Abass op doel. De bal ging erin. Ik snapte trouwens ook niet waarom Feyenoord de onervaren Jaap Stam trainer maakte. Eerlijk is eerlijk, de eerste die riep dat Jaap Stam Giovanni van Bronck- horst moest opvolgen, was Harry Vermeegen, een beroemde ko miek in de jaren 80 van de vorige eeuw. Dat Vermeegen dit verzon zou een teken aan de wand heb ben moeten zijn. Was het een grap? Vermeegen heeft Feyen- oord nog om geld gevraagd om dat hij dit idee had verzonnen. Niks gekregen trouwens, maar Jaap Stam werd wel trainer. Als je hebt uitgeblonken als centrale verdediger, waarom be gin je dan aan Botteghin? Ik snap het niet. Centraal achterin begint alle ellende van Feyenoord. Verdedigend maar vooral opbouwend. Stam moet ingrijpen. Voor goed stoppen met Botteghin en Van der Heijden. Het gebrek aan dynamiek is te pijnlijk geworden. En als Stam toch opnieuw be gint: flikker die Larsson eruit. Botteghin is de captain maar geeft zelden nog het goede voorbeeld ENSCHEDE FC Twente speelde voor de tweede week op rij een tu multueus duel. Zeven dagen na de sterk door de VAR beïnvloedde wedstrijd tegen FC Groningen (1-3-winst) volgde een doelpunt rijk potje met RKC Waalwijk (3-3). Eén minuut voor blessuretijd leidde de Brabantse promovendus nog met 1-2. Daarna scoorde eerst het eveneens opgeklommen FC Twente tweemaal, voordat RKC de 3-3 erin legde. Met de remise bleef FC Twente ongeslagen. De club van Vlissin- ger Godfried Roemeratoe heeft vijf punten. Het laatste fluitsignaal van Feyen- oord - FC Utrecht (1-1) galmt nog na als in de Kuip al wanhopig elk sprankje optimisme wordt omarmd. ,,Ach, we zijn van plek dertien naar plek elf gestegen", zegt een man. Galgenhumor; het is misschien wel het beste wapen in een tijd dat er zo weinig kapstok ken zijn waaraan je je als supporter kunt vasthouden. De Rotterdamse club schreeuwt om alles. Om een fitte Nicolai J0rgensen. Om voet ballers met ballen. En, niet op de laatste plaats, om extra kwaliteit. ,,Er zijn altijd ergere dingen in de wereld", zegt coach Jaap Stam na afloop, wijzend naar de ranglijst, ,,maar we hadden natuurlijk veel liever negen uit drie gehad." Daarna, verzuchtend: ,,Het is niet anders. We moeten hier door heen." De vraag is hoe. Denk de impo nerende entourage van de Kuip weg en van Feyenoord blijft feite lijk weinig over. Ja, Ridgeciano Haps, die tegen de ploeg van John van den Brom ouderwets op dreef is en na rust prachtig de 1-1 maakt. Kenneth Vermeer en Steven Berg huis zijn op hun beurt vrijwel structureel van hoog niveau. Ver der zijn te veel spelers (nog) omge ven door twijfels. Fysieke twijfels, zoals Rick Karsdorp, Leroy Fer en Luciano Narsingh, van wie het nog maar de vraag is wanneer zij op hun oude toplevel zijn, terwijl de rentree van J0rgensen, Jens Toorn- stra en Sven van Beek volgens Stam nog weken gaat duren. Pijnpunt Kwalitatieve twijfels zijn er ook. Sam Larsson bijvoorbeeld, ooit zo sprankelend bij SC Heerenveen, maar tegen FC Utrecht degene die met zijn balverlies de 0-1 van Issah Abass inleidt. De debuterende Ier Liam Kelly wisselt tegen de koplo per energieke momenten af met beduidend mindere. En Luis Sinis- terra is vanwege zijn onvoorspel baarheid en enthousiasme een ge not voor het oog, alleen wel nog in stabiel. Hét pijnpunt niettemin: de de fensie. Wat Feyenoord in die linie laat zien tegen FC Utrecht, is een parodie op topsport. Eric Botte- ghin en Jan-Arie van der Heijden doen deze zondag zo'n beetje alles fout wat ze fout kunnen doen. Traag in de opbouw, onzorgvul dig, kansen inleidend. Het is een pijnlijk gezicht om vooral Van der Heijden bezig te zien. Bij uitstek hij is tegen FC Utrecht de verpersoonlijking van de hemeltergende, onsamenhan gende wijze van verdedigen. En dat zien ook de 37.500 toeschou wers, die al zijn balcontacten bege leiden met cynische bijval. Het kan niet anders of Van der Heijden, na rust redelijk vervangen door debu tant Edgar Ié, heeft zijn laatste wedstrijd voor Feyenoord ge speeld. Maar of de Afrikaan Ié alle pro blemen oplost in Rotterdam-Zuid? J e mag het eenvoudigweg niet ver langen van een nieuwkomer. Zoals je van het huidige Feyenoord als geheel geen wonderen mag ver wachten. In de praktijk blijkt de ploeg van Stam, zoals door velen al voorspeld, inderdaad niet beter dan erkend subtopper FC Utrecht. Sterker: als één ploeg in de Kuip had moeten winnen, dan was het die van Van den Brom. GO Stam: grijp in Ik snap bij god niet dat Jaap Stam Eric Botteghin nog op stelt. Bij Feyenoord Dennis van Bergen Rotterdam I FEYENOORD - FC UTRECHT 1 0-1 9. Abass 51. Haps 1-1 Opstellingen Vermeer Paes Karsdorp Klaiber 84. Geertruida Janssen Botteghin Hoogma Van der Heijden Guwara 46. Ié Maher Haps Gustafson Tapia Strieder Berghuis 72. Emanuelson Kelly Kerk Sinisterra 84. Venema Narsingh Abass Larsson 64. Cerny 46. Fer Joosten 14 Doelpogingen 16 56% Balbezit 44% 8 Overtredingen 21 7 Hoekschoppen 6 0 Buitenspel 2 Reddingen keeper Scheidsrechter: Van Boekel Toeschouwers: 37.500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30